Świat Sztuki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat Sztuki
Mir.iskusstwa.1899.jpg
Okładka „Świata Sztuki” z roku 1899
Państwo Rosja
Wydawca Świat Sztuki
Pierwsze wydanie 1899

Świat Sztuki” (ros. Мир иску́сства, Mir iskusstwa) – czasopismo oraz stowarzyszenie, założone przez rosyjskich modernistów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie „Świat Sztuki” zostało założone w roku 1900[1] przez grupę studentów, do której należeli Aleksandr Benois, Konstantin Somow, Dmitrij Fiłosofow, Léon Bakst, i Eugeniusz Lanceray.

W 1899 w Sankt Petersburgu Benois, Bakst i Diagilew zaczęli wydawać pismo o tym samym tytule. Atakowali przestarzałą szkołę Pieriedwiżników, promując jednocześnie indywidualizm i inne zasady secesji. Teoretyczne założenia stowarzyszenia zostały opublikowane w pierwszych numerach pisma.

„Członkowie Miru iskusstwa”,
Borys Kustodijew (1916-1920)

Poza trzema założycielami pisma aktywnymi członkami stowarzyszenia byli także Mścisław Dobużyński, Eugeniusz Lanceray i Konstantin Somow. Wystawy organizowane przez „Świat Sztuki” przyciągały uwagę wielu malarzy z Rosji i spoza jej granic, takich jak Michaił Wrubel, Michaił Niestierow i Izaak Lewitan.

W okresie 1898-1904 stowarzyszenie zorganizowało 6 wystaw. W latach 1904-1910 stowarzyszenie nie istniało, a jego miejsce zajął Związek Artystów Rosyjskich, do którego należeli Walentin Sierow, Konstantin Korowin, Boris Kustodijew, Zinaida Sierebriakowa, Iwan Bilibin, Konstantin Somow, Dmitrij Mitrochin, Igor Grabar, Nikołaj Roerich i Siergiej Sudejkin.

W 1910 Benois opublikował w magazynie „Reich” krytyczny artykuł o Związku Artystów Rosyjskich. „Świat Sztuki” został reaktywowany, a na jego czele stanął Mikołaj Roerich. Do grupy przyłączyli nowi członkowie: Natan Altman, Władimir Tatlin i Martiros Sarian. W 1917 przewodnictwo w grupie objął Iwan Bilibin. W tym samym roku dołączyło do niej wielu członków grupy Bubnowyj Walet.

Grupa organizowała liczne wystawy w Moskwie i Sankt Petersburgu. Ostatnia wystawa została zorganizowana w 1927 w Paryżu.

Sztuka[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak wcześniej angielscy Prerafaelici, Benois i jego przyjaciele byli zniesmaczeni antyestetyczną naturą nowoczesnego społeczeństwa. Miriskusnicy promowali zrozumienie i konserwację sztuki poprzednich epok, w szczególności sztuki ludowej i XVIII-wiecznego rokoko. Artystą, którego podziwiali najbardziej był prawdopodobnie Antoine Watteau.

Te odrodzeniowe projekty były traktowane przez miriskusników z dużą dozą humoru i autoparodii. Fascynowały ich maski, marionetki, karnawał, teatr kukiełkowy, a także sny i baśnie. Zabawę i groteskę stawiali ponad to co poważne. Ich ulubionym miastem była Wenecja, do tego stopnia, że Diagilew i Strawinski, wybrali ją jako miejsce swojego pochówku.

Od malarstwa olejnego woleli akwarelę i gwasz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sztuka świata, tom 8, pod red. Anny Lewicko-Morawskiej, Arkady, 2000, s. 332.