Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 27 września 1928
Wielkość ∅ 35 mm
Kruszec brąz

Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległościpolskie resortowe odznaczenie cywilne ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 września 1928 roku dla upamiętnienia dziesięciolecia odzyskania niepodległości[1].

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie rozporządzenia medal przysługiwał obywatelom, którzy w okresie od 11 listopada 1918 roku do 11 listopada 1928 roku pełnili nienagannie służbę państwową – wojskową, cywilną, służbę samorządową lub w instytucjach publiczno-prawnych, a zwłaszcza:

  • odbyli czynną służbę wojskową w charakterze wojskowych zawodowych lub niezawodowych
  • pełnili faktycznie służbę w urzędach, instytucjach państwowych, samorządowych lub innych instytucjach publiczno-prawnych
  • okres pełnienia służby (tak wojskowej, jak i cywilnej liczony był łącznie) musiał wynosić co najmniej 5 lat.

Medal nadawał prezes Rady Ministrów i ministrowie poszczególnych resortów, a także upoważnione przez nich władze podległe.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości był okrągły medal o średnicy 35 mm, wykonany z brązu. Na awersie znajduje się wizerunek z profilu, głowy marszałka Józefa Piłsudskiego. Na rewersie znajdują się daty: 1918 – 1928 a nad nimi wizerunek usuwającego osty oracza z pługiem – mający symbolizować pracę na nowinach, od podstaw.

Projektantami medalu byli Józef Aumiller i Tadeusz Breyer. Sygnatura pierwszego z nich znajduje się na awersie, zaś drugiego na rewersie, na którym swój znak umieścił również wykonawca - Mennica Państwowa.

Medal zawieszony był na wstążce o szerokości 38 mm koloru jasnobłękitnego.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Do tego odznaczenia nawiązuje ustanowiony w 2018 Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który również zawiesza się na niebieskiej wstążce, ale z dodatkowym srebrnym paskiem pośrodku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 września 1928 r. w sprawie Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości (M.P. z 1928 r. Nr 237, poz. 543, s. 369)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]