Stefan Janew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Janew
Стефан Янев
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 marca 1960
Popowica
Premier Bułgarii
Okres od 12 maja 2021
Poprzednik Bojko Borisow

Stefan Janew, bułg. Стефан Янев (ur. 1 marca 1960 w Popowicy[1]) – bułgarski wojskowy i polityk, generał brygady, w 2017 wicepremier oraz minister obrony, od 2021 premier Bułgarii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent szkoły artyleryjskiej w Szumenie z 1983. Kształcił się następnie w akademii wojskowej w Sofii i w amerykańskim National War College[1]. Był zawodowym wojskowym, w bułgarskich siłach zbrojnych doszedł do stanowiska generała brygady[2]. Od drugiej połowy lat 90. pracował na stanowiskach urzędniczych i eksperckich m.in. przy programie Partnerstwo dla Pokoju. Zajmował stanowiska dyrektora w różnych departamentach ministerstwa obrony, a także dyrektora jednego z departamentów w placówce NATO w Ankarze. W 2011 został attaché wojskowym w ambasadzie Bułgarii w Waszyngtonie, a w 2014 komendantem uniwersytetu wojskowego w Wielkim Tyrnowie. W tym samym roku odszedł w stan spoczynku, zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w branży konsultingowej[1].

W styczniu 2017 mianowany wicepremierem oraz ministrem obrony w przejściowym gabinecie Ognjana Gerdżikowa[3]. Zakończył pełnienie tych funkcji wraz z całym rządem w maju 2017. Objął później funkcję sekretarza do spraw bezpieczeństwa i obrony w administracji prezydenta Rumena Radewa[4].

11 maja 2021, w związku z kryzysem politycznym po wyborach z kwietnia, prezydent Rumen Radew ogłosił jego powołanie na urząd premiera, a także przedstawił listę członków jego technicznego rządu. Gabinet Stefana Janewa rozpoczął funkcjonowanie następnego dnia[5][6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]