Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z TS Wisła Kraków)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy krakowskiego klubu sportowego. Zobacz też: artykuły dotyczące poszczególnych sekcji.

Towarzystwo Sportowe Wisła Krakówkrakowski klub sportowy.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Kazimierz Dobija – honorowy prezes TS „Wisła” i prezes Krakowskiego OZPN od 1937 roku.

Zalążkiem Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków stała się drużyna piłkarska utworzona w 1906[1][2] roku przez uczniów krakowskiej II Szkoły Realnej z inicjatywy profesora Tadeusza Łopuszańskiego (pierwszy prezes klubu). Tak powstały podwaliny wielosekcyjnej organizacji sportowej. Już wtedy jej symbolem stała się Biała Gwiazda.

W październiku 1906 roku Wisła wzięła udział w turnieju jesiennym zorganizowanym na Błoniach przez dr. Tadeusza Konczyńskiego. W 1907 roku zespół ten połączył się z ekipą „Czerwonych” (założonych przez Jenknera), a po fuzji koszulki klubowe przybrały właśnie kolor czerwony, który stał się podstawową barwą strojów sportowych zawodników. Czerwone stroje sportowe zostały zamówione w niemieckiej firmie odzieżowej, a następnie przesłane do Krakowa. Po otwarciu przesyłki okazało się, że koszulki zdobią dwie niebieskie, pięcioramienne gwiazdy. Na przełomie 1910 i 1911 roku te dwie gwiazdy zastąpiła jedna biała, co miało być zaakcentowaniem patriotycznego ducha klubu. Zbiegło się to z czasem, w którym Wisła tworzyła pierwszy na ziemiach polskich, niezależny od AZF, Związek Footbalistów Polskich.

W 1914 roku na krakowskich Oleandrach postawiono pierwszy stadion Towarzystwa Sportowego Wisła. Boisko i trybuna nie były najwyższej jakości[3]. Po wybuchu I wojny światowiej zarząd klubu oddał swój nowy obiekt legionom Piłsudskiego, wielu piłkarzy pierwszej drużyny wyruszyło na fronty wojenne. „Biała Gwiazda” zawiesiła działalność aż do 1918 roku.

W 1936 roku, podczas klubowego jubileuszu, ustanowiono nowy herb klubu (Biała Gwiazda na czerwonym tle, przepasana niebieską wstęgą) oraz oficjalne, czerwono-biało-niebieskie barwy. Do wybuchu II wojny światowej klub osiągnął wiele sukcesów. Zdobywał mistrzowskie medale w piłce nożnej, ciężkiej i lekkiej atletyce, narciarstwie. Wojna zahamowała rozwój klubu, ale nie przerwała go całkowicie. Szybko zorganizowano pierwsze okupacyjne mecze oraz całe mistrzostwa.

W 1949 roku za wzorcem sowieckim wszystkie kluby sportowe w Polsce pozbawiono osobowości prawnej i wcielono w nowo powstałe zrzeszenia sportowe[4]. 6 lutego Wisła wstąpiła do ZS Gwardia i przyjęła podwójną nazwę Gwardia-Wisła[4]. Klub od następnego roku występował oficjalnie jako Gwardia Kraków, a we wrześniu 1955 roku powrócił do tradycyjnej nazwy – Wisła[4]. W 1967 roku przed człon „Towarzystwo Sportowe” dodano przymiotnik „Gwardyjskie”, który usunięto po rozformowaniu MO w 1990 roku[4].

Zmiana ustroju politycznego w Polsce zmieniła też sytuację klubów sportowych. Lata powojenne pozostawiły Wisłę bez siedziby. Stadion został przekazany milicji, natomiast hale sportowe miastu. Niemniej, z biegiem lat klubowi udało się odzyskać hale i odbudować swoją przedwojenną pozycję.

Sekcje sportowe[edytuj | edytuj kod]

Widok na rozbudowę Stadionu Miejskiego w Krakowie

Obecnie TS Wisła prowadzi następujące sekcje:

Z TS Wisła wyodrębniona jest jedna spółka akcyjna:

W przeszłości istniały sekcje prowadzące:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Wisły na stronie oficjalnej
  2. Wspomnienia Romana Wilczyńskiego.
  3. [1] Ilustrowany tygodnik sportowy donosił, że „Samo boisko, jakoteż trybuny, nie przedstawiają się zbyt świetnie. Boisko potrzebuje dużo jeszcze pracy, aby przyprowadzić je do właściwej wartości na zawody piłki nożnej.(...)”.
  4. a b c d Historia Wisły w pigułce. historiawisly.pl. [dostęp 2012-12-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]