Nomos Achaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Achaja (nomos))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy nomosu i krainy historycznej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Nomos Achaja
Achaja
Νομός Αχαΐας
Nomos
Ilustracja
Achaja. Polja na północ od Kastri
Państwo  Grecja
Region Grecja Zachodnia
Siedziba Patras
Powierzchnia 3271,5 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

331 316
• gęstość 101 os./km²
Numer kierunkowy 2610, 269x0
Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba demosów 21
Liczba kinotitesów 2
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Achaja”
Ziemia38°05′N 21°52′E/38,086808 21,859836
Strona internetowa

Achaja (Αχαΐα) – kraina historyczna i do końca 2010 roku nomos (nowogr.: Νομός Αχαΐας) w Grecji Zachodniej, w północnej części Peloponezu, ze stolicą w Patras. Graniczył z nomosami: Koryntia, Arkadia (region administracyjny Peloponez) i Elida (Grecja Zachodnia). Powierzchnię 3271 km², zamieszkuje około 331 tys. osób (stan z 2005).

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Achaja położona jest na północy nad Zatoką Patraską od zachodu, i nad Zatoką Koryncką od wschodu (zatoki Morza Jońskiego rozdziela Cieśnina Riońska). Na południu Achaja jest ograniczona łańcuchami górskimi: Erymant (2224 m n.p.m.) od zachodu, oraz Aroania (2341 m n.p.m.) od wschodu. W pobliżu Patras masyw Panachajko (1926 m n.p.m.). Klimat typowo śródziemnomorski z upalnymi, suchymi latami i łagodnymi zimami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W starożytności Achaję zamieszkiwał grecki lud Achajów o bliżej nie ustalonym pochodzeniu. Przypuszcza się, że Achajowie mogli przybyć na te tereny z południowej Tesalii. Homer używa jednak tej nazwy często w odniesieniu do wszystkich greckich żołnierzy, a w Przeglądzie Okrętów w Iliadzie w odniesieniu do mieszkańców Argos i Tyrynsu w Argolidzie (co stało się powodem wysunięcia innej hipotezy, że Achajowie zostali wyparci stamtąd przez Dorów).

W czasach Cesarstwa rzymskiego Achaja wraz z całym Peloponezem, Attyką i terenami przy północnych brzegach Zatoki Korynckiej należała do rzymskiej prowincji Achaja. Następnie znalazła się we władzy Bizancjum.

W XIII wieku krzyżowcy założyli tu Księstwo Achai. W kolejnych wiekach władzę sprawowali tu Turcy osmańscy (przejściowo – w XVI i XVII wieku także Wenecjanie), aż do włączenia Achai do niepodległej Grecji w 1830.

Rolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Uprawa winorośli, owoców cytrusowych i oliwek. Hodowla kóz i owiec. Nad Zatoką Koryncką ryby.

8 km na południowy wschód od Patras – Achaja-Clauss (nowogr. Αχάια Κλάους), Wytwórnia i Piwnice Win (rok założenia 1861), najstarsze i jedno z największych przedsiębiorstw tej branży w Grecji, wytwarza rocznie około 30 mln litrów wina (z winogron pochodzących z winnic całego kraju). 60 419 ha winnic na Peloponezie jest największym regionem winiarskim w Grecji.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Bardzo urozmaicona rzeźba terenu, czyste plaże nadmorskie Zatoki Korynckiej, lasy i winnice, pamiątki historyczne i kultury oraz etnografia, sprawiają, że Achaja jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów Grecji.

Galeria[edytuj | edytuj kod]