Arleta Bojke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arleta Bojke
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1984
Elbląg
Zawód dziennikarka, reporterka

Arleta Bojke (ur. 26 kwietnia 1984 w Elblągu) – dziennikarka Telewizji Polskiej, reporterka „Wiadomości” TVP1, od maja 2010 do grudnia 2013 korespondentka Telewizji Polskiej w Moskwie. Przygotowuje materiały i reportaże także dla „Panoramy” TVP2 i TVP INFO. Od 2017 jest jedną z prowadzących magazyn Halo Polonia w TVP Polonia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Elblągu. Ukończyła Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Darłowie; III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni; Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa ze specjalnościami: dziennikarstwo i stosunki międzynarodowe. Studiowała też w Berlinie na Fachhochschule für Verwaltung und Rechtspflege w ramach programu Erasmus oraz na Uniwersytecie Warszawskim w ramach programu Most. Studiowała prawo w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

W 2004 rozpoczęła współpracę z TVP, początkowo jako stażystka. Zanim wyjechała do Moskwy zajmowała się w „Wiadomościach” TVP1 tematyką międzynarodową. Relacjonowała takie wydarzenia, jak wyjście Alego Ağcy z więzienia, zatrzymanie Romana Polańskiego w Szwajcarii, proces Josepha Fritzla w Austrii, wybory w Niemczech, Rosji czy na Ukrainie.

Jako korespondentka TVP w Moskwie relacjonowała m.in. wydarzenia związane z katastrofą smoleńską, wybory parlamentarne w 2011, wybory prezydenckie w 2012, falę protestów 2011-2012. Przeprowadziła rozmowy m.in. z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim (za jego urzędowania), premierem Gruzji Bidziną Iwaniszwilim (za jego urzędowania), premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem (tuż przed objęciem przez niego urzędu). Po zakończeniu pracy na placówce w Moskwie relacjonuje m.in. wydarzenia na Ukrainie.

Laureatka Wiktora 2014 w kategorii Dziennikarz Roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]