Przejdź do zawartości

Asan Tachtachunow

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asan Tachtachunow
Ilustracja
Asan Tachtachunow podczas Pucharu Świata w Zakopanem w 2011 roku
Data i miejsce urodzenia

25 września 1986
Ałmaty[1]

Klub

CSKA Ałmaty[2]

Reprezentacja

 Kazachstan

Debiut w PŚ

29 listopada 2003 w Ruce (49. miejsce)

Pierwsze punkty w PŚ

10 stycznia 2004 w Libercu (27. miejsce)

Rekord życiowy

156,0 m na Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie (21 lutego 2008)[3][4]

Asan Kutulukowicz Tachtachunow[5], kaz. Асан Құтлықұлы Тоқтақынов, ros. Асан Кутулукович Тахтахунов (ur. 25 września 1986 w Ałmaty) – kazachski skoczek narciarski, reprezentant klubu CSKA Ałmaty. Uczestnik mistrzostw świata (2005 i 2007), mistrzostw świata w lotach (2008), mistrzostw świata juniorów (2004), uniwersjady (2005 i 2007) oraz igrzysk azjatyckich (2011).

Jego rekord życiowy w długości skoku wynosi 156 metrów. Odległość tę uzyskał 21 lutego 2008 podczas serii treningowej przed kwalifikacjami do indywidualnego konkursu mistrzostw świata w lotach narciarskich na Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie.

Zna język rosyjski[6].

Przebieg kariery

[edytuj | edytuj kod]

Lata 2002–2005

[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2002 po raz pierwszy w karierze wystąpił w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego. W konkursie rozgrywanym w Velenje zajął wówczas 75. miejsce[7]. Wystąpił jeszcze w dwóch kolejnych konkursach cyklu[8][9][10]. Wystartował także w dwóch konkursach zimowej edycji Pucharu Kontynentalnego. W żadnych zawodach nie znalazł się wśród najlepszych trzydziestu zawodników i tym samym nie zdobył punktów do klasyfikacji[11].

Pierwsze punkty Letniego Pucharu Kontynentalnego zdobył w lipcu 2003 w Park City, gdzie uplasował się na 26. miejscu. Zdobyte przez Kazacha pięć punktów pozwoliło mu zająć 90. miejsce w klasyfikacji generalnej[12]. W zimowej edycji PK w sezonie 2003/2004 czterokrotnie zdobywał punkty. Dwukrotnie zajmował miejsca w czołowej dziesiątce. Po raz pierwszy miało to miejsce 17 stycznia 2004 w Bischofshofen, gdzie był ósmy. Drugi raz w dziesiątce zawodów został sklasyfikowany 31 stycznia tego roku w Brotterode (9. miejsce)[13]. W sezonie 2003/2004 zadebiutował też w zawodach Pucharu Świata. Po raz pierwszy w konkursie tej rangi wystąpił 30 listopada 2003 w Ruce, gdzie był 49. Dwukrotnie awansował do serii finałowej. Miało to miejsce 10 stycznia 2004 w Libercu (27. miejsce) i 14 marca tego roku w Oslo (29. miejsce). Były to jedyne punkty Pucharu Świata zdobyte przez Tachtachunowa[13] i dały mu 70. miejsce w klasyfikacji generalnej[14].

Sezon 2004/2005 rozpoczął od startów w Letnim Pucharze Kontynentalnym, w którym dwukrotnie zapunktował w Oberstdorfie. W pierwszym konkursie zajął szesnaste miejsce, a w drugim był 29. Zdobyte w ten sposób 17 punktów dało mu 60. miejsce w klasyfikacji generalnej. Startował także w zawodach Letniego Grand Prix i zdobył cztery punkty do klasyfikacji – 26 września 2004 w Hakubie był 27. Był w składzie kazachskiej reprezentacji w dwóch konkursach drużynowych LGP w Hinterzarten i Zakopanem, w obu przypadkach zajmując dwunaste miejsce.

