Ferdynand Ossendowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand Antoni Ossendowski
Ferdynand Ossendowski.jpg
Ferdynand Antoni Ossendowski
Data i miejsce urodzenia 27 maja 1878, Lucyn
Data i miejsce śmierci 3 stycznia 1945, Grodzisk Mazowiecki
Narodowość polska
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła Lenin
Cień Ponurego Wschodu: (za kulisami życia rosyjskiego)
Zwierzęta, ludzie, bogowie (Przez kraj ludzi, bogów i zwierząt)
Odznaczenia
Złoty Wawrzyn Akademicki
Ferdynand Antoni Ossendowski
Herb
Lis
Rodzina Ossendowscy
Ojciec Marcin Ossendowski
Matka Wiktoria Bortkiewicz
Grób pisarza na cmentarzu w Milanówku
Portret na pocztówce z 1933 roku.

Ferdynand Antoni Ossendowski (ur. 27 maja 1878 w Lucynie w guberni witebskiej, zm. 3 stycznia 1945 w Żółwinie, gm. Brwinów)[1], pseudonim Feranto, Mark Czertwan[1], – polski pisarz, dziennikarz, podróżnik, antykomunista, nauczyciel akademicki, działacz polityczny, naukowy i społeczny.

Życiorys[edytuj]

Syn lekarza Marcina Ossendowskiego i Wiktorii z domu Bortkiewicz. Rodzina miała korzenie tatarskie, szlacheckie, herbu Lis[2]. Po urodzeniu się siostry Ferdynanda rodzina Ossendowskich przeniosła się do guberni pskowskiej, skąd pochodził ojciec, a w 1884 r. przeprowadziła się do Kamieńca Podolskiego. Tam młody Ossendowski zaczął uczęszczać do rosyjskiego gimnazjum, które ukończył – po kolejnej przeprowadzce – w Petersburgu. W tym czasie zmarł ojciec Ferdynanda. Rodzinę utrzymywała matka udzielając lekcji muzyki, zaś młody Ossendowski pomagał jej udzielając korepetycji[3].

Po ukończeniu szkoły studiował nauki matematyczno-przyrodnicze w Petersburgu, gdzie został asystentem znanego przyrodnika, prof. Szczepana Zalewskiego. W tym czasie wziął udział w wyprawach naukowych na Kaukaz, nad Dniestr, nad Jenisej i w okolice jeziora Bajkał. Dotarł również do Chin, Japonii, na Sumatrę i do Indii. Wrażenia z Indii były podłożem dla jego pierwszej powieści pt. Chmury nad Gangesem.

Z powodu udziału w zamieszkach studenckich w 1899 r. musiał opuścić Rosję. Wyjechał do Paryża, gdzie studiował fizykę i chemię u prof. Marcellina Berthelota na Sorbonie. Tu także miał okazję poznać Marię Skłodowską-Curie[3].

Po powrocie do Rosji został docentem Uniwersytetu Technicznego w Tomsku. Nie pozostał jednak długo na uczelni, by poświęcić się karierze naukowej; jego pasją były podróże. W 1905 roku, po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej, został wysłany do Mandżurii, gdzie prowadził badania geologiczne w poszukiwaniu surowców niezbędnych dla armii. Za organizowanie w Harbinie protestów przeciw rosyjskim represjom w Królestwie Kongresowym został aresztowany i skazany na karę śmierci. Dzięki wyjątkowemu szczęściu uniknął wykonania wyroku i uzyskał jego nadzwyczajne złagodzenie. Wkrótce potem został wybrany przewodniczącym Rewolucyjnego Komitetu Naczelnego, który przez pewien czas sprawował władzę w Mandżurii. W wyniku procesu, który potem wytoczono jego członkom, Ossendowski został skazany na półtora roku twierdzy. Odzyskał wolność w 1908 roku. Wydana w 1911 r. książka pt. W Ludskoj Pyli („W ludzkim pyle”), poświęcona więziennym doświadczeniom Ossendowskiego, zyskała przychylną ocenę m.in. Lwa Tołstoja[3]. W tym czasie nawiązał współpracę z wieloma rosyjskimi gazetami. Gdy w 1909 r. zaczął wychodzić w Petersburgu polskojęzyczny „Dziennik Petersburski”, został jego korespondentem, a następnie redaktorem.

