Śmierć w chmurach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śmierć w chmurach
Death in the Clouds
Autor Agatha Christie
Typ utworu powieść kryminalna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1935
Śmierć w chmurach
Odcinek serialu
Poirot
Numer odcinka 32
Sezon Sezon 4
Odcinek 2
Oryginalny tytuł Death in the Clouds
Kraj produkcji Wielka Brytania
Data premiery 12 stycznia 1992[1]
Czas trwania odcinka 1 godz. 43 minuty[2]
Produkcja
Reżyseria Stephen Whittaker
Scenariusz William Humble
Muzyka Christopher Gunning
Produkcja Granada Media,

Picture Partnership Productions[3]

Oryginalna stacja telewizyjna ITV
Chronologia
← Poprzedni odcinek
The ABC Murders
Następny odcinek →
One, Two, Buckle My Shoe

Śmierć w chmurach (ang. Death in the Clouds lub Death in the Air), powieść kryminalna Agathy Christie z 1935 r.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Zamordowana zostaje słynna paryska lichwiarka, Madame Giselle. Podczas lotu samolotem z Paryża do Croydon, trafia ją zatruta strzałka, wypuszczona z dmuchawki, jakiej używają południowoamerykańskie plemiona. Wiadomo, że winnym tej specyficznej zbrodni musi być ktoś z dwunastu pasażerów, znajdujących się w tej samej części pokładu:

 • James Ryder – młody i nieco sztywny biznesmen.
 • Armand Dupont – znany francuski archeolog.
 • Jean Dupont – jego syn, również archeolog.
 • Daniel Clancy – niski, roztargniony powieściopisarz.
 • Doktor Bryant – młody angielski lekarz.
 • Jane Grey – pomocnica w zakładzie fryzjerskim, mogła wybrać się w daleką podróż dzięki zwycięstwie w grach hazardowych.
 • Norman Gale – dentysta.
 • Hrabina Horbury – ekscentryczna arystokratka, kobieta uwielbiająca luksus i kosztowne życie.
 • Venetia Kerr – pozornie przyjaciółka hrabiny, lecz tak naprawdę rywalka o względy hrabiego Horbury.
 • Henry Mitchell – starszy steward.
 • Albert Davis – młodszy steward.
 • Herkules Poirot – światowej sławy belgijski detektyw.

Śledztwo prowadzi nadinspektor Japp ze Scotland Yardu, dobry przyjaciel Poirota, toteż Belg zostaje od razu zwolniony z podejrzeń. Jednak miejscowa ława przysięgłych, pełna uprzedzeń do obcokrajowców, orzeka, że to właśnie Poirot winien jest morderstwa, zwłaszcza, że na jego siedzeniu znaleziono narzędzie zbrodni, drewnianą dmuchawkę. Na całe szczęście jednak koroner, z szacunku do Poirota, nie uznaje takiego werdyktu i detektyw pozostaje na wolności. Żeby oczyścić się z podejrzeń, postanawia, że wykryje rzeczywistego mordercę. Do pomocy obiera sobie dwójkę młodych współpasażerów feralnego lotu, która na dodatek wyraźnie ma się ku sobie – Jane Grey i Normana Gale'a.

Pierwszym podejrzanym staje się Clancy – napisał książkę, w której morderstwo popełniono w podobny sposób, a na dodatek ma u siebie w domu podobną dmuchawkę. Poza tym był on jedyną osobą, która przyznała się do przejścia obok fotela denatki. Brakuje jednak ostatecznych dowodów, pozwalających obciążyć pisarza.

Później wychodzi na jaw, że Madame Giselle stosowała dość specyficzne metody egzekwowania należności od nielojalnych dłużników. Kobieta zbierała kompromitujące informacje o swoich klientach i w razie potrzeby groziła ujawnieniem ich. Udaje się ustalić, że taką osobą była hrabina Horbury – zadłużyła się ona u Giselle i kiedy okazało się, że nie ma z czego oddać, lichwiarka zagroziła jej ujawnieniem romansu, który odkryła. Dla hrabiny byłby to szczególny cios, ponieważ obawiała się rozwodu z majętnym mężem.

Tymczasem po spadek po Madame Giselle zgłasza się jej córka, Anne Morisot. Herkules Poirot rozpoznaje w niej jednak Madeleine, pokojówkę hrabiny Horbury, również obecną na pokładzie tamtego dnia. Kobieta podróżowała co prawda w innej części samolotu, lecz wszyscy zapomnieli, że na krótką chwilę podeszła do hrabiny, by podać jej neseser. Teraz wszyscy są przekonani, że to ona popełniła zbrodnię. Trwa to jednak do momentu, kiedy i ona zostaje znaleziona martwa...

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą zbrodni jest Norman Gale. Kiedy dowiedział się, że jego dziewczyna, Anna Morisot ma majętną matkę, postanowił ją zamordować, żeby potem poprzez Annę móc korzystać ze spadku. Wbrew pozorom nie użył wcale dmuchawki – miała ona jedynie symulować popełnienie zbrodni z dużej odległości, tak, by trudniej było ustalić sprawcę. Norman w pewnym momencie wyszedł do toalety, gdzie przebrał się za stewarda. Nikt nie zwracał przecież uwagi na krzątającą się obsługę, więc bez przeszkód podszedł do śpiącej Madame Giselle i własnoręcznie wcisnął jej kolec w szyję.

Morderca nie przewidział, że szczerze zakocha się w Jane Grey. Postanowił jednak mieć zarówno Jane, jak i pieniądze. W tym celu zamordował Annę, kiedy tylko odebrała spadek po matce.

Okazuje się jednak, że Herkules Poirot już od dłuższego czasu podejrzewał Gale'a. Kiedy zebrał ostateczne dowody, ujawnił publicznie prawdę i doprowadził do aresztowania mordercy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]