A Fine Frenzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
A Fine Frenzy
Ilustracja
Imię i nazwisko Alison Sudol
Data i miejsce urodzenia 23 grudnia 1984
Seattle
Instrumenty śpiew, fortepian
Gatunki Indie rock, rock alternatywny
Zawód piosenkarka
autorka tekstów piosenek
Wytwórnie płytowe Virgin, EMI
Instrument
fortepian
Strona internetowa

Alison Sudol znana też jako A Fine Frenzy (ur. 23 grudnia 1984 roku w Seattle[1]) – amerykańska wokalistka, autorka tekstów i pianistka. Jej debiutancki album One Cell in the Sea, został wydany 17 lipca 2007 roku i zadebiutował na 91 miejscu na liście Billboard 200. Jej album został dobrze przyjęty w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Polsce i Francji oraz w wielu innych krajach. Jej muzyka była pokazywana w telewizji, a jej album wykorzystany do filmu Sleepwalking.

Życiorys[edytuj]

Wczesne dzieciństwo[edytuj]

Urodzona w Seattle, Sudol i jej mama przeprowadziły się do Los Angeles po rozwodzie rodziców, gdy Sudol miała 5 lat[potrzebny przypis]. Dorastała słuchając muzyki różnych stylów, szczególnie takich artystów jak Aretha Franklin, Ella Fitzgerald. Lubiła swing. Ukończyła szkołę w wieku 16 lat. Sudol stroniła od alkoholu, papierosów i innych używek. Była spokojną osobą. Po skończeniu szkoły udała się do college'u, gdzie próbowała odnaleźć swój ulubiony styl w muzyce. Gdy miała 18 lat, ciągle zajmowała się muzyką, zaczęła śpiewać i pisać w jej pierwszym zespole, Monro.

Kolejną pasją Sudol była literatura, szczególnie Clive Staples Lewis, E.B. White, Charles Lutwidge Dodgson, Anthony Trollope i Charles Dickens. Jej artystyczne imię A Fine Frenzy zaczerpnęła z utworu Williama SzekspiraSen nocy letniej. Młoda Alison wciąż uczyła się grać na pianinie, a całą swą energię wkładała w pisanie piosenek.

Kariera muzyczna[edytuj]

W marcu 2007 roku, Sudol pojawiła się na konferencji South by Southwest. Niedługo potem jej debiutancki album, One Cell in the Sea, zdobył przychylne opinie krytyków. Jej pierwszy singel Almost Lover, znalazł się na 25. miejscu na liście Hot adult contemporary. Następnie występowała na trasie koncertowej wraz z Rufusem Wainwrightem. W marcu i kwietniu 2008 roku Sudol pojechała w trasę do Anglii i Kanady, a w kwietniu znalazła się też we Francji, Belgii, Niemczech i Szwajcarii. We wrześniu, jako gwiazda, wystąpiła w New Pop Festival. Wróciła do Niemiec, Austrii i Szwajcarii w listopadzie.

Jej kolejna piosenka, You Picked Me, pojawiła się w iTunes i VH1.

Jej album sprzedał się w liczbie 300 tysięcy sztuk w 2008 roku w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Polsce. Sudol pracuje już nad nowym albumem.[potrzebny przypis]

Występy w telewizji[edytuj]

6 lutego 2008 roku Sudol przedstawiła Come On, Come Out w The Late Show with David Letterman. Następnie 23 lutego zaśpiewała Almost Lover i Come On, Come Out w Saturday Early Show. Zagrała gościnnie w 4. sezonie CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, grając Novę Kent. Jej piosenki Whisper i Hope For Hopeless były wykorzystane w serialu Dr. House. Piosenka „Lifesize” została wykorzystana pod koniec 24. odcinka sezonu 5. serialu „How I Met Your Mother” („Jak Poznałem Waszą Matkę”).

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Single[edytuj]

 • „Almost Lover” (2007)
 • „Rangers” (2007)
 • „Come On, Come Out” (2008)
 • „Blow Away” (2009)
 • „Happier” (2009)
 • „Electric Twist” (2010)
 • „Now Is the Start” (2012)

Covery[edytuj]

Inne[edytuj]

 • „From Whence You Came"
 • „What I Wouldn't Do”
 • „Fever"
 • „Let it Snow"

Wybrana filmografia[edytuj]

Przypisy

 1. Marisa Brown: A Fine Frenzy Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-07-29].

Linki zewnętrzne[edytuj]