W 1918 r. opuścił zrewolucjonizowany Petersburg i wyjechał do Omska. W czasie wojny domowej w Rosji czynnie współpracował z dowództwem Białych; był m.in. doradcą admirała Kołczaka. Przekazał na Zachód tzw. dokumenty Sissona, które wykazywały, że Lenin był agentem wywiadu niemieckiego, a działalność partii bolszewickiej finansowana była za niemieckie pieniądze. Choć niektóre źródła uważają te dokumenty za sfałszowane[4], to fakt pomocy udzielonej Leninowi przez Niemieckie Naczelne Dowództwo jest pewny[5].

Powszechnie znany ze swojej antykomunistycznej postawy po upadku Kołczaka był poszukiwany przez bolszewicką policję polityczną (CzeKa). Dzięki niezwykłym zdolnościom przystosowawczym (m.in. znał biegle 7 języków obcych, w tym chiński i mongolski), udało mu się przedostać z kontrolowanej przez bolszewików Rosji do Mongolii. W jej stolicy Urdze został doradcą barona Ungerna walczącego przy pomocy zorganizowanej przez siebie Azjatyckiej Dywizji Konnej z bolszewikami. Dane na temat roli, jaką Ossendowski odegrał w Mongolii, są okryte tajemnicą; była ona niewątpliwie dość istotna, sam jednak mówił na ten temat niechętnie. Istnieje teza, jakoby Ossendowski stał się depozytariuszem wiedzy o ogromnym skarbie, ukrytym przez „Krwawego Barona” Ungerna gdzieś w mongolskich stepach, a który miałby posłużyć do sfinansowania kolejnej wojny z komunistami[6].

Ossendowskiemu światową sławę przyniosła książka: „Zwierzęta, ludzie, bogowie”, która na przełomie 1920 i 1921 r. ukazała się w Nowym Jorku, w 1922 r. w Londynie, a w 1923 r. w Warszawie. Łącznie osiągnęła ona rekordową liczbę dziewiętnastu tłumaczeń na języki obce. Ossendowski opisał w niej wspomnienia z ucieczki z Rosji ogarniętej chaosem rewolucji. Opis obejmuje ucieczkę z Krasnojarska opanowanego przez bolszewików, zimę w tajdze, przeprawę do Mongolii i pobyt w niej u boku barona Ungerna.

Do Polski powrócił w roku 1922. W okresie międzywojennym zajmował się działalnością literacką, publikując wiele powieści, przeważnie w stylu „romansu podróżniczego”. Ukazało się 77 książek pisarza, które wydano również w 150 przekładach na 20 języków[7]. Przez pewien czas należał do piątki najbardziej poczytnych pisarzy na świecie, a jego książki porównywano z dziełami Kiplinga, Londona czy Maya. W latach międzywojennych łączny nakład książek „polskiego Karola Maya” sięgnął 80 mln egzemplarzy[6]. Gdy chodzi o przekłady na języki obce, Ossendowski zajął wówczas drugie miejsce po Henryku Sienkiewiczu i do dziś nikomu nie udało się go w tej kategorii pobić[3].

W 1936 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury „za zasługi na polu literatury podróżniczej”[8].

Pod koniec okupacji, w lutym 1943, wstąpił do konspiracyjnego Stronnictwa Narodowego. Ostatnie miesiące życia spędził w Żółwinie, gdzie 2. stycznia 1945 roku nagle źle się poczuł, następnego dnia został przewieziony do szpitala w Grodzisku Mazowieckim.Tam zmarł[9][10], tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej, pochowany został na cmentarzu w Milanówku. Nigdy nie ujawnił żadnych szczegółów swojej działalności polityczno-wywiadowczej. Archiwum zostało skrupulatnie zniszczone przed jego śmiercią.

Ze względu na treść jego książki Lenin, fabularyzowanej biografii przywódcy rewolucji październikowej, niezwykle ostrej krytyki rewolucji i komunizmu, po zajęciu Polski przez Rosjan grób Ossendowskiego był pilnie poszukiwany. Po jego znalezieniu ekshumowano zwłoki, gdyż NKWD chciało się upewnić, czy osobisty wróg Lenina na pewno nie żyje[11][12][13][14]. Inna interpretacja tego faktu zakłada, że NKWD-ziści szukali przy zwłokach pisarza jakiejś informacji lub wskazówki co do miejsca ukrycia skarbu barona Ungerna[6].

