Środek Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skrajne punkty Europy i wynikające z przyjęcia różnych kryteriów przykładowe "środki Europy"
Środek Europy w Suchowoli
Środek Europy w miejscowości Purnuškės, 20 km na północ od Wilna

Geograficzny środek Europy jest trudny do jednoznacznego wyznaczenia. Jego położenie można wskazać stosując różne kryteria.

Problemy[edytuj | edytuj kod]

Problematycznymi elementami w jego wyznaczeniu są:

Niektóre środki Europy[edytuj | edytuj kod]

Środek Europy zgodnie z obliczeniami Szymona Antoniego Sobiekrajskiego z 1775 roku znajduje się w miejscowości Suchowola koło Białegostoku. Ustawiono tam pamiątkowy obelisk z tablicą.

Według obliczeń dokonanych w 1989 roku przez Jean-George'a Affholdera z francuskiego Narodowego Instytutu Geografii środek Europy znajduje się na terytorium Litwy w pobliżu Wilna, co Litwini uczcili specjalnym parkiem. Na przylądku Kolka na Łotwie znajduje się z kolei miejsce, które mają wyznaczać cięciwy łączące skrajne punkty Europy.

Ponadto istnieje kilkanaście innych punktów uważanych za „środek Europy”, znajdujących się na terenie Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy (Diłowe w okolicy Rachowa). Zjawisku temu reżyser Stanisław Mucha poświęcił film dokumentalny Środek Europy (2004).

Środek Unii Europejskiej[edytuj | edytuj kod]

Od chwili przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. środek Unii Europejskiej znajduje się w Westerngrund w Dolnej Frankonii[1]. Przy wyznaczaniu tego środka nie zostały uwzględnione obszary specjalne państw członkowskich Unii Europejskiej, takie jak Gujana Francuska, stanowiące de iure części państw Unii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mittelpunkt der EU - Mitten am Rand – www.faz.net (niem.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]