Ariadna (męczennica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Ariadna Maria
męczennica
Ilustracja
Św. Ariadna w menologium Bazyla II.
Data i miejsce urodzenia

w II wieku
Prymnessos
(dzisiejsze Süylün w Turcji)

Data i miejsce śmierci

ok. 130-140
Frygia

Czczona przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

18 września i 1 listopada (kat.)
18 września/1 października (praw.)

Święta Ariadna, również: Ariana lub Arianna, Maria, cs. Muczenica Ariadna (zm. ok. 130-140 we Frygii) – męczennica chrześcijańska za czasów panowania Hadriana lub Antonina Piusa, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, czczona przez Apostolski Kościół Ormiański i Syryjski Kościół Ortodoksyjny.

Żyła w II wieku w mieście Prymnessos (dzisiejsze Süylün w Turcji). Była niewolnicą na dworze frygijskiego pana wielkiego rodu, Tertullusa lub Tercjusza.

Wedle dawnych źródeł chrześcijańskich odmówiła udziału w pogańskich uroczystościach urodzinowych jego syna i modliła się w domu do Boga. Naraziła się przez to na gniew pana, który kazał ją biczować, uwięził a następnie wygnał, gdyż nie chciała się wyrzec chrześcijańskiej wiary. Po pewnym czasie nakazał jednak służbie przyprowadzić ją z powrotem do domu. Gdy Ariadna zobaczyła zbliżających się prześladowców, uklękła na wielkiej skale i zaczęła się modlić. Wtedy to w cudowny sposób otworzyła się pod nią rozpadlina, ukrywając ją. Po chwili zamknęła się znowu, uniemożliwiając ścigającym dostęp do Ariadny i tworząc zarazem jej grób. Skonsternowani prześladowcy zaczęli kłócić się i pozabijali wzajemnie.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 18 września oraz powtórnie, jako Maria 1 listopada.

W synaksarionach greckich dodawano imię Maria, a wspominano 26 lub 27 września (według kalendarza juliańskiego).

Kościoły wschodnie, z uwagi na liturgię według kalendarza juliańskiego, wspominają męczennicę 18 września/1 października[a], tj. 1 października według kalendarza gregoriańskiego.

Na ikonach święta przedstawiana jest w sposób typowy dla męczennic: w czerwonym płaszczu i z krzyżem w dłoni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]