W zimowej części sezonu dwukrotnie zdobył punkty Pucharu Kontynentalnego[15], dzięki czemu zajął 133. miejsce w klasyfikacji generalnej[16]. Uczestniczył także w kilku konkursach Pucharu Świata, jednak ani razu nie awansował do serii finałowej. Dwukrotnie wystąpił w zawodach drużynowych PŚ (w Willingen i Pragelato), zajmując z zespołem Kazachstanu jedenaste i dziesiąte miejsce[15]. 9 stycznia w Willingen, podczas serii treningowej przed kwalifikacjami do konkursu indywidualnego, Asan Tachtachunow uzyskał 137 metrów i zajął drugie miejsce za Sigurdem Pettersenem. Z uwagi na to, że w tym samym dniu planowano przeprowadzić kwalifikacje i dwie serie konkursowe, w treningu wystartowało jednak tylko 29 spośród sześćdziesięciu zawodników[17]. Po skoku Kazacha jury obniżyło rozbieg o dwie platformy startowe[18]. Również w styczniu tego roku po raz pierwszy w karierze wystąpił na zimowej uniwersjadzie. W obu konkursach indywidualnych został sklasyfikowany na 35. miejscu, a w zawodach drużynowych zajął czwarte miejsce[19][20][21]. Do zdobycia brązowego medalu kazachskiej drużynie zabrakło 31,5 punktu[21]. W lutym 2005 zadebiutował na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Nie zakwalifikował się do żadnego z konkursów indywidualnych, a w zmaganiach drużynowych uplasował się na jedenastej pozycji[15]. Funkcję szkoleniowca reprezentacji Kazachstanu pełnił wówczas Kajrat Bijekienow. Trener uznawał Tachtachunowa za lidera kazachskiego zespołu i wiązał z nim nadzieje, zwłaszcza w kontekście zbliżających się zimowych igrzysk olimpijskich. Zdaniem Bijekenowa skoczkowi brakowało jednak stabilności[22].

Lata 2005–2009

[edytuj | edytuj kod]

Latem 2005 wystąpił w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Oberstdorfie i kilku konkursach Letniej Grand Prix. W ostatnim starcie w Grand Prix, 11 września w Hakubie, zajął 28. miejsce i zdobył trzy punkty do klasyfikacji generalnej. Były to jedyne punkty do klasyfikacji międzynarodowych zawodów, które zdobył w tym sezonie[23].

W listopadzie 2005 ogłosił koniec kariery zawodniczej[24]. Oficjalną przyczyną, którą podał, były poważne problemy zdrowotne. Media kazachskie domniemywały jednak, że przyczyną zakończenia kariery był spór z trenerem reprezentacji[25]. Zakończenie kariery przez Tachtachunowa oznaczało, że pomimo wcześniejszego pozwolenia na występ olimpijski[25], nie wystartuje on w igrzyskach w Turynie. Jego miejsce w kadrze olimpijskiej zajął Aleksiej Korolow[25]. Tuż przed igrzyskami, po trzymiesięcznej przerwie, wrócił do uprawiania sportu[25]. Chciał wystartować w konkursach olimpijskich. Uzyskał pozwolenie ówczesnego przewodniczącego Komitetu ds. Turystyki i Sportu – Däuleta Bołatuły Turłychanowa[25]. Następnie zgłosił się w tej sprawie do wiceprezesa Kazachskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – Dmitrija Czwykowa. Nie uzyskał jednak jego zgody na start, głównie ze względu na brak kondycji fizycznej[26].