Pamięć o pisarzu[edytuj]

tablica upamiętniająca pisarza na domu przy ul. Grójeckiej 27 w Warszawie[12]

Po wojnie skazany na zapomnienie, umieszczony w zapisie cenzorskim.”[15] Wszystkie jego utwory objęte cenzurą w 1951 roku podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek[16]. Dopiero od roku 1989 jego prace mogą być w Polsce oficjalnie wydawane.

W 2004 władze Milanówka sfinansowały nowy nagrobek pisarza na miejscowym cmentarzu, jego imię nosi jeden z miejskich skwerów[7]. W 2006 wmurowano pamiątkową tablicę na domu przy ulicy Grójeckiej 27 na warszawskiej Ochocie, gdzie pisarz mieszkał w czasie wojny; wskutek protestów wspólnoty mieszkańców, usunięto z tablicy napis „antykomunista”[17]. W 2009 r. odsłonięto pamiątkową tablicę na domu pisarza w Nieszawie[18]. W Michalinie (dzielnica miasta Józefów) powstaje Muzeum Podróżników Polskich zawierające ekspozycję o podróżach pisarza[19].

Odwołania w literaturze[edytuj]

Bohaterowie książki Kornela Makuszyńskiego „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki” znajdują w piaskach pustyni głowę, która okazuje się zakopanym „profesorem Ossendowskim” („Odkopali go czym prędzej, do murzyńskiej wiodą wioski, a tam krzyczą – Niech nam żyje pan profesor Ossendowski”).

Publikacje[edytuj]

