Anthony Musgrave

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anthony Musgrave
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 września 1820
Saint John’s, Antigua
Data i miejsce śmierci 9 października 1888
Brisbane

Anthony Musgrave (ur. 6 września 1820, zm. 9 października 1888) – brytyjski administrator kolonialny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kanada[edytuj | edytuj kod]

Urodzony na Antigui, otrzymał wykształcenie w Anglii i w 1854 został zatrudniony w administracji kolonialnej jako sekretarz kolonii na rodzinnej Antigui. W 1864 został gubernatorem Nowej Fundlandii. W 1869 objął urząd gubernatora Kolumbii Brytyjskiej, zastępując nagle zmarłego Fredericka Seymoura. Wszystkie jego działania jako gubernatora kolonii podporządkowane były jednemu celowi – wprowadzeniu kolonii do Kanady. Zdołał przekonać większość oponentów tej opcji, jednocześnie zawierając taktyczne sojusze z jej zwolennikami. Ostatecznie w ostatniej fazie procesu, negocjacjach konfederacyjnych z rządem Kanady, zaufał konserwatywnym politykom Johnowi Helmcken, Josephowi Trutch i Robertowi Carrallowi. Nie był w stanie wyeliminować wpływów liberałów zgrupowanych w Lidze Konfederacyjnej, którzy, pominięci w negocjacjach, rozpoczęli akcję lobbingu politycznego w Ottawie. Po utworzeniu szóstej prowincji Kolumbia Brytyjska odszedł z urzędu w poczuciu spełnionej misji. Nie zaakceptował oferty stanowiska pierwszego gubernatora porucznika nowej prowincji.

Późniejsze życie[edytuj | edytuj kod]

Pozostał w służbie kolonialnej, zostając kolejno gubernatorem w Afryce (Natal), na Jamajce i na koniec w Australii (Queensland), gdzie zmarł w 1888.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • H.J. Gibbney: Musgrave, Sir Anthony (1828–1888) (ang.). W: Australian Dictionary of Biography, Vol. 5 [on-line]. Australian National University, 1974. [dostęp 2014-12-27].