Występy w sezonie 2006/2007 rozpoczął w grudniu 2006 w Rovaniemi podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego. W tym sezonie nie zdobył jednak ani jednego punktu PK, a najwyższe miejsce zajął w styczniu 2007 na normalnej skoczni w Planicy, gdzie był 43. W styczniu wystąpił też w zawodach z cyklu FIS Cup w Seefeld i zajął w nich 21. miejsce. Następnie wystartował na zimowej uniwersjadzie w Pragelato i uplasował się na 17. i 25. miejscu w konkursach indywidualnych oraz na piątej pozycji w rywalizacji drużynowej. W styczniu i lutym wystąpił w kilku konkursach Pucharu Świata, jednak indywidualnie nie zdobył punktów[27]. W zawodach drużynowych w Willingen, wspólnie z Iwanem Karaułowem, Radikiem Żaparowem i Nikołajem Karpienko, zajął szóste miejsce[28]. Był to najlepszy występ kazachskiej drużyny narodowej w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich[29]. Pod koniec lutego Tachtachunow uczestniczył w mistrzostwach świata w Sapporo. Jego jedynym występem w konkursie głównym był start w zawodach drużynowych, które reprezentacja Kazachstanu ukończyła na jedenastej pozycji[27].

W sezonie 2007/2008 dziewięciokrotnie uczestniczył w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata. W konkursie głównym indywidualnie wystąpił raz i miało to miejsce w grudniu 2007 w Villach. Zajął wówczas 46. miejsce. Ponadto dwukrotnie wystąpił w drużynowych konkursach PŚ. Zarówno w listopadzie w Ruce, jak i w lutym w Willingen, kazachski zespół z Tachtachunowem w składzie zajął dwunaste miejsce. Zawodnik trzykrotnie wystąpił też w zawodach Pucharu Kontynentalnego, jednak nie zdobył punktów do klasyfikacji generalnej[30]. W lutym 2008 został powołany do kazachskiej reprezentacji na mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie. Nie przebrnął kwalifikacji do zawodów indywidualnych[31], a drużynowo zespół kazachski uplasował się na ostatnim, trzynastym miejscu[32].

W sezonie letnim w 2008 roku występował w Letniej Grand Prix[33]. 4 sierpnia 2008 w Pragelato zajął drugie miejsce w serii treningowej przed zawodami Letniej Grand Prix. Na obiekcie HS140 uzyskał wówczas 132,5 metra i przegrał tylko z Vincentem Descombesem Sevoie[34]. W samym konkursie nie powtórzył jednak tego wyniku i zajął 38. miejsce. Pięciokrotnie zakwalifikował się do konkursów indywidualnych, jednak nie zdobył punktów do klasyfikacji. Najbliżej tego był podczas dwóch wrześniowych konkursów w Hakubie, gdzie został sklasyfikowany na 31. miejscu. Wystartował także w czterech konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego (w Villach i Oberstdorfie), jednak i w tych zawodach nie znalazł się w czołowej trzydziestce. W sezonie zimowym trzykrotnie uczestniczył w seriach kwalifikacyjnych do zawodów Pucharu Świata. Miało to miejsce w grudniu w Pragelato i dwukrotnie w styczniu w Zakopanem. Ani razu nie awansował do zawodów. W trakcie sezonu występował w konkursach Pucharu Kontynentalnego. Jedyne punkty zdobył w lutym w Zakopanem[33]. Zajął wówczas dwunaste miejsce w konkursie składającym się z jednej serii[35]. W klasyfikacji końcowej zajął 116. miejsce w gronie 169 skoczków[36].

W 2009 zdobył złoty medal kazachskich igrzysk zimowych w drużynowym konkursie skoków narciarskich. Zwycięstwo odniósł z drużyną obwodu wschodniokazachstańskiego, w której wystąpił z Radikiem Żaparowem i Nikołajem Karpienko[37].

Lata 2009–2011

[edytuj | edytuj kod]
Asan Tachtachunow podczas zawodów PŚ w Zakopanem w styczniu 2011 roku

Latem 2009 wystąpił w pięciu konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego, jednak nie zdobył punktów do klasyfikacji. Najwyższe miejsce osiągnął w Kranju, gdzie był 63. Wystartował też w zawodach z cyklu FIS Cup w Villach i również był 63. W listopadzie został zgłoszony do kwalifikacji do konkursu Pucharu Świata w Ruce, jednak nie stawił się na starcie. W grudniu wystąpił w czterech zawodach Pucharu Kontynentalnego. Najwyżej sklasyfikowany został w Rovaniemi, gdzie był 54[38].