 • Chmura nad Gangesem
 • Noc – Władywostok 1905
 • W ludzkim pyle
 • Cień ponurego Wschodu: za kulisami życia rosyjskiego – Warszawa 1923, Warszawa 1990
 • W ludzkiej i leśnej kniei – Warszawa 1923
 • Zwierzęta, ludzie, bogowie lub Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów. Konno przez Azję Centralną – Warszawa 1923, Poznań 1927, repr. Białystok 1991, ISBN 83-85183-04-3.
 • Cud bogini Kwan-Non: z życia Japonji – Poznań 1924
 • Najwyższy lot – "Książki ciekawe", Warszawa 1923; Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1929 (wydanie II), 1935 (wydanie III); reprint: Wydawnictwo LTW, Łomianki 2011, ISBN 9788375651645
 • Nieznanym szlakiem: nowele – Poznań 1924,.
 • Za Chińskim Murem – Warszawa 1924
 • Od szczytu do otchłani: wspomnienia i szkice – Warszawa 1925
 • Orlica – Bibl. Dzieł Wyborowych, Warszawa 1925; kolejne wydania: Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1928, 1929, 1930, 1932, Norymberga 1948; reprint: Iskry, Warszawa 1957
 • Po szerokim świecie – Warszawa 1925
 • Toreador w masce i inne opowieści – Poznań 1925
 • Zbuntowane i zwyciężone – Warszawa 1925
 • Czarny czarownik: relacja z wyprawy do Afryki – Warszawa 1926
 • Płomienna Północ – Wydawnictwo Polskie, Lwów 1926, 1927
 • Pod smaganiem samumu. Podróż po Afryce Północnej. Algierja i Tunisja – Wydawnictwo Polskie, Poznań 1926, Lwów 1927
 • Huragan – Warszawa 1927
 • Niewolnicy słońca: podróż przez zachodnią połać Afryki podzwrotnikowej w l. 1925/26 r. – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1927, 1928
 • Wśród Czarnych – Lwów 1927
 • Na skrzyżowaniu dróg: nowele i szkice – Tczew 1928
 • Pięć minut po północy – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1928
 • Pod polską banderą – Lwów 1928
 • Sokół pustyni – Poznań 1928 – na jej podstawie nakręcono film kinowy Głos pustyni (1932)
 • Szkarłatny kwiat kamelii – Poznań 1928
 • Wańko z Lisowa – Lwów 1928
 • Życie i przygody małpki – Lwów 1928
 • Krwawy generał – Wydawnictwo Polskie (R. Wegner), Poznań 1929; reprint: Agencja Wydawnicza "BS", Warszawa 1990
 • Lisowczycy: powieść historyczna – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1929; reprint: Libra, Warszawa 1990
 • Męczeńska włóczęga – Wydawnictwo Polskie (R. Wegner), Poznań 1929; reprinty: "Słowo", Warszawa 1986, Agencja Wydawnicza "BS", Warszawa 1990
 • Przez kraj szatana – Wydawnictwo Polskie (R. Wegner), Poznań 1929; reprint: Agencja Wydawnicza "BS", Warszawa 1990
 • Lenin – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1930 (3 wydania), liczne tłumaczenia, reprinty: Wydawnictwo Alfa, 1990, ISBN 83-7001-354-6, Wydawnictwo Maj, 1990, Wydawnictwo LTW 2011, ISBN 9788375651324
 • Mali zwycięzcy: przygody dzieci w pustyni Szamo – Lwów 1930, Warszawa 1991, repr. Gdańsk [1991]
 • Miljoner „Y”: powieść o dzielnym Murzynku-sierocie – Warszawa [ok. 1930]
 • Nieznanym szlakiem – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1930
 • Czao-Ra – Warszawa 1931
 • Gasnące ognie: podróż po Palestynie, Syrji, Mezopotamji – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1931
 • Trębacz cesarski – Miejsce piastowe [1930]
 • Zagończyk – Lwów 1931
 • Zwierzyniec – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1931
 • Okręty zbłąkane – Kraków 1932
 • Syn Beliry – Warszawa 1932
 • Daleka podróż boćka – Warszawa 1932
 • Narodziny Lalki – Warszawa 1932
 • Przygody Jurka w Afryce – Warszawa 1932
 • Słoń Birara – Kraków 1932, Warszawa 1958 i 1990, a także ok. 2006 jako szósty tom kolekcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”
 • Staś emigrant – Warszawa 1932
 • W krainie niedźwiedzi – Warszawa 1932
 • Afryka, kraj i ludzie – Warszawa 1934
 • Polesie – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, seria Cuda Polski, Poznań 1934
 • Pożółkły list – Warszawa 1934
 • Mocni ludzie – Lwów, Warszawa [1935], Wrocław, Warszawa [ok. 1946]
 • Nauczycielka – Poznań 1935
 • Skarb Wysp Andamańskich – Warszawa 1935
 • W polskiej dżungli – Warszawa 1935
 • Aldo – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Bajeczki niebajeczki – Częstochowa 1936
 • Czarnoskórka – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Dimbo – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Drobnoludki i inne dziwy – Częstochowa 1936
 • Grzmot – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Huculszczyzna: Gorgany i Czarnohora – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, seria Cuda Polski, Poznań 1936; reprint Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1990, ISBN 83-04036-39-8
 • Iskry spod młota – Poznań 1936
 • Kosmacz – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Kraczka – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Kruszenie kamienia – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Miś i Chicha – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Ogień wykrzesany – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Popielatka – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Puszcze polskie – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, seria Cuda Polski, Poznań 1936; Wydawnictwo Tern (Rybitwa) Book, Londyn 1953; reprint: Sejneńskie Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami, 2008, ISBN 8392274342
 • Rudy zbój – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • Szympansiczka – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1936
 • W krainie niedźwiedzi – Warszawa, 1932 i wydania kolejne, 1935–1939
 • Młode wino – Warszawa 1937
 • Postrach gór – Warszawa 1937
 • Szanchaj – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1937
 • Biesy – Poznań 1938
 • Orły podkarpackie – Przemyśl 1938
 • Pierścień z krwawnikiem – Kraków 1938
 • Pod sztandarami Sobieskiego – Warszawa 1938
 • Zygzaki – Poznań 1938
 • Biały kapitan – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań 1939; reprint Oficyna Cracovia Kraków 1990
 • Cztery cuda Polski – Warszawa 1939
 • Karpaty i Podkarpacie – Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, seria Cuda Polski, Poznań 1928, 1939; reprint Libra, ISBN 83-89183-30-9
 • Jasnooki łowca – Kraków 1946
 • Wacek i jego Pies – Poznań 1947
 • Dzieje burzliwego okresu (od szczytu do otchłani) – Wydawnictwo Polskie (R. Wegner), Poznań [ok. 1934]
 • Cadyk ben Beroki – Białystok 1992, ISBN 83-85174-19-2.

