Anton Cermak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anton Cermak
Antonín Josef Čermák
Anton Cermak cph.3b27410.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 maja 1873
Kladno, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 6 marca 1933
Miami, Stany Zjednoczone
44. burmistrz Chicago
Okres od 1931
do 1933
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik William Hale Thompson
Następca Frank J. Corr

Anton (Tony) Joseph Cermak (Antonín Josef Čermák, ur. 9 maja 1873 w Kladnie zm. 6 marca 1933 w Miami) – amerykański polityk, burmistrz Chicago od 1931 roku do śmierci z rąk Giuseppe Zangary w 1933 roku.

Urodził się w Kladnie, w Austro-Węgrzech; obecnie jest to terytorium czeskie. W 1874 roku jego rodzina wyemigrowała do USA, gdzie Cermak rozpoczął karierę polityczną i został wybrany do kongresu stanowego Illinois. W 1928 roku bez powodzenia ubiegał się o miejsce w Senacie, zdobywając 46% głosów. W 1931 roku został wybrany na burmistrza Chicago.

Cermak w swojej kampanii oparł się o elektorat nowych imigrantów z Europy Wschodniej, którzy do tej pory byli na obrzeżach polityki i czuli się wyobcowani z systemu politycznego. Cermak doszedł do władzy w okresie Wielkiej Depresji oraz rozwoju związanej z prohibicją fali przemocy w mieście.

Cermak został 15 lutego 1933 roku w Miami na Florydzie postrzelony w płuca z rąk Giuseppe Zangary, podczas spotkania z prezydentem elektem, Franklinem D. Rooseveltem. Nie ustalono dokładnie, który z polityków był głównym celem zamachu, czy też zlecono morderstwo obu. Prezydent Roosevelt przeżył zamach, natomiast Cermak zmarł w szpitalu 6 marca.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]