W sezonie letnim 2010 wystartował w pięciu konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Podobnie jak w poprzednich latach nie zdobył jednak żadnych punktów do klasyfikacji. Najbliżej tego osiągnięcia był we wrześniu 2010 w Ałmaty, gdzie zajął 37. miejsce. Zimą wystąpił w dwóch konkursach Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu, plasując się pod koniec stawki oraz w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, nie uzyskując awansu[39]. Na przełomie stycznia i lutego wziął udział w konkursach skoków rozgrywanych w ramach Zimowych Igrzysk Azjatyckich 2011. W obu zawodach indywidualnych zajął dziesiąte miejsce w gronie dwunastu zawodników. Wyprzedził wówczas tylko reprezentantów Chińskiej Republiki Ludowej[40][41].

W sierpniu 2011 wziął udział w zawodach Letniej Grand Prix w Ałmaty. Zajął ostatnie, 39. miejsce[42]. Był to ostatni występ Tachtachunowa w międzynarodowych zawodach rozgrywanych przez Międzynarodową Federację Narciarską[43].

Sprzęt narciarski

[edytuj | edytuj kod]

Podczas występów na międzynarodowej arenie skakał na nartach firmy Rossignol, używał wiązań Silvretta i butów marek Jalas oraz Adidas[1].

Indywidualnie

[edytuj | edytuj kod]
2005 Niemcy Oberstdorf nie zakwalifikował się (K-90), nie zakwalifikował się (K-120)
2007 Japonia Sapporo nie zakwalifikował się (K-120)

Drużynowo

[edytuj | edytuj kod]
2005 Niemcy Oberstdorf 11. miejsce (K-90)[a], 11. miejsce (K-120)[b]
2007 Japonia Sapporo 11. miejsce[c]

Starty A. Tachtachunowa na mistrzostwach świata – szczegółowo

[edytuj | edytuj kod]
Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
NQ 19 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Schattenbergschanze K-90 HS-100 indywid. 84,0 m 99,0 pkt Nie zakwalifikował się.
11. 20 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Schattenbergschanze K-90 HS-100 druż.[a] 77,0 m 377,0 pkt (82,0 pkt) 593,5 pkt Austria
NQ 25 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Schattenbergschanze K-120 HS-137 indywid. 110,5 m 92,4 pkt Nie zakwalifikował się.
11. 26 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Schattenbergschanze K-120 HS-137 druż.[b] 97,5 m 359,3 pkt (68,0 pkt) 778,0 pkt Austria
NQ 24 lutego 2007 Japonia Sapporo Ōkurayama K-120 HS-134 indywid. 108,5 m 86,4 pkt Nie zakwalifikował się.
11. 25 lutego 2007 Japonia Sapporo Ōkurayama K-120 HS-134 druż.[c] 92,0 m 286,9 pkt (56,1 pkt) 713,3 pkt Austria

Indywidualnie

[edytuj | edytuj kod]
2008 Niemcy Oberstdorf nie zakwalifikował się

Drużynowo

[edytuj | edytuj kod]
2008 Niemcy Oberstdorf 13. miejsce[d]

Starty A. Tachtachunowa na mistrzostwach świata w lotach – szczegółowo

[edytuj | edytuj kod]
Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Skok 3 Skok 4 Nota Strata Zwycięzca
NQ 22–23 lutego 2008 Niemcy Oberstdorf im. Heiniego Klopfera K-185 HS-213 indywid. 147,5 m 122,5 pkt Nie zakwalifikował się
13. 24 lutego 2008 Niemcy Oberstdorf Im. Heiniego Klopfera K-185 HS-213 druż.[d] 146,0 m 508,5 pkt (121,2 pkt) 1044,8 pkt Austria

