Przejdź do zawartości

Andrzeja Górska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzeja Górska od Eucharystycznego Serca Jezusa
Andrzeja Górska
Maria Stefania Górska
Data i miejsce urodzenia

2 lutego 1917
Łódź

Data i miejsce śmierci

15 grudnia 2007
Warszawa

Miejsce pochówku

cmentarz Bródnowski w Warszawie

Przełożona genralna
Okres sprawowania

1964–1983

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

urszulanki szare

Śluby zakonne

1941

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Matka Andrzeja Górska od Eucharystycznego Serca Jezusa, właśc. Maria Stefania Górska (ur. 2 lutego 1917 w Łodzi[1], zm. 15 grudnia 2007 w Warszawie) – polska siostra zakonna, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (szarych urszulanek) w latach 19641983, wyróżniona w 1997 r. medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Członkini Komisji Episkopatu Polski ds. Emigracji i Komisji do Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze jako studentka Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UW wstąpiła w 1938 r. do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i została wysłana przez Urszulę Ledóchowską (późniejsza świętą) do pełnienia misji na Polesiu. Podczas okupacji niemieckiej pracowała w tak zwanym Szarym Domu urszulanek na ul. Wiślanej w Warszawie, gdzie mieścił się między innymi lokal sztabowy Wojskowej Służby Kobiet Komendy Głównej AK. Po odbyciu nowicjatu, Andrzeja Górska złożyła w 1941 r. śluby zakonne, podejmując jednocześnie pracę jako kierowniczka kuchni Rady Głównej Opiekuńczej, a także sekretarka i nauczycielka biologii w tajnym Liceum Pedagogicznym Sióstr Urszulanek SJK w Warszawie i na tajnych kompletach gimnazjalnych. Uczestniczyła w akcji pomocy dzieciom żydowskim, wyprowadzonym z getta.

Po wojnie przez trzy kadencje w latach 1964-1983 pełniła funkcję głównej przełożonej zgromadzenia, angażując się w tym okresie w realizację odnowy życia zakonnego, w ramach zaleceń Soboru Watykańskiego II. Od 1966 r. była członkiem Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, a w latach 19781981 jej przewodniczącą. W 1967 r. została mianowana przez papieża Pawła VI, delegatką regionalną Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich (UISG) w Rzymie.

Była autorką publikacji na temat historii i działalności urszulanek szarych oraz życia Urszuli Ledóchowskiej. Pochowana 20 grudnia 2007 r. w grobowcu Sióstr Urszulanek SJK na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 39 H). Mszy pogrzebowej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Sylwetki kobiet-żołnierzy. Fundacja "Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek", 2003, s. 111. ISBN 978-83-88693-02-1. Cytat: Górska Maria Stefania (ur. 1917 r.), s. Maria Andrzeja - Urszulanka SJK, opiekunka uciekinierów z getta ... Urodziła się w Łodzi 2 lutego 1917 r. jako szósta wśród dziewięciorga potomstwa Stanisławy z Wrońskich i Wojciecha Górskiego.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Artykuł pt. Zmarła matka Andrzeja Górska – przełożona generalna urszulanek na stronie ewangelizacja.pl (17 grudnia 2007 r., źródło: Katolicka Agencja Informacyjna)
  • nekrologi „Gazeta Wyborcza” 18 grudnia 2007 r.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]