Święty Gorazd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy apostoła Bułgarii. Zobacz też: biskupa Czech, Moraw i Śląska.
Święty
Gorazd
apostoł Bułgarii
Ilustracja
Data urodzenia w IX wieku
Czczony przez Kościół katolicki
Bułgarski Kościół Prawosławny
Wspomnienie 22 listopada

Gorazd, uczeń Cyryla i Metodego – uczeń świętych: Cyryla i Metodego, arcybiskup, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, apostoł Bułgarii[1][2].

Miał pochodzić z Moraw, ale nie ma dowodów na datę i miejsce urodzenia Gorazda[1]. Miał więc wywodzić się z możnego rodu i otrzymać staranne wykształcenie co przyniosło mu prócz znajomości języka słowiańskiego umiejętność posługiwania się łaciną i greką[1]. Dołączywszy około 862 roku do Braci Sołuńskich stale im odtąd towarzyszył[1]. Brał udział w ich podróży do Rzymu i przyjmuje się, iż wiosną 868 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk papieża Hadriana II[1]. Wobec sprzeciwu Stefana V wobec liturgii słowiańskiej nie mógł podjąć wyznaczonego mu na łożu śmierci przez abp. Metodego (885) zadania kontynuowania jego dzieła na stolicy arcybiskupiej[1].

I. Dujčev przypuszczał, że Gorazd ukrywał się później w księstwie Polan, na co przytaczał jako dowody wspomnienia odnalezione w XIV wiecznym kalendarzu, jednak hipoteza ta nie znajduje potwierdzenia w innych źródłach tak jak i przypisywane mu autorstwo Vita Methodi[1]. Zmarł prawdopodobnie w więzieniu[1].

W Kościele katolickim wspominany w grupie Siedmiu Apostołów Bułgarii dawniej 17 lipca, a w nowym Martyrologium Rzymskim 22 listopada[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, kol. 505-506. ISBN 83-7097-374-4.
  2. a b Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 5: R-U. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2005 (wznowienie), kol. 267. ISBN 83-7318-376-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]