Indywidualnie

[edytuj | edytuj kod]
2004 Norwegia Stryn 26. miejsce

Starty A. Tachtachunowa na mistrzostwach świata juniorów – szczegółowo

[edytuj | edytuj kod]
Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
26. 7 lutego 2004 Norwegia Stryn Bjørkelibakken K-90 indywid. 94,0 m 80,0 m 211,0 pkt 62,5 pkt Mateusz Rutkowski
Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
35. 13 stycznia 2005 Seefeld in Tirol Toni-Seelos-Olympiaschanze K-90 HS 100 indyw. 80,5 m nq 90,5 pkt 161,5 pkt Manuel Fettner[19]
4. 14 stycznia 2005 Seefeld in Tirol Toni-Seelos-Olympiaschanze K-90 HS 100 druż. 93,0 m 90,0 m 895,0 pkt[e] 96,0 pkt Słowenia[20]
35. 19 stycznia 2005 Innsbruck Bergisel K-120 HS 130 indyw. 116,5 m 113,5 m 204,0 pkt 48,2 pkt Manuel Fettner[21]
25. 19 stycznia 2007 Pragelato Trampolino a Monte K-95 HS 106 indyw. 95,0 m 88,5 m 210,0 pkt 55,5 pkt Dmitrij Ipatow[44]
5. 20 stycznia 2007 Pragelato Trampolino a Monte K-95 HS 106 druż[f]. 90,0 m 94,0 m 612,5 pkt[g] 104,5 pkt Austria[45]
17. 22 stycznia 2007 Pragelato Trampolino a Monte K-125 HS 140 indyw. 125,5 m 120,5 m 220,3 pkt 59,6 pkt Dmitrij Ipatow[46]
Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
10. 31 stycznia 2011 Ałmaty Gornyj Gigant K-125 HS 140 indyw. 108,0 m 111,5 m 163,1 pkt 70,0 pkt Kazuya Yoshioka[40]
10. 4 lutego 2011 Ałmaty Gornyj Gigant K-95 HS 105 indyw. 93,5 m 89,5 m 206,5 pkt 45,5 pkt Jewgienij Lowkin[41]

Miejsca w klasyfikacji generalnej

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Miejsce[47]
2003/2004 70.

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata

[edytuj | edytuj kod]
Źródło[48]
Sezon 2003/2004
Ruka Ruka Trondheim Titisee-Neustadt Engelberg Oberstdorf Garmisch-Partenkirchen Innsbruck Bischofshofen Liberec Liberec Zakopane Zakopane Hakuba Sapporo Sapporo Oberstdorf Willingen Park City Lahti Kuopio Lillehammer Oslo punkty
q 49 q q 43 q q q 48 27 34 - - 38 61 37 - - q 50 50 dq 29 6
Sezon 2004/2005
Ruka Ruka Trondheim Trondheim Harrachov Harrachov Engelberg Engelberg Oberstdorf Garmisch-Partenkirchen Innsbruck Bischofshofen Willingen Bad Mitterndorf Bad Mitterndorf Titisee-Neustadt Titisee-Neustadt Zakopane Zakopane Sapporo Sapporo Pragelato Lahti Kuopio Lillehammer Oslo Planica Planica punkty
- - q q - - q q 40 q q q 50 - - - - - - - - q - - - - - - 0
Sezon 2006/2007
Ruka Lillehammer Lillehammer Engelberg Engelberg Oberstdorf Garmisch-Partenkirchen Innsbruck Bischofshofen Vikersund Zakopane Oberstdorf Oberstdorf Titisee-Neustadt Titisee-Neustadt Klingenthal Willingen Lahti Kuopio Oslo Oslo Planica Planica Planica punkty
- - - - - - - - - - - - 43 - q - 48 - - - - - - - 0
Sezon 2007/2008
Ruka Trondheim Trondheim Villach Villach Engelberg Engelberg Oberstdorf Garmisch-Partenkirchen Bischofshofen Bischofshofen Predazzo Predazzo Harrachov Zakopane Zakopane Sapporo Sapporo Liberec Liberec Willingen Kuopio Kuopio Lillehammer Oslo Planica Planica punkty
q q - - 46 q q - q - q - q - - - - - - - q - - - - - - 0
Sezon 2008/2009
Ruka Trondheim Trondheim Pragelato Pragelato Engelberg Engelberg Oberstdorf Garmisch-Partenkirchen Innsbruck Bischofshofen Bad Mitterndorf Bad Mitterndorf Zakopane Zakopane Whistler Whistler Sapporo Willingen Klingenthal Oberstdorf Lahti Kuopio Lillehammer Vikersund Planica Planica punkty
- - - q - - - - - - - - - q q - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2010/2011
Ruka Kuopio Lillehammer Lillehammer Engelberg Engelberg Engelberg Oberstdorf Garmisch-Partenkirchen Innsbruck Bischofshofen Harrachov Harrachov Sapporo Sapporo Zakopane Zakopane Zakopane Willingen Klingenthal Oberstdorf Vikersund Vikersund Lahti Planica Planica punkty
- - - - - - - - - - - - - - - q q q - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 dq  – dyskwalifikacja  q  – dyskwalifikacja w kwalifikacjach  q  – zawodnik nie zakwalifikował się  -  – zawodnik nie wystartował

