Arleta Bojke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Arleta Bojke (ur. 26 kwietnia 1984 w Elblągu) – dziennikarka Telewizji Polskiej, reporterka "Wiadomości" TVP1, od maja 2010 do grudnia 2013 korespondentka Telewizji Polskiej w Moskwie. Przygotowuje materiały i reportaże także dla "Panoramy" TVP2 i TVP INFO.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Elblągu. Ukończyła Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Darłowie; III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni; Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa ze specjalnościami: dziennikarstwo i stosunki międzynarodowe. Studiowała też w Berlinie na Fachhochschule für Verwaltung und Rechtspflege w ramach programu Erasmus oraz na Uniwersytecie Warszawskim w ramach programu Most. Studiowała prawo w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

W 2004 rozpoczęła współpracę z TVP, początkowo jako stażystka. Zanim wyjechała do Moskwy zajmowała się w "Wiadomościach" TVP1 tematyką międzynarodową. Relacjonowała takie wydarzenia, jak wyjście Alego Ağcy z więzienia, zatrzymanie Romana Polańskiego w Szwajcarii, proces Josepha Fritzla w Austrii, wybory w Niemczech, Rosji czy na Ukrainie.

Jako korespondentka TVP w Moskwie relacjonowała m.in. wydarzenia związane z katastrofą smoleńską, wybory parlamentarne w 2011, wybory prezydenckie w 2012, falę protestów 2011-2012. Przeprowadziła rozmowy m.in. z prezydentem Białorusi, Aleksanderm Łukaszenką; patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem; prezydentem Gruzji, Micheilem Saakaszwilim (za jego urzędowania); premierem Gruzji, Bidziną Iwaniszwilim (za jego urzędowania); premierem Ukrainy, Arsenijem Jaceniukiem (tuż przed objęciem przez niego urzędu). Po zakończeniu pracy na placówce w Moskwie, relacjonuje m.in. wydarzenia na Ukrainie.

Laureatka Wiktora 2014 w kategorii Dziennikarz Roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]