Jordanka Fandykowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jordanka Fandykowa
Yordanka Fandakova.jpg
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1962
Samokow, Bułgaria
Burmistrz Sofii
Okres od 16 listopada 2009
Przynależność polityczna GERB
Poprzednik Minko Gerdżikow
Minister Edukacji i Nauki
Okres od 27 lipca 2009
do 19 listopada 2009
Poprzednik Danieł Wyłczew
Następca Sergej Ignatow

Jordanka Asenowa Fandykowa (bułg. Йорданка Фандъкова; ur. 12 kwietnia 1962 w Samokowie) – bułgarska pedagog i polityk, członek partii GERB, deputowana na Zgromadzenie Narodowe 41. kadencji (2009), minister edukacji i nauki w rządzie Bojka Borisowa (2009), a wcześniej wiceburmistrz Sofii odpowiedzialna za sprawy kultury, sportu i edukacji (2005-2009). Zrezygnowała zarówno z mandatu poselskiego, jak i stanowiska w rządzie po zwycięstwie w wyborach na burmistrza Sofii, 16 listopada 2009.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką Wydziału Rusycystyki Uniwersytetu im. Klemensa z Ohrydy w Sofii, po zakończeniu studiów pracowała jako nauczycielka. Jej kariera polityczna rozwinęła się niedługo po 2005 roku, kiedy nowym burmistrzem Sofii został Bojko Borisow. Wybrał ją na swoją zastępczynię w ratuszu i powierzył sprawy kultury, sportu i edukacji. W 2006 roku zaangażowała się w powstanie ruchu Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii, następnie przekształconego w partię polityczną.

Z jej list wystartowała w wyborach parlamentarnych w 2009 roku. GERB wybory wygrał, a ona dostała się do Zgromadzenia Narodowego. Jej nazwisko pojawiło się jako jedno z pierwszych przy obsadzaniu stanowisk ministerialnych; Borisow przyznał już 10 lipca, pięć dni po wyborach, że Fandykowa zostanie szefem resortu edukacji w jego rządzie[1].

Dwa miesiące po nominacji, 16 września, Borisow ogłosił, że Fandykowa zostanie kandydatem GERB-u w listopadowych przyspieszonych wyborach na burmistrza Sofii[2]. Urzędująca minister edukacji wygrała już w pierwszej turze. Zdobyła 66,23% głosów[3]. Jest pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku.

Przypisy