Andrzej Nardelli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Nardelli
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1947
Mysłowice
Data i miejsce śmierci 11 czerwca 1972
Stare Orzechowo

Andrzej Nardelli (ur. 7 kwietnia 1947 roku w Mysłowicach, zm. 11 czerwca 1972 w Starym Orzechowie) – polski aktor i piosenkarz.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1960–1964 uczył się w Mysłowickim Liceum Ogólnokształcącym (Liceum Ogólnokształcące nr I im. Tadeusza Kościuszki). W 1968 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie na wydziale aktorskim. W 1970 dostał stały angaż do Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie zagrał tytułową rolę w Kordianie Juliusza Słowackiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Zagrał między innymi w spektaklach: Hamlet, Nie-Boska komedia, Opera za trzy grosze, Śluby panieńskie.

Na przełomie 1970 i 1971 roku występował w Piwnicy Wandy Warskiej w Warszawie śpiewając i nagrywając piosenki napisane przez Andrzeja Kurylewicza do tekstów Cypriana Kamila Norwida. Śpiewał razem z Magdą Umer w programach telewizyjnych, występował w spektaklach teatralnych Teatru Telewizji.

Andrzej Nardelli zmarł tragicznie – 11 czerwca 1972 roku utonął w czasie kąpieli w Narwi[1]. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Mysłowicach.

Nardelli był homoseksualistą. Tuż przed śmiercią był w związku z Bogusławem Witem, poetą i ostatnim sekretarzem aktora, pisarza i polityka Jerzego Zawieyskiego. W czasie studiów Nardelli miał też być podobno związany z jednym z wykładowców Akademii Teatralnej w Warszawie, którego był studentem[1].

Nagroda im. Andrzeja Nardellego

Od 1999 roku przyznawana jest Nagroda im. Andrzeja Nardellego przez Sekcję Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich za najlepszy debiut aktorski na scenach polskich teatrów dramatycznych. W punkcie II Regulaminu owej Nagrody czytamy m.in: "Imię, które zostało nadane tej Nagrodzie wynika z pozycji, jaką Andrzej Nardelli osiągnął jako bardzo młody aktor. Jego wspaniałą karierę przerwała, niestety, przedwczesna śmierć. Andrzej Nardelli posiada należne mu miejsce w historii teatru polskiego"[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b Krzysztof Tomasik: Bardzo delikatny Kordian. Andrzej Nardelli (1947-1972). W: Inna Strona [on-line]. 2011-02-17. [dostęp 2012-01-31].
  2. Regulamin Nagrody im. Andrzeja Nardellego Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut aktorski. W: www.zasp.pl [on-line]. [dostęp 2012-01-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]