Andamanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andamanie
Andamanie

Andamanie, Andamańczycy – rdzenni mieszkańcy indyjskiego archipelagu Andamany, uważani za jeden z najprymitywniejszych ludów świata.

Dzielą się na kilka plemion i posługują kilkoma różnymi językami. Największe grupy stanowią plemiona Onge na Małym Andamanie, Jarawa na Andamanie Południowym (około 750 osób) i Sentinelczycy na wyspie Sentinel Północny (100–300 osób). Antropologicznie bliscy są Melanezyjczykom.

Są koczownikami. Do ich tradycyjnych zajęć zalicza się rybołówstwo, zbieractwo i połów żółwi morskich, w lasach także myślistwo. Do niedawna Andamanie nie umieli krzesać ognia. Obecnie ich tradycyjny styl życia ulega zmianom pod wpływem imigrantów z kontynentu.

Andamanie przetrwali dzięki stawianiu zaciekłego oporu obcym żeglarzom. Do czasów współczesnych notowane są przypadki ostrzeliwania z łuków (nawet zatrutymi strzałami) podpływających łodzi – ostatnie takie przypadki zanotowano na Sentinelu Północnym[1].

Religia Andamanów obejmuje wierzenia animistyczne i kult bóstw monsunowych.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Andamańczycy pozdrawiają się nawzajem poprzez siadanie sobie na kolanach z rękami dookoła szyi partnera i krótki płacz[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Żegnaj Afryko – witaj Azjo, „Świat Nauki”, marzec 1999, s. 10.
  2. Marcin Brocki, Język ciała w ujęciu antropologicznym, Wyd. I, Astrum, Wrocław 2000, s. 250.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]