Łutowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łutowiec
Łutowiec – skała z pozostałościami strażnicy (po lewej stronie)
Łutowiec – skała z pozostałościami strażnicy (po lewej stronie)
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat myszkowski
Gmina Niegowa
Liczba ludności (2008) 153
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-320
Tablice rejestracyjne SMY
SIMC 0139198
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Łutowiec
Łutowiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łutowiec
Łutowiec
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Łutowiec
Łutowiec
Ziemia 50°37′35″N 19°26′59″E/50,626389 19,449722
Strona internetowa miejscowości

Łutowiecwieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim, w gminie Niegowa.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. W Łutowcu działa największa w okolicy kopalnia piasku.

Teren[edytuj]

Łutowiec leży na piaskowo-wapiennym podłożu. Wokoło dominują wapienne skałki, lasy i pola. Na terenie Łutowca znajduje się także mała jaskinia. Prowadzone w niej prace speleologiczne wykazały, że może być to jaskinia podobna do leżącej niedaleko „Piętrowej Szczeliny”. Znaleziono tam także kości wielu zwierząt mogących pochodzić sprzed kilku tysięcy lat.

Zabytki[edytuj]

Na wapiennej skale wznoszącej się na północ od wsi znajdują się nikłe resztki strażnicy, znanej jako Łutowiec. Pozostał tylko fragment kamiennego muru. Strażnica prawdopodobnie należała do Szlaku Orlich Gniazd. Według jednej z hipotez mogła służyć jako więzienie. Została zniszczona na skutek pożaru, którego okoliczności i data nie są znane.

Rekreacja[edytuj]

W okolicy Łutowca znajduje się kilka grup ostańców wapiennych, atrakcyjnych dla wspinaczy. Do najciekawszych skał należą „Zamkowa” (skała, na której znajduje się ww. zabytek, inaczej „Strażnica”) i „Knur” (inaczej „Łóżeczko”). Ponadto mniejsze grupy skalne, m.in. „Warchlak”, „Łysa”, „Czaszka”, „Sfinks”, „Ule”, „Słoń” z „Różową Ścianką” (nad którą znajduje się krzyż, zwana „Barak”). Drogi wspinaczkowe mają urozmaicony charakter – od rajbunów, poprzez bogato uklamione przewieszenia, aż do kominów i rys.

Co roku w Łutowcu odbywają się obozy o tematyce fantasy organizowane przez Fundację Ekologiczną Wychowanie i Sztuka „Elementarz” z Katowic. Działa tutaj także pierwsza wiejska szkoła przejęta przez tę fundację. W latach 2007–2009 oraz w roku 2013 w Łutowcu odbyły się edycje największego w Polsce konwentu gier terenowych i fantastyki „Orkon”.

Bibliografia[edytuj]

  • Leszek Kajzer: Leksykon zamków w Polsce. Kołodziejski Stanisław, Salm Jan. Warszawa: Arkady, 2001, s. 292. ISBN 83-213-4158-6.