Aleja Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
aleja Żołnierzy Wyklętych
Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny
Państwo  Polska
Miejscowość Gdańsk
Długość 2300 m
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
aleja Żołnierzy Wyklętych
aleja Żołnierzy Wyklętych
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
aleja Żołnierzy Wyklętych
aleja Żołnierzy Wyklętych
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
aleja Żołnierzy Wyklętych
aleja Żołnierzy Wyklętych
Ziemia54°22′48,0″N 18°35′24,0″E/54,380000 18,590000
Aleja Żołnierzy Wyklętych we Wrzeszczu

Aleja Żołnierzy Wyklętych – aleja w Gdańsku, przebiegająca przez Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny, będąca fragmentem drogi wojewódzkiej nr 472 oraz Trasy Słowackiego – budowanej drogi, która połączy Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy z portem morskim.

Oddana do użytku w grudniu 2012 aleja pokrywa się częściowo z dawnym przebiegiem ul. Partyzantów i ul. Słowackiego (wzdłuż budynków koszar Czarnych Huzarów) oraz ul. Kościuszki (w obrębie wiaduktów nad torami kolejowymi)[1].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Aleja Żołnierzy Wyklętych (pokrywająca się w znacznej mierze z drogą roboczo określaną jako "Odcinek miejski I" Trasy Słowackiego) ma długość 2,3 km, biegnie od skrzyżowania z ul. Juliusza Słowackiego przy skrzyżowaniu z ul. Trawki, następnie przez Wrzeszcz do Galerii Bałtyckiej, gdzie przecina główną arterię komunikacyjną Trójmiasta w postaci al. Grunwaldzkiej (droga wojewódzka nr 468). Dalsza część trasy, jako tzw. „Nowa Kościuszki” biegnie wiaduktem nad al. Grunwaldzką oraz wiaduktem wzdłuż ul. Kościuszki nad linią kolejową E-65 Warszawa-Gdynia. Następnie, za wiaduktem kolejowym, trasa odbija od ul. Kościuszki w lewo i łączy się z ul. Hynka, która prowadzi w stronę Galerii Zaspa, al. Legionów i al. Rzeczypospolitej.

Trasa ma na całej długości dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, z wyjątkiem wiaduktu nad al. Grunwaldzką gdzie są dwa pojedyncze pasy.

Budowa trasy została zaplanowana w związku z przygotowaniem Gdańska do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 i ujęta w przepisach dotyczących przedsięwzięć niezbędnych do odbycia turnieju[2][3].

Aleja otrzymała imię Żołnierzy Wyklętych w hołdzie dla członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, represjonowanych przez komunistyczne władze Polski i służby sowieckie w latach powojennych[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Trasa Słowackiego aleją Żołnierzy Wyklętych?. [dostęp 10 kwietnia 2015].
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012, Dz.U. z 2008 r. nr 127, poz. 818
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012, Dz.U. z 2010 r. nr 8, poz. 52
  4. Gdańsk też ma aleję Żołnierzy Wyklętych. [dostęp 10 kwietnia 2015].