Wrzeszcz Dolny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Gdańska Wrzeszcz Dolny
Dzielnica Gdańska
Ilustracja
Ulica Mickiewicza i kościół Św. Andrzeja Boboli
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Gdańsk
W granicach Gdańska 1814 - Kuźniczki, Nowe Szkoty
1906 - Kolonia
Powierzchnia 3,52 km²
Populacja (2011[1])
• liczba ludności

25 817
• gęstość 7 330 os./km²
Położenie na mapie Gdańska
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Polska
Panorama Wrzeszcza Dolnego
Fontanna na Placu Wybickiego
Kamienica na rogu ul. Wajdeloty i ul. Grażyny
Wierzba biała nad Strzyżą.

Wrzeszcz Dolnydzielnica Gdańska położona w północno-środkowej części miasta nad Strzyżą. Jest to północno-wschodnia część Wrzeszcza.

Dzielnica była miejscem narodzin i młodości noblisty Güntera Grassa, znalazła ona miejsce w jego twórczości, m.in. w książce Blaszany bębenek.

Terytorium[edytuj]

Dzielnica położona jest w połnocno-środkowej części Gdańska. Geograficznie jest umiejscowiona na Pobrzeżu Kaszubskim. Przez dzielnicę przepływają: Strzyża tworząc Staw Browarny oraz jej dopływ Potok Królewski.

Sąsiednie dzielnice[edytuj]

Granice[edytuj]

Według statutu dzielnicy granicę stanowią tory kolejowe od wiaduktu nad ulicą Uczniowską (stadion) do przystanków SKM Nowe Szkoty i Politechnika, następnie torami na północny zachód do ogródków działkowych za ulicą Kościuszki, ulicą Hynka do Alei Rzeczypospolitej i dalej do ulicy Chrobrego. Ulicą Chrobrego (z tą ulicą) na północ, do skrzyżowania z Aleją Hallera, a następnie ogródkami działkowymi przy ul. Uczniowskiej do stadionu[2].

Podział historyczny[edytuj]

  • Kolonia - obszar we wschodniej części dzielnicy, graniczący z osiedlami administracyjnymi Letnica i Młyniska. Dawne osiedle pracownicze zbudowane na początku XX wieku.
  • Kuźniczki - zachodnia część dzielnicy położona nad linią kolejową do Gdyni, skupiona przy dawnym browarze we Wrzeszczu. Dawniej biegła tędy nieistniejąca ulica Labesweg.
  • Nowe Szkoty - obszar w południowo-wschodniej części dzielnicy, u styku granic z dzielnicą Wrzeszcz Górny i osiedlem Aniołki.
  • Polenhof - nazwa z czasów Wolnego Miasta Gdańsk odnosząca się do obszaru pomiędzy ulicami: Chrobrego, Kościuszki i Al. Legionów. Był to kwartał zdominowany przez ludność polską.

Ważne ulice[edytuj]

Obiekty[edytuj]

Edukacja[edytuj]

Obiekty sakralne[edytuj]

Pomniki przyrody[edytuj]

 Osobny artykuł: Pomniki przyrody w Gdańsku.

Na terenie dzielnicy znajdują się 3 pomniki przyrody[4]:

Transport[edytuj]

Przez Dolny Wrzeszcz przebiega tzw. „główna oś dolnego tarasu[5] oraz Al. gen. Józefa Hallera, łącząca Śródmieście miasta z Brzeźnem. Na terenie dzielnicy znajduje się też fragment Trasy Słowackiego (tzw. „Nowa Kościuszki”).

Przez dzielnicę przebiegają linie tramwajowe ze Śródmieścia do Jelitkowa i Brzeźna oraz z Zaspy do Nowego Portu. Po torach poruszają się tramwaje linii 2, 3, 4, 5, 8.

Na granicy z Górnym Wrzeszczem położony jest dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz, obsługujący połączenia pasażerskie wszystkich typów. Na granicy z Aniołkami - przystanek Gdańsk Politechnika, obsługujący wyłącznie połączenia trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Na przebiegającym przez Dolny Wrzeszcz odcinku trasy 249 Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port znajdują się przystanki Gdańsk Stadion Expo oraz nieczynne Gdańsk Nowe Szkoty i Gdańsk Kolonia.

Rada Dzielnicy[edytuj]

Rada Dzielnicy liczy 21 radnych, a w jej władzach zasiadają[6]:

  • Przewodniczący Zarządu Krystian Kłos,
  • zastępca Przewodniczącego Zarządu Daniel Lipecki,
  • członkowie zarządu dzielnicy : Aleksandra Kulma,
  • Przewodniczący Rady Sławomir Kalwasiński,
  • zastępca Przewodniczącego Rady Lolita Dwojacka.

Od 2011 do 2016 przewodniczącą Zarządu Dzielnicy była Ewa Lieder.

Galeria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy