Środek Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skrajne punkty Europy i wynikające z przyjęcia różnych kryteriów przykładowe "środki Europy"

Geograficzny środek Europy jest trudny do jednoznacznego wyznaczenia. Jego położenie można wskazać stosując różne kryteria.

Problemy[edytuj | edytuj kod]

Problematycznymi elementami w jego wyznaczeniu są:

Niektóre środki Europy[edytuj | edytuj kod]

Środek Europy w Suchowoli

Środek Europy zgodnie z obliczeniami Szymona Antoniego Sobiekrajskiego z 1775 roku znajduje się w miejscowości Suchowola koło Białegostoku. Ustawiono tam pamiątkowy obelisk z tablicą.

Środek Europy pod Wilnem

Według obliczeń dokonanych w 1989 roku przez Jean-George'a Affholdera z francuskiego Narodowego Instytutu Geografii środek Europy znajduje się na terytorium Litwy w pobliżu Wilna, co Litwini uczcili specjalnym parkiem.

Ponadto istnieje kilkanaście innych punktów uważanych za „środek Europy”, znajdujących się na terenie Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy (Diłowe w okolicy Rachowa). Zjawisku temu reżyser Stanisław Mucha poświęcił film dokumentalny Środek Europy (2004).

Środek Unii Europejskiej[edytuj | edytuj kod]

Od chwili przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. środek Unii Europejskiej znajduje się w Westerngrund w Dolnej Frankonii[1]. Przy wyznaczaniu tego środka nie zostały uwzględnione obszary specjalne państw członkowskich Unii Europejskiej, takie jak Gujana Francuska, stanowiące de iure części państw Unii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]