Anju Angełow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anju Angełow
Flickr - Official U.S. Navy Imagery - Bulgarian defense minister prepares to visit USS Enterprise..jpg
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1942
Chaskowo
Minister Obrony
Okres od 27 stycznia 2010
Przynależność polityczna GERB
Poprzednik Nikołaj Mładenow

Gen. Aniu Angełow (bułg. Аню Ангелов; ur. 22 grudnia 1942 w Chaskowie), bułgarski wojskowy, pedagog i polityk, członek partii GERB oraz z jej ramienia wiceminister (2009-2010) i minister obrony (od 2010) w rządzie Bojka Borisowa.

Życiorys[edytuj]

Jest absolwentem inżynierii elektronicznej oraz planowania strategicznego. Ponadto ukończył kursy specjalizacyjne w Akademii Sztabu Generalnego w Moskwie i NATO Defense College w Rzymie.

Do połowy lat 90. służył w wojsku, gdzie awansował na stanowisku zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Bułgarskiego. Później rozpoczął karierę dyplomatyczną: był attaché wojskowym w Wielkiej Brytanii (1997-2000). Po powrocie do kraju został rektorem Akademii Wojskowej im. G.S. Rakowskiego.

Po zwycięstwie Obywateli na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) w wyborach parlamentarnych w lipcu 2009 lider partii Bojko Borisow zaproponował mu stanowisko wiceministra obrony narodowej w swoim rządzie. Pół roku później, kiedy jego przełożony Nikołaj Mładenow odszedł do resortu spraw zagranicznych, otrzymał tekę ministra.

Linki zewnętrzne[edytuj]