Agriofit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Agriofitgatunek roślin obcego pochodzenia z grupy kenofitów (czyli gatunków zadomowionych na danym terenie w ostatnich czasach), który zdołał trwale zadomowić się w siedliskach naturalnych i półnaturalnych. Jest to pojęcie używane przy geograficzno-historycznej analizie flory.

Agriofitami mogą być gatunki zawleczone przypadkowo, jak moczarka kanadyjska, lub świadomie wprowadzone do środowiska naturalnego (introdukowane), jak różanecznik alpejski. Niemal zawsze są to gatunki pochodzące z podobnych stref klimatycznych. W Polsce w grupie tej dominują gatunki pochodzące z Ameryki Północnej. Część agriofitów to rośliny całkowicie zadomowione w siedliskach naturalnych, niektóre gatunki osiedlają się w siedliskach na wpół naturalnych.

Przykłady[edytuj]

Dąb czerwony Quercus rubra – przykład agriofitu pochodzenia północnoamerykańskiego, szybko rozprzestrzeniającego się w naszych lasach
Moczarka kanadyjska Elodea canadensis – agriofit pospolicie występujący w naszych wodach, uciekinier z ogrodów botanicznych, skąd szybko rozprzestrzenił się na dużych obszarach Europy, Azji i Australii, w Polsce rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie.

Do agriofitów w Polsce należą m.in. gatunki:

Znaczenie[edytuj]

Agriofity, jako gatunki obce w naszej florze, stanowią pewien problem. Niektóre z nich bowiem, zwane gatunkami inwazyjnymi, tak dobrze dostosowały się do naszych warunków, że wypierają gatunki rodzime z ich naturalnych siedlisk i mogą nawet doprowadzić do ich wymarcia. Ma to szczególnie duże znaczenie na obszarach chronionych (parki narodowe, rezerwaty i inne). Niektóre stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka lub są uciążliwe z różnych innych powodów. Podejmowane są w związku z tym różne działania, np.:

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  1. Jan Kornaś, Anna Medwecka-Kornaś: Geografia roślin. Warszawa: Wyd. Nauk. PWN, 2002. ISBN 83-01-13782-7.
  2. Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych. [dostęp 2017-01-30].