Crossover (samochód)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nissan Murano - samochód typu crossover

Crossover — rodzaj samochodu łączącego w sobie cechy wielu klas (np. van i SUV).

W ostatnich latach można zaobserwować powstawanie wielu modeli aut określanych jako Crossovery. Zdarza się, iż tym mianem określa się auta uterenowione, co ma swoje podstawy, gdyż Crossovery najczęściej zawierają w sobie cechy SUVa bądź auta terenowego.

Crossovery można podzielić na dwie grupy:

Crossover uterenowiony[edytuj | edytuj kod]

Renault Kadjar (4x4, 2x4)

Uterenowienie crossoverów polega głównie na przygotowaniu auta do poruszania się autem drogą gruntową, zabłoconą lub zaśnieżoną, jednak bez realnej możliwości poruszania się poza nią ze względu na słaby prześwit i ukształtowanie nadwozia utrudniające atakowanie przeszkód. Inną przyczyną jest brak reduktora powodujący palenie się sprzęgła przy większych oporach ruchu.

Nadwozie[edytuj | edytuj kod]

Pakiety "off-roadowe" ograniczają się głównie do plastikowych rekwizytów, sugerujących terenową dzielność: matowe nakładki, pseudoosłony itp.

Podwozie[edytuj | edytuj kod]

Bazą crossovera są osobowe platformy podwoziowe, podlegające gruntownym zmianom zawieszenia zwiększającym prześwit.

Napęd[edytuj | edytuj kod]

Główny wyróżnik napędu crossoverów to w zasadzie brak prawdziwego terenowego reduktora (poza nielicznymi wyjątkami takimi jak Subaru Forester czy Jeep Patriot). Terenowe możliwości ograniczają się do automatycznego systemu napędu, przewidującego jednak jazdę po gorszych nawierzchniach, z możliwością ingerencji kierowcy w automatykę: blokowanie rozdziału siły napędowej lub wyłączenia ESP, dopuszczające poślizgi.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Crossovery drogowe[edytuj | edytuj kod]

Crossovery drogowe to w zasadzie samochody osobowe z napędem obu osi, których przeznaczeniem jest sportowa, rekreacyjna jazda po drogach. Napęd obu osi służy poprawieniu zdolności trakcyjnych a nie dzielności terenowej.

Nadwozie[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystuje się istniejące lub tworzy nowe z zastosowaniem produkowanych już, osobowych płyt podłogowych. Czasami dodaje się ozdobniki w stylu off-roadowym, odróżniające tego typu auta od ich osobowej bazy. Z reguły parametry geometryczne jak i prześwit jest prawie taki sam jak w osobówkach.

Podwozie i napęd[edytuj | edytuj kod]

Układ napędowy jest poprzeczny lub rzadziej wzdłużny, pozbawiony zwykle reduktora. Często brakuje możliwości ingerencji kierowcy w działanie napędu.

Przykłady: