Adalbert z Magdeburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Adalbert z Magdeburga (OSB)
opat
arcybiskup
apostoł Serbołużyczan
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia ok. 910
Lotaryngia
Data i miejsce śmierci 20 czerwca 981
Zcherben
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 20 czerwca

Adalbert z Magdeburga (ur. ok. 910 w Lotaryngii[1], zm. 20 czerwca 981 w Zcherben) – benedyktyński mnich i opat, pierwszy arcybiskup Magdeburga, misjonarz, apostoł Serbołużyczan[1] oraz święty Kościoła katolickiego.

Od ok. 950 roku pracował w Kolonii, w kancelarii arcybiskupiej. Następnie był zatrudniony na dworze Ottona I Wielkiego (953-958), by potem wstąpić do benedyktyńskiego klasztoru w Trewirze. Wbrew własnej woli w 961 roku został wysłany przez Ottona I na Ruś Kijowską, jako biskup misyjny. Misja, która odbywała się na zaproszenie księżny Olgi zakończyła się fiaskiem. W tym czasie pisał już Adalbert kontynuację Kroniki Reginona z Prüm. Powołany został w 966 roku do piastowania funkcji opata w Wissembourgu. Towarzyszył cesarzowi w podróży do Italii. W czasie synodu w Rawennie powołano nowe arcybiskupstwo w Magdeburgu, którego został pierwszym arcybiskupem (968 rok). Prowadził działalność na rzecz ewangelizacji Łużyczan i organizacji nowej prowincji.

Po śmierci ciało abpa Adalberta złożono w magdeburskiej katedrze.

Był duchowym przewodnikiem Wojciecha Sławnikowica (późniejszego świętego), który przyjął na bierzmowaniu jego imię (Adalbert)[2].

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 20 czerwca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Adalbert von Magdeburg - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  2. Święty Wojciech. [dostęp 2009-08-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]