Andamanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andamańczycy
Andamańczycy

Andamanie, Andamańczycy – rdzenni mieszkańcy indyjskiego archipelagu Andamany, uważani za jeden z najprymitywniejszych ludów świata. Dzielą się na kilka plemion i posługują kilkoma różnymi językami. Największe grupy stanowią plemiona Onge na Małym Andamanie, Dźarawa na Andamanie Południowym (ok. 750 os.) i Sentinelczycy na wyspie North Sentinel (ok. 250-300 os.). Żyją one w rezerwacie Adiwasi, który zajmuje większość wysp. Antropologicznie bliscy są Melanezyjczykom. Są koczownikami. Do ich tradycyjnych zajęć zalicza się rybołówstwo, zbieractwo i połów żółwi morskich, w lasach także myślistwo. Do niedawna Andamanie nie umieli krzesać ognia. Obecnie ich tradycyjny styl życia ulega zmianom pod wpływem imigrantów z kontynentu.

Andamanie przetrwali dzięki stawianiu zaciekłego oporu obcym żeglarzom. Do czasów współczesnych notowane są przypadki ostrzeliwania z łuków (nawet zatrutymi strzałami) podpływających łodzi - ostatnie takie przypadki zanotowano na wyspie North Sentinel[1].

Religia Andamanów obejmuje wierzenia animistyczne i kult bóstw monsunowych.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Andamańczycy pozdrawiają się nawzajem poprzez siadanie sobie na kolanach z rękami dookoła szyi partnera i krótki płacz.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Żegnaj Afryko - witaj Azjo", Świat Nauki, marzec 1999, ss. 10
  2. Marcin Brocki, Język ciała w ujęciu antropologicznym, Wyd. I, Astrum, Wrocław 2000, s. 250.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Damm, Krystyna i Mikusińska, Aldona (red.), Ludy i języki świata, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, str. 18

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]