Przejdź do zawartości

Abarth 600e

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Abarth 600e
Producent

Abarth

Projektant

François Leboine

Zaprezentowany

Luty 2024

Okres produkcji

od 2024

Miejsce produkcji

Polska Tychy

Poprzednik

Abarth Punto Evo

Dane techniczne
Segment

crossover segmentu B

Typy nadwozia

5-drzwiowy crossover

Napęd

przedni

Długość

4171 mm

Szerokość

1781 mm

Wysokość

1523 mm

Rozstaw osi

2562 mm

Masa własna

1520 kg

Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze

Fiat 600e

Pokrewne

Alfa Romeo Junior
DS 3
Jeep Avenger
Opel Mokka
Peugeot 2008

Konkurencja

Cupra Born
MG 4 XPower
Volkswagen ID.3 GTX

Abarth 600eelektryczny samochód osobowy typu crossover klasy subkompaktowej produkowany pod włoską marką Abarth od 2024 roku.

Historia i opis modelu

[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2024 roku Abarth przedstawił drugi model po pełnej elektryfikacji swojej europejskiej gamy, poszerzając ją o pierwszy od 10 lat subkompaktowy model będący sportową wariacją na temat modelu Fiat 600e[1]. Pod kątem wizualnym Abarth 600e przeszedł obszerne modyfikacje skoncentrowane nie tylko na większych, 20-calowych alufelgach z niskoprofilowym ogumieniem firmy Hankook, ale i poszerzonych zderzakach z prostokątnymi nakładkami, rozbudowanym spojlerze tylnym i oznaczeniami producenta w formie napisów "ABARTH" z przodu oraz tyłu[2].

Wewnątrz Abartha 600e zastosowano sportowe, kubełkowe fotele wykonczone mieszanką skóry i zamszu, a także sportową kierownicę wykończoną tym samym rodzajem materiałów. W przeciwieństwie do Fiata 600e, górna część deski rozdzielczej została pokryta nie lakierowanym, lecz matowym panelem spójnym kolorystycznie z pozostałymi elementami wnętrza. System multimedialny zyskał charakterystyczny motyw typowy dla produktów Abartha[3].

Sprzedaż

[edytuj | edytuj kod]

Abarth 600e powstał z myślą o europejskim rynku zbytu, w pierwszej kolejności trafiając do sprzedaży w specjalnej, limitowanej serii Scorpionissima, którą ograniczono do 1949 sztuk[4]. Wzorem bliźniaczego Fiata 600, do produkcji modelu wyznaczono wyłącznie polskie zakłady FCA Poland w Tychach[5].

Dane techniczne

[edytuj | edytuj kod]

Abarth 600e powstał wyłącznie z myślą o w pełni elektrycznym układzie napędowym, będąc najmocniejszym modelem w historii firmy[4]. Silnik rozwinął moc 240 KM, z kolei zyskała pojemność 54 kWh i architekturę 400V. Samochód wyposażono m.in. mechaniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, a także generator dźwięku układu napędowego[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]