Miejsca w klasyfikacji generalnej

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Miejsce[47]
2003/2004 66.
2004/2005 66.

Miejsca w klasyfikacji generalnej

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Miejsce[47]
2004 45.

Miejsca w klasyfikacji generalnej

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Miejsce[49]
2003 53.
2004 54.
2005 70.

Miejsca w poszczególnych konkursach Letniego Grand Prix

[edytuj | edytuj kod]
Źródło[48]
2003
Hinterzarten Courchevel Predazzo Innsbruck punkty
q q 46 27 4
2004
Hinterzarten Courchevel Zakopane Predazzo Innsbruck Hakuba Hakuba punkty
q - q 47 32 41 27 4
2005
Hinterzarten Einsiedeln Courchevel Zakopane Predazzo Bischofshofen Hakuba Hakuba punkty
q - - - 51 - 45 28 3
2006
Hinterzarten Predazzo Einsiedeln Courchevel Zakopane Kranj Hakuba Hakuba Klingenthal Oberhof punkty
- - - - - - - - - q 0
2008
Hinterzarten Einsiedeln Courchevel Pragelato Zakopane Zakopane Hakuba Hakuba Klingenthal Liberec punkty
q - 32 38 q 51 31 31 - q 0
2011
Wisła Szczyrk Zakopane Hinterzarten Courchevel Einsiedeln Hakuba Hakuba Ałmaty Hinzenbach Klingenthal punkty
- - - - - - - - 39 - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 dq  – dyskwalifikacja
 q  – dyskwalifikacja w kwalifikacjach
 q  – zawodnik nie zakwalifikował się
 -  – zawodnik nie wystartował

Miejsca w klasyfikacji generalnej

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Miejsce Źr.
2008 53. [50]

Miejsca w klasyfikacji generalnej

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Miejsce[51]
2003/2004 57.
2004/2005 133.
2008/2009 116.

