Anatolij Czubajs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anatolij Czubajs
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 czerwca 1955
Borysów

Pierwszy wicepremier Rosji
Okres

od 17 marca 1997
do 23 marca 1998

Poprzednik

Władimir Potanin

Następca

Boris Niemcow

Pierwszy wicepremier Rosji
Okres

od 5 listopada 1994
do 16 stycznia 1996

Poprzednik

Oleg Soskowiec

Następca

Władimir Kadannikow

podpis
Odznaczenia
Order „Za zasługi dla Ojczyzny” IV klasy

Anatolij Borysowicz Czubajs, ros. Анатолий Борисович Чубайс (ur. 16 czerwca 1955 w Borysowie) – polityk i przedsiębiorca rosyjski, autor rosyjskiej prywatyzacji, uważany za jednego z oligarchów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 został absolwentem Leningradzkiego Instytutu Inżynieryjnego. W 1983 otrzymał stopień naukowy doktora, broniąc rozprawę pt. „Badania nad planowaniem, ulepszaniem i zarządzaniem specjalistycznych organizacji naukowo-badawczych i ich rozwój”[1]. Był członkiem KPZR do początku lat 90. W latach 1991–1992 był doradcą mera Sankt Petersburga Anatolija Sobczaka.

W rządzie Jegora Gajdara był wicepremierem i ministrem finansów odpowiedzialnym za gospodarkę i przeprowadzenie kontrowersyjnej prywatyzacji. Od listopada 1994 do stycznia 1999 był wicepremierem i ministrem finansów w rządzie Wiktora Czernomyrdina. Był w gronie założycieli Sojuszu Sił Prawicowych[2], która to partia w latach 1999–2003 zajmowała 29 foteli w Dumie Federacji Rosyjskiej. W marcu 2005 przeżył próbę zamachu.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Oskarżany jest o uzyskanie nielegalnych dochodów ze sprzedaży majątku narodowego. Do dzisiaj źródło jego bogactwa jest nieznane. W 1997 wziął 3 miliony dolarów nieoprocentowanej pożyczki od Aleksandra Smoleńskiego, który wygrał przetarg na kupno AgroPrombanku, drugiego pod względem wielkości banku Rosji. Był zamieszany także w wykonanie fałszywego korzystnego audytu Oneximbanku, na krótko przed tym, gdy bank ten wygrał przetarg na kupno Swiazinwestu. Po skandalu tym został odwołany z rządu i od 30 kwietnia 1998 został prezesem zarządu RAO JES, rosyjskiego monopolisty na rynku energetycznym. Oskarżany jest o udział w defraudacji 40 milionów dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które to pieniądze przyczyniły się do powstania fortun wielu oligarchów z otoczenia Borysa Jelcyna.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]