TS Wisła Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy krakowskiego klubu sportowego. Zobacz też: artykuły dotyczące poszczególnych sekcji.

Towarzystwo Sportowe Wisła Krakówkrakowski klub sportowy.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Kazimierz Dobija - honorowy prezes TS "Wisła" i prezes Krakowskiego OZPN od 1937 roku.

Protoplastą Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków stała się drużyna piłkarska, utworzona na wiosnę 1906[1] roku przez uczniów krakowskiej II Szkoły Realnej pod przewodnictwem profesora Tadeusza Łopuszańskiego (pierwszy prezes klubu). W ten to właśnie sposób zostały stworzone podwaliny wielosekcyjnej organizacji sportowej, której symbolem ustanowiona została Biała Gwiazda i z takim znakiem - już od ponad 100 lat - rywalizuje na arenach krajowych jak i zagranicznych.

W październiku 1906 roku Wisła wzięła udział w turnieju jesiennym zorganizowanym na Błoniach przez dr. Tadeusza Konczyńskiego. W 1907 roku zespół ten połączył się z ekipą "Czerwonych" (założonych przez Jenknera), a po fuzji koszulki klubowe przybrały właśnie kolor czerwony, który stał się podstawową barwą strojów sportowych zawodników. Czerwone stroje sportowe zostały zamówione w niemieckiej firmie odzieżowej, a następnie przesłane do Krakowa. Po otwarciu przesyłki okazało się, że koszulki zdobią dwie niebieskie, pięcioramienne gwiazdy. Na przełomie 1910 i 1911 roku te dwie gwiazdy zastąpiła jedna biała, co miało być zaakcentowaniem patriotycznego ducha klubu. Zbiegło się to z czasem, w którym Wisła tworzyła pierwszy na ziemiach polskich, niezależny od AZF, Związek Footbalistów Polskich.

Rok 1914 był dla krakowian wyjątkowy. W tym czasie, na krakowskich Oleandrach, postawiono pierwszy stadion Towarzystwa Sportowego Wisła. Boisko i trybuna nie były najwyższej jakości[2] Krótko jednak, przyszło się cieszyć Wiślakom z własnego obiektu, ponieważ wybuchła I Wojna Światowa. Zarząd klubu oddał swój nowy obiekt legionom Piłsudskiego, wielu piłkarzy pierwszej drużyny wyruszyło na fronty wojenne. Biała Gwiazda, aż do 1918 roku, zawiesiła działalność.

W 1936 roku, podczas klubowego jubileuszu, ustanowiono nowy herb klubu. Od tego dnia jest to właśnie Biała Gwiazda na czerwonym tle przepasana niebieską wstęgą. Czerwono-biało-niebieskie barwy są od tego czasu symbolem klubu aż po dziś. Do wybuchu II Wojny Światowej, klub osiągnął nie małe sukcesy. Zdobywał mistrzowskie medale w piłce nożnej, ciężkiej i lekkiej atletyce, narciarstwie. Wojna zahamowała rozwój klubu, ale nie przerwała go całkowicie. Szybko zorganizowano pierwsze okupacyjne mecze, oraz całe mistrzostwa. W nich Wisła, mimo braku wielu podstawowych zawodników radziła sobie dobrze.

W 1949 roku za wzorcem sowieckim wszystkie kluby sportowe w Polsce pozbawiono osobowości prawnej i wcielono w nowo powstałe zrzeszenia sportowe[3]. 6 lutego Wisła wstąpiła do ZS Gwardia i przyjęła podwójną nazwę Gwardia-Wisła[3]. Klub od następnego roku roku występował oficjalnie jako Gwardia Kraków, a we wrześniu 1955 roku powrócił do tradycyjnej nazwy - Wisła[3]. W 1967 roku przed człon "Towarzystwo Sportowe" dodano przedrostek "Gwardyjskie", którego pozbyto się po upadku komunizmu w 1990 roku[3].

Zmiana ustroju politycznego w Polsce, zmieniła też sytuację klubów sportowych. Lata PRLu pozostawiły Wisłę bezdomną. Stadion został przekazany milicji, natomiast hale sportowe miastu. Z biegiem lat, Wisła odzyskiwała swoją przedwojenną pozycję w kraju. Udało się wydzierżawić hale, a sekcje sportowe poczęły gromadzić dziesiątki mistrzostw polski, pucharów oraz innych trofeów.

Sekcje sportowe[edytuj | edytuj kod]

Widok na rozbudowę Stadionu Miejskiego w Krakowie

Obecnie TS Wisła prowadzi następujące sekcje:

Z TS Wisła wyodrębniona jest jedna spółka akcyjna:

Przypisy

  1. [1] Wspomnienia Romana Wilczyńskiego, jednego z zawodników Wisły w 1906 roku. Autor opowiada o Krakowie na przełomie wieku oraz początkach Wisły.
  2. [2] Ilustrowany tygodnik sportowy donosił, że "Samo boisko, jakoteż trybuny, nie przedstawiają się zbyt świetnie. Boisko potrzebuje dużo jeszcze pracy, aby przyprowadzić je do właściwej wartości na zawody piłki nożnej.(...)"
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Historia Wisły w pigułce. historiawisly.pl. [dostęp 2012-12-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]