Ścinawa Niemodlińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ścinawa Niemodlińska
Ilustracja
Rzeka na terenie wsi Przechód
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

województwo opolskie, powiaty: prudnicki, nyski, opolski, brzeski

Rzeka
Długość 58,96 km
Powierzchnia zlewni

444 km²

Źródło
Miejsce w okolicach wsi Mieszkowice
Wysokość

290 m n.p.m.

Współrzędne

50°22′10″N 17°27′48″E/50,369444 17,463333

Ujście
Recypient Nysa Kłodzka
Miejsce

na południowy zachód od Lewina Brzeskiego

Wysokość

143,9 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°44′34″N 17°37′46″E/50,742778 17,629444

Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Ścinawa Niemodlińska (niem. Steinau) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, prawy dopływ Nysy Kłodzkiej[2], długości 58,96 km[3] i powierzchni dorzecza 444 km².

W XIII wieku na prawym brzegu Ścinawy Niemodlińskiej, pomiędzy Piorunkowicami i Gryżowem, wzniesiono zamek Gryżów[4]. Przepływa przez województwo opolskie, powiaty: prudnicki, nyski, opolski, brzeski.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Źródła rzeki Ścinawa Niemodlińska znajdują się na południowy zachód od wsi Mieszkowice, na Nizinie Śląskiej, ok. 7 km na północny zachód od Prudnika. Płynie pograniczem powiatów prudnickiego i nyskiego, pomiędzy wsiami Lipowa, Gryżów i Piorunkowice. W pobliżu Piorunkowic dolinę Ścinawy Niemodlińskiej zamykają od południa strome i silnie rozczłonkowane stoki terasy nadrzecznej. Następnie płynie pomiędzy Ścinawą Małą i Ścinawą Nyską, gdzie wpływa do niej potok Meszna spod Rudziczki[5]. Dalej przepływa przez Korfantów, Włostową, Kuźnicę Ligocką, Przechód, Ligotę Tułowicką, Tułowice, Niemodlin, Szydłowiec Śląski, Magnuszowice. Pod Lewinem Brzeskim wpływa do Nysy Kłodzkiej.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

Urbanizacja[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości położone nad Ścinawą Niemodlińską:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]