Łutowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łutowiec
Łutowiec – skała z pozostałościami strażnicy (po lewej stronie)
Łutowiec – skała z pozostałościami strażnicy (po lewej stronie)
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat myszkowski
Gmina Niegowa
Liczba ludności (2008) 153
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-320
Tablice rejestracyjne SMY
SIMC 0139198
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Łutowiec
Łutowiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łutowiec
Łutowiec
Ziemia50°37′35″N 19°26′59″E/50,626389 19,449722
Strona internetowa miejscowości

Łutowiecwieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim, w gminie Niegowa.

W 1595 roku wieś Ultowiec położona w powiecie lelowskim województwa krakowskiego była własnością Aleksandra Myszkowskiego[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. W Łutowcu działa największa w okolicy kopalnia piasku.

Teren[edytuj | edytuj kod]

Łutowiec leży na piaskowo-wapiennym podłożu. Wokoło dominują wapienne skałki, lasy i pola. Na terenie Łutowca znajduje się także mała jaskinia. Prowadzone w niej prace speleologiczne wykazały, że może być to jaskinia podobna do leżącej niedaleko „Piętrowej Szczeliny”. Znaleziono tam także kości wielu zwierząt mogących pochodzić sprzed kilku tysięcy lat.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na wapiennej skale wznoszącej się na północ od wsi znajdują się nikłe resztki strażnicy, znanej jako Łutowiec. Pozostał tylko fragment kamiennego muru. Strażnica prawdopodobnie należała do Szlaku Orlich Gniazd. Według jednej z hipotez mogła służyć jako więzienie. Została zniszczona na skutek pożaru, którego okoliczności i data nie są znane.

Rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W okolicy Łutowca znajduje się kilka grup ostańców wapiennych, atrakcyjnych dla wspinaczy. Do najciekawszych skał należą „Zamkowa” (skała, na której znajduje się ww. zabytek, inaczej „Strażnica”) i „Knur” (inaczej „Łóżeczko”). Ponadto mniejsze grupy skalne, m.in. „Warchlak”, „Łysa”, „Czaszka”, „Sfinks”, „Ule”, „Słoń” z „Różową Ścianką” (nad którą znajduje się krzyż, zwana „Barak”). Drogi wspinaczkowe mają urozmaicony charakter – od rajbunów, poprzez bogato uklamione przewieszenia, aż do kominów i rys.

Co roku w Łutowcu odbywają się obozy o tematyce fantasy organizowane przez Fundację Ekologiczną Wychowanie i Sztuka „Elementarz” z Katowic. Działa tutaj także pierwsza wiejska szkoła przejęta przez tę fundację. W latach 2007–2009 oraz od roku 2013 w Łutowcu odbywają się edycje największego w Polsce konwentu gier terenowych i fantastyki „Orkon”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leszek Kajzer: Leksykon zamków w Polsce. Kołodziejski Stanisław, Salm Jan. Warszawa: Arkady, 2001, s. 292. ISBN 83-213-4158-6.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 109.