Jan Krok-Paszkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jan Krok-Paszkowski (ur. 20 sierpnia 1925 w Siedlcach, zm. 23 października 2007 w Londynie) – polski pisarz, publicysta, działacz polityczny na emigracji, wieloletni szef Polskiej Sekcji BBC, pracownik Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, członek Związku Pisarzy Polskich, współpracownik tygodnika „The Economist” i Encyklopedii Brytyjskiej

Był synem bliskiego współpracownika marszałka Piłsudskiego, gen. Henryka Kroka-Paszkowskiego, dowódcy plutonu I kadrowej kompanii strzelców, a następnie dowódcy samej kompanii. W czasie II wojny światowej uczestniczył w powstaniu warszawskim. W randze kaprala podchorążego był dowódcą oddziału dywersji bojowej Grupy artyleryjskiej„ Granat”. 11 września 1944 został ranny. Po zakończeniu działań wojennych więziony przez UB, przebywał następnie we Włoszech, gdzie wstąpił do II Korpusu WP, z którym ewakuował się do Wielkiej Brytanii.

Studiował nauki politycznie Londynie. W latach 1952-1965 był pracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium, gdzie specjalizował się w tematyce gospodarczej i politycznej integracji europejskiej. Przyczyną odejścia Kroka-Paszkowskiego z RWE był konflikt poglądów z Janem Nowakiem-Jeziorańskim na temat kredytu zaufania dla Władysława Gomułki, stanowczo krytykowanego przez Kroka. Do konfrontacji zdań doszło w 1965 r., podczas konferencji programowej w Feldafingu pod Monachium.

W latach 1966-1985 był kierownikiem sekcji polskiej BBC w Londynie, a następnie kierował regionalnym działem Europy Południowo-Wschodniej. W latach 1987-1988 nawiązał na nowo współpracę z RWE gdzie pełnił funkcję doradcy dyrekcji amerykańskiej. Był działaczem organizacji „Niepodległość i Demokracja” w Londynie. Po przemianach demokratycznych w Polsce w 1989 r., prowadził kursy dla dziennikarzy telewizyjnych z ramienia Fundacji Konrada Adenauera.

Wybrana bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „1000 lat – 100 dat w historii Polski i świata” (Polska Fundacja Kulturalna, Londyn, 1999 r., ​ISBN 0-85065-249-9​)
  • „Mój bieg przez XX wiek” („Norbertinum”, Lublin, 1990 r., ​ISBN 83-85131-02-7​)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]