Alina Perth-Grabowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alina Perth-Grabowska
Ilustracja
Alina Perth-Grabowska
Warszawa, 11 maja 2006
Data i miejsce urodzenia

12 kwietnia 1935
Łódź

Data i miejsce śmierci

22 czerwca 2006
Monachium

Narodowość

Polska

Dziedzina sztuki

dziennikarstwo, publicystyka

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa
Alina Grabowska z Karlem DedeciusemWarszawa, 1995

Alina Perth-Grabowska (ur. 12 kwietnia 1935 w Łodzi, zm. 22 czerwca 2006 w Monachium) − polska dziennikarka i publicystka. Posiadała też obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi. Następnie była dziennikarką łódzkiego „Głosu Robotniczego”. Była także współzałożycielką satyrycznego teatru „Pstrąg” i kierownikiem literackim Teatru Ziemi Łódzkiej. Po wyjeździe na emigrację, nim osiadła w Monachium, pracowała w telawiwskiej polskojęzycznej gazecie „Nowiny i Kurier”. W Niemczech wieloletnia dziennikarka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, była autorką komentarzy.

Po 1989 przez wiele lat popularyzowała nagrania i historię rozgłośni oraz jej dyrektora, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Po zakończeniu działalności Rozgłośni Polskiej RWE (1994) była w latach 1995−2006 sekretarzem wykonawczym Stowarzyszenia Pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Warszawie. Prowadziła też w Polskim Radiu audycje pt. „Z archiwum Radia Wolna Europa” i relacje ze spotkań i debat, organizowanych w warszawskim „Klubie RWE” (istniejącym do 2019), który w 2009 został nazwany jej imieniem. Związana ze Stiftung zur Förderung der Deutsch-Polnischen Verständigung e.V. (z siedzibą w Monachium i Warszawie).

W 1995 odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006, pośmiertnie Krzyżem Komandorskim tegoż Orderu[1]. W 2005 r. w imieniu pracowników Rozgłośni Polskiej RWE odebrała Medal 80-lecia Polskiego Radia. Była autorką cyklicznych felietonów w „Dzienniku Polskim”.

Była żoną dziennikarza RWE Leszka Pertha. Pochowana na Starym Cmentarzu w Łodzi przy ul. Ogrodowej, w grobie rodzinnym.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Opracowania
  • PRL atakuje Radio „Wolna Europa”: teksty, rysunki i karykatury z prasy, radia, telewizji i wydawnictw książkowych (Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum 2002, ISBN 83-7095-055-8)
  • Wspomnienia pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (Rytm 2002, ISBN 83-88794-64-7)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]