Anna Maria Taigi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiona
Anna Maria Taigi
Data urodzenia 29 maja 1769
Siena
Data śmierci 9 czerwca 1837
Rzym
Czczona przez Kościół rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 30 maja 1920
Rzym
przez Benedykta XV
Wspomnienie 9 czerwca
Patronka gospodyń domowych, matek

Anna Maria Gesualda Antonia Taigi, z domu Giannetti (ur. 29 maja 1769 w Sienie, zm. 9 czerwca 1837 w Rzymie) – włoska mistyczka, tercjarka trynitarska, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj]

Młodość i droga doskonałości[edytuj]

Urodziła się w Sienie jako jedyne dziecko rodziny kupieckiej. W 1771 Giannetti przeprowadzili się do Rzymu. Tam Anna Maria pracowała u bogatej arystokratki. W 1789 wyszła za mąż za Dominica Taigi, majordomusa szlacheckiej rodziny Chigi. Zimą 1791, modląc się razem z mężem w Bazylice św. Piotra, poczuła głębokie pragnienie zmiany życia i poświęcenia się Bogu.

Wstąpiła do Trzeciego Zakonu Trynitarzy, przy kościele San Carlo alle Quattro Fontane. Tam dążyła do duchowej doskonałości i regularnie odwiedzała chorych w szpitalu. Miała 4 synów i 3 córki. Godziła obowiązki rodzinne z realizacją doskonalenia duchowego.

Objawienia i śmierć[edytuj]

Przez kilka lat doznawała wizji i ekstaz. Od lat dziewięćdziesiątych XVIII wieku, aż do śmierci miała widzieć świetlisty dysk, który pomagał jej rozróżniać dobro od zła i miał być źródłem wiedzy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Zmarła 9 czerwca 1837 w Rzymie. Jej ciało nie uległo rozkładowi. Dziś spoczywa w rzymskim kościele San Crisogono. Została beatyfikowana 30 maja 1920 w Rzymie, przez papieża Benedykta XV.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 9 czerwca.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]