Środek Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skrajne punkty Europy i wynikające z przyjęcia różnych kryteriów przykładowe "środki Europy"

Geograficzny środek Europy jest trudny do jednoznacznego wyznaczenia. Jego położenie można wskazać stosując różne kryteria.

Problemy[edytuj]

Problematycznymi elementami w jego wyznaczeniu są:

Niektóre środki Europy[edytuj]

Środek Europy w Suchowoli

Środek Europy zgodnie z obliczeniami Szymona Antoniego Sobiekrajskiego z 1775 roku znajduje się w miejscowości Suchowola koło Białegostoku. Ustawiono tam pamiątkowy obelisk z tablicą.

Środek Europy pod Wilnem

Według obliczeń dokonanych w 1989 roku przez Jean-George'a Affholdera z francuskiego Narodowego Instytutu Geografii środek Europy znajduje się na terytorium Litwy w pobliżu Wilna, co Litwini uczcili specjalnym parkiem. Na przylądku Kolka na Łotwie znajduje się z kolei miejsce, które mają wyznaczać cięciwy łączące skrajne punkty Europy.

Ponadto istnieje kilkanaście innych punktów uważanych za „środek Europy”, znajdujących się na terenie Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy (Diłowe w okolicy Rachowa). Zjawisku temu reżyser Stanisław Mucha poświęcił film dokumentalny Środek Europy (2004).

Środek Unii Europejskiej[edytuj]

Od chwili przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. środek Unii Europejskiej znajduje się w Westerngrund w Dolnej Frankonii[1]. Przy wyznaczaniu tego środka nie zostały uwzględnione obszary specjalne państw członkowskich Unii Europejskiej, takie jak Gujana Francuska, stanowiące de iure części państw Unii.

Zobacz też[edytuj]


Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]