Alchemia (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy przedsiębiorstwa. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Alchemia Spółka Akcyjna
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa, ul. Łucka 7/9
Data założenia 1945 / 1991
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Karina Wściubiak-Hankó
Przewodniczący Rady Nadzorczej Wojciech Zymek[1]
Nr KRS 0000003096
ISIN PLGRBRN00012
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 292 479 200 zł
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Alchemia Spółka Akcyjna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Alchemia Spółka Akcyjna”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Alchemia Spółka Akcyjna”
Ziemia52°13′56,95″N 20°59′21,66″E/52,232486 20,989350
Strona internetowa

Alchemia Spółka Akcyjna (dawniej: Garbarnia Brzeg) – polskie przedsiębiorstwo z branży hutniczej z siedzibą w Warszawie, do 2019 notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wraz z grupą spółek zależnych prowadzi działalność związaną z produkcją i sprzedażą stali.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Alchemia SA jest podmiotem dominującym grupy kapitałowej, w skład której wchodzą:

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Grupa prowadzi działalność w zakresie produkcji i obrotu wyrobami i półwyrobami stalowymi. Alchemia SA zajmuje się handlem a działalność operacyjna odbywa się w spółkach zależnych[2].

Huta Batory specjalizuje się w wytwarzaniu rur stalowych, przeznaczonych głównie dla przemysłu petrochemicznego i energetycznego; produkuje również stal we wlewkach. Z kolei Huta Bankowa zajmuje się produkcją półwyrobów do produkcji rur, prętów okrągłych i kwadratowych, kształtowników, kątowników, obręczy tramwajowych i kolejowych, pierścieni kuto-walcowanych i kęsów kwadratowych. Kuźnia Batory wytwarza pręty i odkuwki kształtowe. Laboratoria Badań Batory świadczą usługi w zakresie m.in. badań metaloznawczych, składu chemicznego oraz własności mechanicznych i wytrzymałościowych[2]. Rurexpol – producent rur bez szwu o mniejszych średnicach: od 121mm do 273mm, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle naftowym oraz do przesyłu gazu w trakcie wierceń poszukiwawczych nafty i gazu, jak również samego ich transportu. W Rurexpolu powstają także rury stopowe dla energetyki i rury konstrukcyjne do dalszej obróbki mechanicznej m.in. do siłowników hydraulicznych i elementów konstrukcji hal. Walcownia Rur Andrzej jest producentem gorącowalcowanych stalowych rur o małych średnicach 21,3 mm do 114,3 mm i grubości od 2,0 mm do 10,0 mm. Znajdują one zastosowanie w przemyśle budowlanym, energetycznym, chemicznym, petrochemicznym, budowy maszyn, stoczniowym i gazownictwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo, dziś handlujące stalą, działało do niedawna w branży skórzanej. Powstało po II wojnie światowej na gruzach zakładu garbarskiego w Brzegu, założonego w 1811 przez Wilhelma Molla. Zakład ten rozwijał się aż do I wojny światowej, natomiast podczas drugiej został prawie doszczętnie zniszczony. Jeszcze w 1945 z ocalałych elementów wyposażenia fabryki udało się złożyć niezbędne urządzenia, przy pomocy których wyprodukowano pierwszą partię skór na podeszwy. Po reorganizacji w 1952 powstały Nadodrzańskie Zakłady Garbarskie. W 1962 przedsiębiorstwo zostało włączone do Zakładów Przemysłu Skórzanego "Otmęt" i działało jako Zakład Garbarski w Brzegu, stopniowo przestawiając się z produkcji skór twardych na miękkie, przeznaczone na wierzchy obuwia. W następnych latach zakład przebudowano i zmodernizowano. Od 1972 rozpoczął on wytwarzanie skór bydlęcych do produkcji obuwia[3].

W 1990 wytwórnia stała się samodzielnym przedsiębiorstwem, w 1991 przekształconym w spółkę akcyjną. W 1995 skarb państwa wniósł jej akcje do narodowych funduszy inwestycyjnych. 19 maja 1998 Garbarnia Brzeg zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do I kwartału 2004 wytwarzała skóry świńskie i bydlęce do produkcji obuwia, odzieży, wyrobów galanteryjnych a także artykułów technicznych[3].

Wiosną 2004 przedsiębiorstwo zarzuciło dotychczasową działalność, związany z nią majątek wydzierżawiając Zakładowi Garbarskiemu "Skotan", a następnie zajęło się recyklingiem odpadów z tworzyw sztucznych. W grudniu 2004 otrzymało koncesję na obrót paliwami ciekłymi. W styczniu 2005 zmieniło nazwę na obecną[3].

We wrześniu 2005 "Alchemia" przejęła wszystkie udziały w chorzowskiej Hucie Batory, rozpoczynając budowę grupy kapitałowej w branży metalowej. W czerwcu 2006 nabyła spółkę remontową Batory Serwis, a w listopadzie – firmę serwisową "Hydromech". W grudniu 2006 kupiła Laboratoria Badań Batory, w styczniu 2007Hutę Bankową, a w marcu – Kuźnię Batory. W listopadzie 2007 Alchemia sprzedała "Hydromech"[3]. Na początku stycznia 2011 roku Grupa poszerzyła się o kolejnego producenta rur bez szwu – częstochowski Rurexpol. A we wrześniu tego samego roku do Grupy dołączyła Walcownia Rur Andrzej produkująca gorącowalcowane rury stalowe bez szwu o małych średnicach.

Akcjonariat[edytuj | edytuj kod]

Według danych z października 2012 r. największymi akcjonariuszami spółki są:

  • Roman Karkosik z podmiotami zależnymi, posiadający 64,19% akcji i głosów na WZA;
  • jego żona Grażyna – 9,39%;
  • Unibax sp. z o.o. – 7,00%;

Pozostali posiadają 19,42% akcji i głosów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alchemia SA Rada nadzorcza
  2. a b c Grupa kapitałowa (pol.). Alchemia SA. [dostęp 2008-05-17].
  3. a b c d Historia firmy (pol.). Alchemia SA. [dostęp 2008-05-17].