Andrzej Podgórski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Podgórski

Andrzej Podgórski (ur. 29 lutego 1896 w Woli Pawłowskiej, zm. 18 listopada 1941 w Auschwitz[1]) – polski działacz społeczny, działacz ruchu oporu Armii Krajowej, wieloletni, ogólnopolski prezes Związku Niższych Pracowników Poczt Telefonów i Telegrafów w Warszawie[2].

Miał żonę Helenę i czworo dzieci: Władysław, Czesław, Mieczysław i Jadwiga[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do szkoły w Ciszycy, a następnie do szkoły dla nauczycieli w Solcu. Zrezygnował ze szkoły w 1910 roku z powodu śmierci matki. Jego ojciec zmarł, gdy Andrzej miał 5 lat[1]. W 1914 roku zaczął pracę jako pracownik poczty w Lublinie[2].

I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Wcielony do 8., a następnie do 4 Armii, Podgórski pracował przy łączności. Jego oddział wysłano do Chęcin w celu obsługi telegrafów łączących dowództwo z korpusem. Wedle jego osobistego życiorysu, ułatwił ewakuację dwóm żołnierzom powstającym wtedy Legionów Polskich, ukrywającym się w domu, w którym został zakwaterowany. Sam nie zdołał zbiec i został przydzielony do II Wojskowego Oddziału Drogowego 8 Armii, a następnie za agitację dotyczącą poruszania sprawy polskiej, przydzielony na linię frontu, do 40 pułku piechoty Aleksandropola. Po niedługim czasie został przydzielony do XVI Korpusu Armiejskiego z 637 pułku piechoty, gdzie znajdował się w chwili wybuchu rewolucji rosyjskiej i objęcia władzy przez Aleksandra Kiereńskiego. Za jego staraniami, wielu Polaków opuściło szeregi Armii Rosyjskiej i przyłączyło się do Legionów Polskich[1].

W październiku 1917 roku, w Nowosielcach, oddział, w którym przebywał Podgórski, został ostrzelany przez austriacką artylerię dalekiego zasięgu. Został ciężko ranny odłamkiem w prawą nogę i przewieziony do szpitala w Jelcu (prowincja Orłowska). W kwietniu 1918 roku, po wypisaniu ze szpitala Podgórski udał się do Moskwy, gdzie oddał się do dyspozycji Komitetu Polskiego. Komitet, po weryfikacji jego dokumentów, udzielił pomocy finansowej i skierował Podgórskiego do pracy w komitecie w Charkowie, a następnie w Jekaterynosławiu. Po przybyciu do Jekaterynosławia Podgórski pracował w komitecie, szerząc ideę niepodległości Polski wśród polskich uchodźców, a także wśród Polaków, którzy na stałe mieszkali w Rosji. W lutym 1919, za publiczne wystąpienia, został wtrącony do więzienia w Czerkasach. Dzięki staraniom Konsulatu Danii został z więzienia zwolniony[1].

Po zajęciu Jekaterynosławia przez wojska generała Denikina, zaciągnął się do Wojska Polskiego. Poczyniono przygotowania umożliwiające mu rekrutację ochotników do Wojska Polskiego. Jednocześnie zachęcił wielu Polaków z powiatu jekaterynosławskiego do złożenia wniosku o rejestrację w konsulacie. Wkrótce po tym, gdy żołnierze Denikina opuszczali armię, uzyskał z konsulatu pozwolenia uprawniające go do podróży. W roku 1920 z małą grupą żołnierzy udał się do Sewastopola, a następnie na prowincję, gdzie czekali na polską ofensywę zmierzającą w kierunku Kijowa. W tym czasie został rozpoznany przez jednego z bolszewików. Wzięto go do niewoli i uznano za niebezpiecznego polskiego szpiega. W Jekaterynosławiu o jego losie miała zdecydować Sowiecka Bezpieka „Gubczeka” (Guberialnyj czerezweczajnyj komitet po borbie z kontrewolucju i sabotażom). Podgórski był więziony na ulicy Nowodworjanskiej w Jekaterynosławiu. Następnie został wysłany na Syberię do Sinielnikowa do Obozu Kontrrewolucyjnego na roboty przymusowe. Według jego osobistych relacji, po kilku miesiącach udało mu się oszukać strażników i uciekł z obozu. W 1921 roku powrócił do Polski[1].

Działalność w Związku Zawodowym Niższych Pracowników Poczt, Telefonów i Telegrafów[edytuj | edytuj kod]

Prezydium Zarządu Głównego bierze udział w sypaniu Kopca Józefa Piłsudskiego, na Sowińcu pod Krakowem. Na zdjęciu, Prezes A. Podgórski, sekretarz Br. Kamiński i skarbnik St. Fabiniak

25 lipca 1925 roku powstał Związek Niższych Pracowników Poczt, Telefonów i Telegrafów[3], a przy związku utworzono Pocztowe Przysposobienie Wojskowe[4] – organizacja paramilitarna, w której każdy pracownik musiał zostać przeszkolony. Podgórski organizował grupy szkoleniowe na terenie Okręgu Lubelskiego. Był najpierw kierownikiem związku okręgu lubelskiego (1925), a następnie przez wiele kadencji wybierany był prezesem Związku Niższych Pracowników Poczt Telefonów i Telegrafów w Warszawie[5][6].

Jako działacz społeczny, był jednym z wielu budowniczych Kopca Piłsudskiego w Krakowie[7].

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Podgórski, więzień KL Auschwitz[8]

Po wybuchu wojny Podgórski działał w ruchu oporu Armii Krajowej. Jako doręczyciel poczty na Poczcie nr 2 w Lublinie, czytał tajną korespondencję dotyczącą donosów. Również zgłosił się na ochotnika do stołówki Czerwonego Krzyża w Warszawie. W 1941 roku został aresztowany i przewieziony na Pawiak[9]. 4 kwietnia 1941 roku został przewieziony do KL-Auschwitz transportem z Warszawy. W obozie oznaczono go jako polskiego więźnia politycznego (P. Pole). Jako więzień, odnotowany jest w książce szpitala – chirurgia – operacja wyrostka robaczkowego. 18 listopada 1941 roku Podgórski zmarł w obozie. Jako przyczynę zgonu podano zapalenie otrzewnej (Eitrige Bauchfellentzuendung)[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Andrzej Podgórski [online], podgorski.com [dostęp 2022-03-02] [zarchiwizowane z adresu 2022-03-02].
  2. a b Książka pamiątkowa powstania Związków Zawodowych Niższych Pracowników Poczt, Telefonów i Telegrafów RP 1924-1928, 1928, s. 34.
  3. Maria Dąbrowska, Dzieje Poczty Polskiej w zarysie, „Wydawca: Centralny Ośrodek Badowczo-Rozwojowy Poczty”, 1988.
  4. Pocztowe przysposobienie wojskowe 1937 [online], OneBid [dostęp 2022-03-02] (pol.).
  5. Kołodziej Edward, Organizacje związkowe pracowników poczt, telegrafów i telefonów w Polsce 1918-1939, 1979.
  6. Stanisław Kiszka. Red., Nasza Poczta. Organ Związku Niższych Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów Rzeczypospolitej Polski[!]. 1928, nr 12, 1 października 1928 [dostęp 2022-03-02] (pol.).
  7. Nasza poczta – z życia organizacji, 1937.
  8. Szukaj / Auschwitz-Birkenau [online], auschwitz.org [dostęp 2022-03-05].
  9. Piotr Matusak, Wywiad Związku Walki Zbrojnej--Armii Krajowej, 1939-1945, 2002, s. 253.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]