Żona i nie żona (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żona i nie żona
Gatunek melodramat,
film obyczajowy
Rok produkcji 1939
Data premiery 28 lutego 1941
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 61 min
Reżyseria Emil Chaberski
Scenariusz Stefan Kiedrzyński
Główne role Tamara Wiszniewska,
Irena Malkiewicz-Domańska,
Bogusław Samborski
Muzyka Fred Metodysta
Zdjęcia Zbigniew Gniazdowski
Scenografia Stefan Norris
Produkcja Eros-Film
Stanisław Szebego
(kierownik produkcji)

Żona i nie żona – polski film fabularny z 1939 roku, zrealizowany na podstawie powieści Stefana Kiedrzyńskiego pod tym samym tytułem.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Film został zrealizowany z okazji jubileuszu 40-lecia pracy kierownika artystycznego filmu Żona i nie żona Edwarda Puchalskiego, pioniera polskiej kinematografii i reżysera teatralnego. Obraz porusza modną w przedwojennej kinematografii tematykę erotyczno–psychologiczną. Film zrealizowany przed wybuchem II wojny światowej, wszedł na ekrany już w trakcie wojny. Kilka dni po premierze (28 lutego 1941) za współpracę z niemieckim okupantem został zastrzelony aktor Igo Sym.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Zawiedzona dotychczasowym życiem Irena odchodzi od swego męża Zenona, wyjeżdżając do Paryża. Prowadzi tam swobodne życie w towarzystwie swego kochanka Duvala. Dowiaduje się o tym zazdrosny o nią milioner Geist, jej skryty adorator, który podstępnie doprowadził do rozstania z mężem, będąc jego fałszywym przyjacielem. Zdesperowany Zenon, który usiłuje popełnić samobójstwo, trafia pod opiekę pielęgniarki Nelly, zajmującej się również małą Tolą; rodzi się między nimi więź uczuciowa. Tymczasem Irena, wezwana przez planującego z nią ślub milionera, powraca do Warszawy, gdzie następują dalsze komplikacje pomiędzy nią, Geistem, kochankiem i mężem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]