Stefan Janew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Janew
Data i miejsce urodzenia 1 marca 1960
Popowica
Zawód, zajęcie wojskowy
Stanowisko wicepremier (2017), minister obrony (2017)

Stefan Janew, bułg. Стефан Янев (ur. 1 marca 1960 w Popowicy[1]) – bułgarski wojskowy, generał brygady, w 2017 wicepremier oraz minister obrony.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent szkoły artyleryjskiej w Szumenie z 1983. Kształcił się następnie w akademii wojskowej w Sofii i w amerykańskim National War College[1]. Był zawodowym wojskowym, w bułgarskich siłach zbrojnych doszedł do stanowiska generała brygady[2]. Od drugiej połowy lat 90. pracował na stanowiskach urzędniczych i eksperckich m.in. przy programie Partnerstwo dla Pokoju. Zajmował stanowiska dyrektora w różnych departamentach ministerstwa obrony, a także dyrektora jednego z departamentów w placówce NATO w Ankarze. W 2011 został attaché wojskowym w ambasadzie Bułgarii w Waszyngtonie, a w 2014 komendantem uniwersytetu wojskowego w Wielkim Tyrnowie. W tym samym roku odszedł w stan spoczynku, zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w branży konsultingowej[1].

W styczniu 2017 mianowany wicepremierem oraz ministrem obrony w przejściowym gabinecie Ognjana Gerdżikowa[3]. Zakończył pełnienie tych funkcji wraz z całym rządem w maju 2017.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]