Tajemnica Błękitnego Expressu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tajemnica Błękitnego Expressu
The Mystery of the Blue Train
Autor Agatha Christie
Typ utworu powieść kryminalna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 29 marca 1928
Wydawca William Collins & Sons

Tajemnica Błękitnego Expressu ang. The Mystery of the Blue Train) – powieść kryminalna Agathy Christie; powstała w 1928 roku. Jest to pierwotna wersja opowiadania Ekspres do Plymouth, które pojawiło się w zbiorze pt. Wczesne sprawy Poirota.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Zamężna córka znanego miliardera Rufusa Van Aldina, Ruth Kettering, podczas podróży luksusowym „Błękitnym Ekspresem” zostaje zamordowana. Szybko okazuje się, że motywem zabójstwa była kradzież drogocennego naszyjnika, który dziewczyna na krótki czas przed śmiercią dostała w prezencie od ojca. Wiadomo, że klejnotem od dawna interesowało się wiele szajek przestępczych, ze znanym kryminalistą o pseudonimie Markiz na czele. Zrozpaczony stratą córki milioner postanawia zaangażować do wyjaśnienia sprawy najsłynniejszego detektywa na świecie - Herculesa Poirota.

Podczas podróży „Błękitnym Ekspresem” Poirot poznaje Katherine Grey - młodą wiejską dziewczynę, której na podróż ekskluzywnym pociągiem pozwolił odziedziczony niedawno spadek. Katherine jest ważnym świadkiem, ponieważ w wieczór poprzedzający tragedię odbyła długą rozmowę z Ruth Kettering. Kobiety zdążyły się zaprzyjaźnić, panna Grey postanawia zatem pomóc Poirotowi w odkryciu sprawcy.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Sprawcami zbrodni okazuje się dwoje pracowników Van Aldina. Jego zaufany sekretarz, major Knighton, jest tak naprawdę bandytą o pseudonimie Markiz i to on - przy współudziale Ady Mason, osobistej służącej Ruth - popełnił morderstwo. Knighton i jego wspólniczka wpadli w ręce policji przez zbyt silne zauroczenie majora Katherine Grey - której przypadkiem wyjawił zbyt wiele.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Agatha Christie osobiście nie lubiła tej powieści i uważała ją za nieudaną. W jednym z wywiadów powiedziała, że żałuje, iż w ogóle oddawała ją do druku.
  • Powiedziane jest, że Katherine, jedna z bohaterek powieści, wywodzi się z wioski St Mary Mead. Nie jest to jednak ta sama wioska, z której pochodzi słynna panna Jane Marple, ponieważ postaci bystrej staruszki Agatha Christie jeszcze w tamtych czasach nie stworzyła. Jane Marple po raz pierwszy pojawia się bowiem w 1930 roku, a "Zagadka Błękitnego Ekspressu" powstała i ukazała się drukiem dwa lata wcześniej.