Wincenty à Paulo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Wincenty a Paulo CM

Vincent de Paul
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1581
Pouy (obecnie Saint-Vincent-de-Paul)
Data i miejsce śmierci 27 września 1660
Paryż
Czczony przez Kościół katolicki Kościół Anglii
Beatyfikacja 21 sierpnia 1729
przez Benedykta XIII
Kanonizacja 16 czerwca 1737
przez Klemensa XII
Wspomnienie 27 września
Patron działań miłosiernych i wszystkich Stowarzyszeń Miłosierdzia działających w Kościele katolickim
Szczególne miejsca kultu Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy

Wincenty a Paulo CM, właściwie Vincent de Paul (ur. 24 kwietnia 1581 w Pouy, zm. 27 września 1660 w Paryżu) – francuski ksiądz katolicki, założyciel zgromadzeń szarytek i lazarystów, święty Kościoła katolickiego, wspominany również w Kościele Anglikańskim, pionier Misji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Św. Wincenty urodził się w Pouy (obecnie St-Vincent-de-Paul) 24 kwietnia 1581 r. jako trzecie z sześciorga dzieci, w biednej, wiejskiej rodzinie. Studiował w Tuluzie. Mając 19 lat został kapłanem. W latach 1605-1607 miał przebywać w niewoli mauretańskiej w Tunisie. Od 1608 roku mieszkał w Paryżu. Tutaj został proboszczem. Był także kapelanem w domu generała galer królewskich. W tym czasie złożył ślub poświęcenia się ubogim. W ciągu najbliższych lat zgromadził kapłanów, którzy pragnęli podjąć opiekę nad potrzebującymi. Św. Wincenty a Paulo był założycielem Zgromadzenia Misji (17 kwietnia 1625).

W spuściźnie zostawił dwa tomy listów. Powołał także zgromadzenie żeńskie Sióstr Miłosierdzia, zwane wincentkami lub szarytkami. Wniósł wielki wkład w dzieło chrześcijańskiego miłosierdzia – zorganizował Caritas we Francji. Przyczynił się do odnowy życia religijnego. W okresie frondy niósł pomoc rzeszom głodujących, dotkniętym nieszczęściami i zniszczeniami wojennymi. Przez wiele lat był członkiem Rady Królewskiej – tzw. Rady Sumienia, której podlegały wszystkie sprawy Kościoła. Zajmując wysokie stanowisko pozostał cichy i skromny. Zmarł w 1660 r. w wieku 79 lat. Beatyfikowany w 1729 roku, kanonizowany w 1737. Leon XIII ogłosił św. Wincentego patronem wszystkich dzieł miłosierdzia w Kościele katolickim. Jest także patronem zgromadzenia lazarystów, szarytek, kleru, organizacji charytatywnych, podrzutków, szpitali, więźniów.

Ku jego czci Antoine-Frédéric Ozanam założył, w celu udzielania pomocy chorym i biednym Stowarzyszenie Wincentego a Paulo (1833).

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne w nowym rycie obchodzone jest 27 września, a w starym rycie 19 lipca.

Patronat

Jest patronem ubogich i więźniów oraz działań miłosiernych i wszystkich Stowarzyszeń Miłosierdzia działających w Kościele katolickim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Życiorys w Bibliotece Wincentyńskiej on-line