Żniwa (obraz Pietera Bruegla starszego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Żniwa (obraz Bruegla))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żniwa
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Żniwa
Autor Pieter Bruegel
Rok wykonania 1565
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 119 cm × 162 cm
Muzeum Metropolitan Museum of Art

Żniwa – obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla. Powstał w 1565, obecnie znajduje się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Dzieło namalowane zostało techniką olejną na desce i ma wymiary 119 x 162 cm. Podobnie jak w wielu innych obrazach Pietera Bruegla, malarz skoncentrował się na chłopach i pracy przez nich wykonywanej. Obraz należy do cyklu przedstawiającego poszczególne miesiące danej pory roku, wykonane dla prywatnego zleceniodawcy Niclaesa Jonghelincka. Wszystkie miały podobne formaty. Obecnie zachowało się jedynie pięć płócien: Myśliwi na śniegu, Sianokosy, Żniwa, Powrót stada i Pochmurny dzień.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Dominującymi kolorami na obrazie są barwy ciepłe m.in: odcienie żółci, mające na celu sprawić odczucie ciepła emanującego z letniego pejzażu. Oddają one atmosferę panująca podczas lata. Na pierwszym planie obraz przedstawia grupę odpoczywających chłopów, spożywających posiłek po ciężkiej pracy w polu w cieniu gruszy. Na drugim planie można dostrzec postacie robotników pracujących przy zbiorze pola pszenicy oraz chłopki pracujące przy wiązaniu snopów. W dalszej części obrazu widoczny jest rozległy pejzaż wsi położonej nad brzegiem zatoki morskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rose-Marie Hagen, Rainer Hageen: Bruegel. Dzieła wszystkie. Warszawa: Edipresse, 2001. ISBN 83-913311-5-6.