Przypisy

 1. a b http://www.zolwin.pl/index.php?v=aktualnosci&c=253
 2. Wypowiedź Witolda Stanisława Michałowskiego w filmie Errata do biografii – Antoni Ferdynand Ossendowski, reż. Grzegorz Braun, TVP 2007.
 3. a b c d Lisiewicz Piotr: Ojciec krokodyli, w: „Niezależna Gazeta Polska” nr 9 (31),2008-09-05.
 4. The Sisson Documents, [w:] Lenin and German Assistance for the Bolshevik Revolution (ang.). The Modern History Project. [dostęp 10 sierpnia 2009].
 5. „A History of the Russian Secret Service” Richard Deacon, Collins Publishing Group, Glasgow (1987), p. 160-161.
 6. a b c Strzyga Lucjan: Polski Karol May przed wojną wydał 80 mln książek. PRL zmiótł go z półek, w: „Dziennik Zachodni” 2012-01-05.
 7. a b Andrzej Pettyn: Spór o Ossendowskiego (pol.). Towarzystwo Miłośników Milanówka. [dostęp 10 sierpnia 2009].
 8. Rocznik Polskiej Akademii Literatury, Warszawa 1937, s. 262.
 9. Krzysztof Pilawski: Ossendowski nie umarł w Żółwinie (pol.). zolwin.pl. [dostęp 12 lutego 2015].
 10. Ossendowski Ferdynand Antoni (pol.). encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 12 lutego 2015].
 11. Biografia pisarza, [w:] Ferdynand Antoni Ossendowski: Lenin. Warszawa: Alfa, 1990, s. 471. ISBN 8370013546.
 12. a b „Kiedy bolszewicy wkroczyli do Polski, rozkopali grób Ossendowskiego, żeby sprawdzić, czy na pewno nie żyje” [za:] Maciej Szczepaniuk. Cenzorzy z Ochoty. „Rzeczpospolita”, 06. Warszawa: Presspublica. ISSN 0208-9130 (pol.). [dostęp 10 sierpnia 2009]. 
 13. NKWD dokonało ekshumacji i ...„Aby mieć pewność, sprowadzono siłą dentystę i po dokonaniu identyfikacji i wykonaniu serii fotografii kazano zamknąć wieko i zasypać mogiłę.”... [za:] Michal Radoryski: Śmierć Ossendowskiego (pol.). [dostęp 10 sierpnia 2009].
 14. ...„grabarz cmentarza w Milanówku, pamiętał, jak NKWD w 1945 roku, tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej, nakazało mu wydobycie z grobu trumny, aby sprowadzony przemocą dentysta mógł stwierdzić, czy naprawdę nieboszczyk był tym, o kogo im chodziło.”... [za:] W. Michałowski, Syberyjski Lawrence (linki zewnętrzne).
 15. Zobacz Czarna Księga Cenzury PRL.
 16. Cenzura PRL, posłowie Zbigniew Żmigrodzki, Wrocław 2002, s. 31.
 17. Słowo antykomunista następowało po słowach pisarz, podróżnik [za:] Maciej Szczepaniuk, Cenzorzy z Ochoty, [za:] Maciej Szczepaniuk. Cenzorzy z Ochoty. „Rzeczpospolita”, 06. Warszawa: Presspublica. ISSN 0208-9130 (pol.). [dostęp 10 sierpnia 2009]. 
 18. Przywracany pamięci (pol.). nieszawa.pl, 14-06-2009. [dostęp 10 sierpnia 2009].
 19. Jacek Kałuszko: Szlakiem Ferdynanda O (pol.). [dostęp 10 sierpnia 2009].

Bibliografia[edytuj]

 • Witold Stanisław Michałowski: Tajemnica Ossendowskiego. Warszawa: ALFA, 1990, s. 168. ISBN 8370012582.
 • Ludzie, zwierzęta i nowi bogowie: Krzysztof Dębnicki, National Geographic Polska, nr 1 (64) styczeń 2005.
 • Witold Michałowski. „Ossendowski Antoni” W: Polski Słownik Biograficzny Tom XXIV (Olszamowski Bolesław – Padlewski Zygmunt) Warszawa 1979 s. 381-385

Linki zewnętrzne[edytuj]