Przejdź do zawartości

Żółwin (województwo mazowieckie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 83.6.186.86 (dyskusja) o 18:02, 30 paź 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Żółwin
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo mazowieckie
Powiat

pruszkowski

Gmina

Brwinów

Liczba ludności (2006)

828

Strefa numeracyjna

(+48) 22

Tablice rejestracyjne

WPR

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: mazowieckie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Żółwinwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Brwinów.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego.

Wieś Żółwin położona jest na skraju Lasów Młochowskich od strony wschodniej. Sąsiaduje z miejscowościami takimi jak: Owczarnia od zachodu, Podkowa Leśna od północy, od południa zaś z terenami gmin Nadarzyn i Grodzisk Mazowiecki. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest jednym z trzech sołectw (wraz z Owczarnią i Terenią), które nie są terytorialnie powiązane z pozostałą częścią gminy Brwinów. Oddziela je miasto Podkowa Leśna, należące do powiatu grodziskiego.

Historia

Wieś Żółwin istniała już pod koniec XVIII wieku (odnotowana pod nazwą Zulwin na mapie z 1794 roku). Około połowy XIX w. zbudowano dwór – wówczas dla hr. Michaliny z Radziwiłłów Rzyszczewskiej. Bardzo często zmieniał on właścicieli. Należał do Eustachego Marylskiego, następnie do rodziny Zielińskich, a później do Szellerów. Od 1930 roku właścicielem majątku był Michał Natanson. W 1940 roku odkupił go Henryk Witaczek, związany z Centralną Doświadczalną Stacją Jedwabniczą w Milanówku. W majątku zaczęto uprawiać morwę, a w końcu powstała duża plantacja, służąca przez wiele lat celom badawczym i doświadczalnym. Dwór zaś stał się schronieniem dla wielu wygnańców z Kresów Wschodnich, a po upadku powstania warszawskiego – dla warszawiaków. Wśród gości państwa Witaczków było wiele znanych osób, m.in. Maria Dąbrowska, Ewa Szelburg-Zarembina, Ferdynand Ossendowski. Po wojnie dwór należał do Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu – Zakładu Badawczego Jedwabiu Naturalnego w Żółwinie. Z biegiem lat jednakże otoczenie i sam dwór stawały się coraz bardziej zaniedbane. Współcześnie dwór należy do rodziny Prokopowicz i jest odrestaurowany.

Obecna sytuacja

Obecnie Żółwin liczy ponad 1000 mieszkańców i jest jednym z 15 sołectw wchodzących w skład gminy Brwinów.

Wieś zatraca charakter rolniczy, znaczna część mieszkańców znajduje zatrudnienie w zakładach i firmach na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego. Na terenie wsi funkcjonuje kilkanaście podmiotów gospodarczych, głównie zajmujących się usługami.

Na terenie wsi znajdują się atrakcyjne tereny budowlane i rekreacyjne – działki pod zabudowę jednorodzinną, domki letniskowe oraz działalność gospodarczą. Stopniowo rozbudowywana jest infrastruktura – sieć kanalizacyjna, wodociągowa, gazociąg, telefony, a także sieć dróg gminnych. Znajduje się tu szkoła podstawowa i gimnazjum tworzące zespół szkół, a także Ludowy Klub Sportowy „Wolta”, oferujący jazdy konne dla początkujących oraz zaawansowanych. Ponadto na terenie wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Szablon:Linki do map Polski