Andrzeja Górska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzeja Górska od Eucharystycznego Serca Jezusa
Andrzeja Górska
Maria Stefania Górska
Data i miejsce urodzenia

2 lutego 1917
Łódź

Data i miejsce śmierci

15 grudnia 2007
Warszawa

Miejsce pochówku

cmentarz Bródnowski

Przełożona genralna
Okres sprawowania

1964-1983

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

urszulanki szare

Śluby zakonne

1941

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Matka Andrzeja Górska od Eucharystycznego Serca Jezusa, właśc. Maria Stefania Górska (ur. 2 lutego 1917 w Łodzi[1], zm. 15 grudnia 2007 w Warszawie) – polska siostra zakonna, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (szarych urszulanek) w latach 1964-1983, wyróżniona w 1997 r. medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Członkini Komisji Episkopatu Polski ds. Emigracji i Komisji do Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze jako studentka Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UW wstąpiła w 1938 r. do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i została wysłana przez Urszulę Ledóchowską (późniejsza świętą) do pełnienia misji na Polesiu. Podczas okupacji niemieckiej pracowała w tak zwanym Szarym Domu urszulanek na ul. Wiślanej w Warszawie, gdzie mieścił się między innymi lokal sztabowy Wojskowej Służby Kobiet Komendy Głównej AK. Po odbyciu nowicjatu, Andrzeja Górska złożyła w 1941 r. śluby zakonne, podejmując jednocześnie pracę jako kierowniczka kuchni Rady Głównej Opiekuńczej, a także sekretarka i nauczycielka biologii w tajnym Liceum Pedagogicznym Sióstr Urszulanek SJK w Warszawie i na tajnych kompletach gimnazjalnych. Uczestniczyła w akcji pomocy dzieciom żydowskim, wyprowadzonym z getta.

Po wojnie przez trzy kadencje w latach 1964-1983 pełniła funkcję głównej przełożonej zgromadzenia, angażując się w tym okresie w realizację odnowy życia zakonnego, w ramach zaleceń Soboru Watykańskiego II. Od 1966 r. była członkiem Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, a w latach 1978-1981 jej przewodniczącą. W 1967 r. została mianowana przez papieża Pawła VI, delegatką regionalną Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich (UISG) w Rzymie.

Była autorką publikacji na temat historii i działalności urszulanek szarych oraz życia Urszuli Ledóchowskiej. Pochowana 20 grudnia 2007 r. w grobowcu Sióstr Urszulanek SJK na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 39 H). Mszy pogrzebowej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sylwetki kobiet-żołnierzy. Fundacja "Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek", 2003, s. 111. ISBN 978-83-88693-02-1. Cytat: Górska Maria Stefania (ur. 1917 r.), s. Maria Andrzeja - Urszulanka SJK, opiekunka uciekinierów z getta ... Urodziła się w Łodzi 2 lutego 1917 r. jako szósta wśród dziewięciorga potomstwa Stanisławy z Wrońskich i Wojciecha Górskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Artykuł pt. Zmarła matka Andrzeja Górska – przełożona generalna urszulanek na stronie ewangelizacja.pl (17 grudnia 2007 r., źródło: Katolicka Agencja Informacyjna)
  • nekrologi „Gazeta Wyborcza” 18 grudnia 2007 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]