Aleja Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
aleja Żołnierzy Wyklętych
Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny
Państwo  Polska
Miejscowość Gdańsk
Długość 2300 m
Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „aleja Żołnierzy Wyklętych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „aleja Żołnierzy Wyklętych”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „aleja Żołnierzy Wyklętych”
Ziemia54°22′48,0″N 18°35′24,0″E/54,380000 18,590000
Aleja Żołnierzy Wyklętych we Wrzeszczu

Aleja Żołnierzy Wyklętych – aleja w Gdańsku, przebiegająca przez Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny, będąca fragmentem drogi wojewódzkiej nr 472 oraz Trasy Słowackiego – budowanej drogi, która połączy Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy z portem morskim.

Oddana do użytku w grudniu 2012 aleja pokrywa się częściowo z dawnym przebiegiem ul. Partyzantów i ul. Słowackiego (wzdłuż budynków koszar Czarnych Huzarów) oraz ul. Kościuszki (w obrębie wiaduktów nad torami kolejowymi)[1].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Aleja Żołnierzy Wyklętych (pokrywająca się w znacznej mierze z drogą roboczo określaną jako "Odcinek miejski I" Trasy Słowackiego) ma długość 2,3 km, biegnie od skrzyżowania z ul. Juliusza Słowackiego przy skrzyżowaniu z ul. Trawki, następnie przez Wrzeszcz do Galerii Bałtyckiej, gdzie przecina główną arterię komunikacyjną Trójmiasta w postaci al. Grunwaldzkiej (droga wojewódzka nr 468). Dalsza część trasy, jako tzw. „Nowa Kościuszki” biegnie wiaduktem nad al. Grunwaldzką oraz wiaduktem wzdłuż ul. Kościuszki nad linią kolejową E-65 Warszawa-Gdynia. Następnie, za wiaduktem kolejowym, trasa odbija od ul. Kościuszki w lewo i łączy się z ul. Hynka, która prowadzi w stronę Galerii Zaspa, al. Legionów i al. Rzeczypospolitej.

Trasa ma na całej długości dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, z wyjątkiem wiaduktu nad al. Grunwaldzką gdzie są dwa pojedyncze pasy.

Budowa trasy została zaplanowana w związku z przygotowaniem Gdańska do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 i ujęta w przepisach dotyczących przedsięwzięć niezbędnych do odbycia turnieju[2][3].

Aleja otrzymała imię Żołnierzy Wyklętych w hołdzie dla członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, represjonowanych przez komunistyczne władze Polski i służby sowieckie w latach powojennych[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Trasa Słowackiego aleją Żołnierzy Wyklętych?. [dostęp 10 kwietnia 2015].
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012, Dz.U. z 2008 r. nr 127, poz. 818
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012, Dz.U. z 2010 r. nr 8, poz. 52
  4. Gdańsk też ma aleję Żołnierzy Wyklętych. [dostęp 10 kwietnia 2015].