06 Kleofas Katowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
06 Kleofas Katowice
Pełna nazwa

Klub Sportowy 06 Kleofas Katowice

Data założenia

23 sierpnia 1906

Liga

Ekstraklasa Bokserska

Państwo

 Polska

Adres

ul. Obroki 43
40-833 Katowice

Prezes

Damian Kuźma

Strona internetowa
Hala sportowa klubu 06 Kleofas Katowice przy ul. Obroki

06 Kleofas Katowice (znany również jako 06 Załęże, Katowice 06) – polski klub sportowy powstały w 1906 roku w Zalenze (obecnie Załęże – dzielnica Katowic) w II Rzeszy Niemieckiej. Jest jednym z najstarszych istniejących klubów sportowych w kraju. Obecnie działa tylko sekcja bokserska. Swoją siedzibę klub ma przy ul. Obroki 43 na Osiedlu Witosa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejszy herb klubu stosowany do 1922

Klub powstał 23 sierpnia 1906 roku w Załężu. Miał nazwę Sportverein Zalenze. W 1910 roku został przemianowany na Sport-Club Zalenze (znany również jako SC Zalenze 06). Do 1925 roku funkcjonował jako jednosekcyjne stowarzyszenie piłkarskie. W lokalnej prasie klub nazywany był wtedy Katowice 06[1]. Pierwsze wzmianki o pięściarzach pochodzą z 1925 roku, choć sekcja bokserska powstała dopiero w 1957 roku. 06 Kleofas wypełnił lukę po likwidacji sekcji bokserskiej w sąsiednim KS Baildon Katowice. W 1965 roku nastąpiła zmiana nazwy na GKS Załęże, następnie klub połączył się z kilkoma innymi klubami, tworząc GKS Katowice. W latach 1989-1990 struktura GKS Katowice zaczęła się rozpadać.

Pierwszym sukcesem odtworzonego klubu był w 1993 roku awans do I ligi bokserskiej. Później klub znajdował się ekstraklasie. W latach 90. XX wieku w klubie istniała również sekcja kick-boxingu. Nazwa "Kleofas" pochodzi od kopalni "Kleofas". Obecnie klub ma duże kłopoty finansowe, utrzymuje się jedynie z miejskiej dotacji, składek i drobnych sponsorów. Kopalnia, do której klub należał, została zamknięta. W 2006 roku klub obchodził 100-lecie istnienia obok takich klubów jak Lechia 06 Mysłowice, Wisła Kraków i Cracovia.

Byli trenerzy i działacze klubu – Wiesław Andrzejczak, Józef Sadko.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  • W 2006 roku w Mistrzostwach Polski Kadetów medale zdobyli reprezentanci klubu: Rajnold Bromboszcz (złoty medal) oraz Kamil Wybraniec i Piotr Dziub (srebrny medal), Zdzisław Wilczyński (brąz).
  • W 2006 roku w Mistrzostwach Polski Młodzików medale zdobyli Henryk Obiała (złoto), Konrad Bystroń (srebro) i Sylwester Wybraniec (srebro).
  • W 2007 roku złoty medal Unii Europejskiej zdobył Rajnold Bromboszcz.
  • W 2007 roku w Mistrzostwach Polski Juniorów medal zdobył Rajnold Bromboszcz (złoto).
  • W 2007 roku w Pucharze Polski Juniorów medale zdobyli Łukasz Karpała (srebro) oraz Reinhold Bromboszcz (srebro).
  • W 2007 roku w Mistrzostwach Polski Kadetów medal zdobyli Michał Świątkowski (złoto) i Henryk Obiała (brąz).
  • W 2007 roku w Pucharze Polski Kadetów złote medale zdobyli Konrad Bystroń i Michał Świątkowski.

Klub w 2007 roku został mistrzem Śląska. Jego zawodnicy odnosili wiele sukcesów zarówno w kraju jak i za granicą. Niektórzy z nich byli powoływani do reprezentacji Polski.

W 2010 roku w ramach przygotowań do gal boksu zawodowego z zawodnikami katowickiego Kleofasa trenowało kilku zawodowych bokserów

Klub trenował reprezentantów Polski w boksie, w tym Henryka Średnickiego – jedynego polskiego złotego medalisty mistrzostw świata, Marcina Walasa, Olega Maszkina (Mistrza Europy), Andreja Fedczuka (brązowego medalisty olimpijskiego), Alberta "Komandosa" Rybackiego.

Trenowali tu również wybitni kick-boxerzy: Maciej Kempa (Mistrz Polski), Dariusz Maj (brązowy medalista), Agnieszka Szweda (brązowa medalistka), Bartłomiej Stankiewicz (brązowy medalista) i Dorota Kosatka (Mistrzyni Polski).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Diana” — „Katowice 06”. „Polonia”. 18 października 1925. 283. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]