Alamozaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alamozaur
Alamosaurus
Gilmore, 1922
Okres istnienia: kreda,
71–65,5 mln lat temu
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd zauropodomorfy
Infrarząd zauropody
(bez rangi) tytanozaury
Rodzaj alamozaur
Gatunki
  • A. sanjuanensis Gilmore, 1922

Alamozaur (Alamosaurus) – rodzaj zauropoda z grupy tytanozaurów (Titanosauria); jego nazwa oznacza "jaszczur z Alamo". Nazwa pochodzi od pasma górskiego Ojo Alamo w stanie Nowy Meksyk, gdzie znaleziono go po raz pierwszy.

Żył u schyłku późnej kredy (ok. 71-65,5 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej. Był jednym z ostatnich zauropodów na Ziemi. Jego szczątki znaleziono w USA (w stanach Nowy Meksyk, Teksas oraz Utah). Jest jedynym dotąd poznanym zauropodem, jaki żył w okresie późnej kredy na obszarze obecnej Ameryki Północnej. Pierwotnie jego rozmiary szacowano na ok. 20-21 m długości, ok. 6 m wysokości i ok. 26-35 ton masy ciała. Fowler i Sullivan (2011) opisali jednak odkryte w Nowym Meksyku dwa kręgi i niekompletną kość udową, które ich zdaniem najprawdopodobniej należą do zauropoda z gatunku A. sanjuanensis, a które należały do zwierzęcia znacznie większego od wcześniej odkrytych przedstawicieli tego gatunku, porównywalnego z argentynozaurem i puertazaurem. Jeśli kości te faktycznie należą do alamozaura, oznacza to, że odkryte wcześniej skamieniałości A. sanjuanensis należały do osobników młodocianych; oznacza to również, że alamozaur był jednym z największych znanych dinozaurów i zarazem największym znanym północnoamerykańskim dinozaurem[1].

Alamosaurus poruszał się na czterech nogach. Miał długi i cienki ogon – prawdopodobnie używał go jako broni, lub ogon służył do kontaktowania się z innymi osobnikami tego gatunku.

W obrębie rodzaju wyróżniany jest gatunek Alamosaurus sanjuanensis.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Denver W. Fowler, Robert M. Sullivan. The first giant titanosaurian sauropod from the Upper Cretaceous of North America. „Acta Palaeontologica Polonica”. 56 (4), s. 685–690, 2011. DOI: 10.4202/app.2010.0105 (ang.).