Wincenty à Paulo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Wincenty à Paulo CM

Vincent de Paul
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1581
Pouy (obecnie Saint-Vincent-de-Paul)
Data i miejsce śmierci 27 września 1660
Paryż
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 21 sierpnia 1729
przez Benedykta XIII
Kanonizacja 16 czerwca 1737
przez Klemensa XII
Wspomnienie 27 września
Patron działań miłosiernych i wszystkich Stowarzyszeń Miłosierdzia działających w Kościele katolickim
Szczególne miejsca kultu Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy

Wincenty à Paulo CM, właściwie Vincent de Paul (ur. 24 kwietnia 1581 w Pouy, zm. 27 września 1660 w Paryżu) – francuski ksiądz katolicki, założyciel zgromadzeń szarytek i lazarystów, święty Kościoła katolickiego, pionier Misji.

Życiorys[edytuj]

Św. Wincenty urodził się w Pouy (obecnie St-Vincent-de-Paul) 24 kwietnia 1581 r. jako trzecie z sześciorga dzieci, w biednej, wiejskiej rodzinie. Studiował w Tuluzie. Mając 19 lat został kapłanem. W latach 1605-1607 miał przebywać w niewoli mauretańskiej w Tunisie. Od 1608 roku mieszkał w Paryżu. Tutaj został proboszczem. Był także kapelanem w domu generała galer królewskich. W tym czasie złożył ślub poświęcenia się ubogim. W ciągu najbliższych lat zgromadził kapłanów, którzy pragnęli podjąć opiekę nad potrzebującymi. Św. Wincenty à Paulo był założycielem Zgromadzenia Misji (17 kwietnia 1625).
W spuściźnie zostawił dwa tomy listów. Powołał także zgromadzenie żeńskie Sióstr Miłosierdzia, zwane wincentkami lub szarytkami. Wniósł wielki wkład w dzieło chrześcijańskiego miłosierdzia - zorganizował Caritas we Francji. Przyczynił się do odnowy życia religijnego. W okresie frondy niósł pomoc rzeszom głodujących, dotkniętym nieszczęściami i zniszczeniami wojennymi. Przez wiele lat był członkiem Rady Królewskiej - tzw. Rady Sumienia, której podlegały wszystkie sprawy Kościoła. Zajmując wysokie stanowisko pozostał cichy i skromny. Zmarł w 1660 r. w wieku 79 lat. Beatyfikowany w 1729 roku, kanonizowany w 1737. Leon XIII ogłosił św. Wincentego patronem wszystkich dzieł miłosierdzia w Kościele katolickim. Jest także patronem zgromadzenia lazarystów, szarytek, kleru, organizacji charytatywnych, podrzutków, szpitali, więźniów.

Ku jego czci Antoine-Frédéric Ozanam założył, w celu udzielania pomocy chorym i biednym Stowarzyszenie Wincentego à Paulo (1833).

Kult[edytuj]

Wspomnienie liturgiczne w nowym rycie obchodzone jest 27 września, a w starym rycie 19 lipca.

Patronat

Jest patronem ubogich i więźniów oraz działań miłosiernych i wszystkich Stowarzyszeń Miłosierdzia działających w Kościele katolickim.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

  • Życiorys w Bibliotece Wincentyńskiej on-line