Przejdź do zawartości

Antoine-Frédéric Ozanam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiony
Fryderyk Ozanam
Antoine-Frédéric Ozanam
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 kwietnia 1813
Mediolan

Data i miejsce śmierci

8 września 1853
Marsylia

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

22 sierpnia 1997
Watykan
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

8 lub 9 września

Antoine-Frédéric Ozanam (ur. 23 kwietnia 1813 w Mediolanie, zm. 8 września 1853 w Marsylii) – francuski historyk literatury i filozofii, katolicki działacz społeczny, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem oficera. Pobierał nauki w Lyonie. W broszurze Réflexions sur la doctrine de Saint-Simon bronił chrześcijaństwa przed racjonalizmem ówczesnych socjalistów. Studiował prawo i literaturę na Sorbonie. Po uzyskaniu doktoratu z prawa (1836) przeniósł się do Lyonu (1837), gdzie prowadził wykłady z prawa handlowego. W 1839 uzyskał doktorat z filozofii i w tym samym roku został profesorem nadzwyczajnym literatury obcej na Sorbonie (od 1844 - profesor zwyczajny). Jego żoną była córka rektora uniwersytetu w Lyonie[1]. Współzałożyciel czasopisma „Ere Nouvelle” (1848). Uważał, że należy poprawić warunki życiowe w kraju przez likwidację ubóstwa nie tylko w wymiarze materialnym, ale też duchowym i obyczajowym. Dlatego widział konieczność zmiany ustawodawstwa państwowego, które miało regulować kwestie pracy i ubezpieczeń społecznych. Jako osoba głęboko religijna widział konieczności zmian we francuskim kościele, który był zbyt oddalony od ludzi. Na jego religijność miała wpływ postać św. Franciszka. W swej religijności widział konieczność praktycznego zastosowania wskazań Ewangelii. Wraz z grupą przyjaciół 23 kwietnia 1833 założył „Stowarzyszenie Miłości”, które przekształciło się w Stowarzyszenie Wincentego a Paulo (św. Wincenty był działaczem charytatywnym żyjącym na przełomie XVI i XVII wieku). Celem stowarzyszenia stało się pójście do ubogich w duchu służby i dzielenia się; poszukiwanie życia duchowego, refleksja społeczna i konkretne zaangażowanie. Współcześnie jest to jedna z największych organizacji charytatywnych na świecie.

Główne prace[edytuj | edytuj kod]

  • Réflexions sur la doctrine de Saint-Simon (1831)
  • Dante et la philosophie catholique au treizieme siècle (1847)
  • La civilisation chrétienne chez les Francs (1849)
  • Un pèlerinage au pays du Cid (1852)

Kult[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikowany został 22 sierpnia 1997 roku przez Jana Pawła II.

Jego wspomnienie liturgiczne wyznaczono na 9 września[2]. Można również spotkać dzień 8 września[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. B. Szlachta, Ozanam Antoine Frédéric, [w:] Słownik historii doktryn politycznych, red. K. Chojnicka, M. Jaskólski,t. 4, Warszawa 2009, s. 490-491.
  2. Fryderyk Ozanam - Siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo
  3. Friedrich (Antoine-Frederic) Ozanam - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]