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego

[edytuj | edytuj kod]
Źródło[48]
Sezon 2002/2003
Lahti Lahti Liberec Liberec Sankt Moritz Engelberg Seefeld Bischofshofen Sapporo Sapporo Sapporo Planica Planica Titisee-Neustadt Titisee-Neustadt Braunlage Braunlage Willingen Zakopane Zakopane Eisenerz Eisenerz Westby Brotterode Brotterode Lauscha Ishpeming Ishpeming Ishpeming Ruhpolding Ruhpolding Zaō Zaō Stryn Stryn punkty
- - - - - - 99 106 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2003/2004
Lillehammer Lillehammer Sankt Moritz Engelberg Seefeld Planica Planica Sapporo Sapporo Sapporo Bischofshofen Bischofshofen Braunlage Braunlage Brotterode Brotterode Zakopane Westby Westby Iron Mountain Iron Mountain Kuopio Kuopio Vikersund Vikersund punkty
- - 37 - - - - - - - 8 20 - - 9 13 - - - - - - - - - 92
Sezon 2004/2005
Rovaniemi Rovaniemi Lahti Lahti Harrachov Harrachov Sankt Moritz Engelberg Engelberg Seefeld Planica Planica Sapporo Sapporo Sapporo Bischofshofen Bischofshofen Lauscha Lauscha Braunlage Braunlage Brotterode Brotterode Westby Westby Iron Mountain Iron Mountain Vikersund Vikersund Zakopane punkty
- - - - - - 23 - - - - - - - - 64 29 - - 37 35 - - - - - - - - - 10
Sezon 2006/2007
Rovaniemi Rovaniemi Rovaniemi Rovaniemi Engelberg Engelberg Planica Planica Sapporo Sapporo Sapporo Pragelato Pragelato Westby Westby Iron Mountain Iron Mountain Oberhof Oberhof Trondheim Trondheim Vikersund Vikersund Zakopane punkty
72 55 70 74 60 76 43 61 - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2007/2008
Pragelato Pragelato Rovaniemi Rovaniemi Rovaniemi Garmisch-Partenkirchen Garmisch-Partenkirchen Engelberg Engelberg Kranj Kranj Sapporo Sapporo Sapporo Brotterode Zakopane Zakopane Hinterzarten Hinterzarten Iron Mountain Ramsau Ramsau Whistler Whistler Trondheim Trondheim Vikersund Vikersund punkty
- - - - - - - 51 48 - - - - - - 69 - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2008/2009
Rovaniemi Rovaniemi Vikersund Vikersund Liberec Liberec Engelberg Engelberg Braunlage Braunlage Sapporo Sapporo Sapporo Bischofshofen Bischofshofen Kranj Kranj Titisee-Neustadt Titisee-Neustadt Zakopane Zakopane Iron Mountain Iron Mountain Brotterode Brotterode Wisła Wisła Trondheim Trondheim Pragelato Pragelato Ruka Ruka punkty
- - - - 43 53 57 58 55 49 - - - - - - - 58 58 12 69 - - dq 39 - - - - - - - - 22
Sezon 2009/2010
Rovaniemi Rovaniemi Vikersund Vikersund Otepää Otepää Engelberg Engelberg Sapporo Sapporo Sapporo Titisee-Neustadt Bischofshofen Bischofshofen Iron Mountain Zakopane Zakopane Kranj Kranj Brotterode Brotterode Wisła Oslo Oslo Ruka Ruka punkty
54 65 - - - - 59 dq - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2010/2011
Rovaniemi Rovaniemi Vikersund Vikersund Erzurum Erzurum Engelberg Engelberg Sapporo Sapporo Sapporo Pjongczang Pjongczang Titisee-Neustadt Titisee-Neustadt Bischofshofen Bischofshofen Brotterode Brotterode Iron Mountain Iron Mountain Kranj Kranj Zakopane Zakopane Kuopio Kuopio Wisła Wisła punkty
- - - - - - 66 79 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 dq  – dyskwalifikacja  -  – zawodnik nie wystartował

Miejsca w klasyfikacji generalnej

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Miejsce Źr.
2003 90. [52]
2004 60. [53]

Miejsca w poszczególnych konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego

[edytuj | edytuj kod]
Źródło[48]
2002
Velenje Velenje Oberstdorf Rælingen Rælingen Falun Calgary Calgary Park City Park City punkty
75 66 82 - - - - - - - 0
2003
Velenje Velenje Calgary Calgary Park City Park City Garmisch-Partenkirchen Garmisch-Partenkirchen Trondheim Trondheim punkty
- - - - 26 47 72 39 - - 5
2004
Velenje Velenje Oberstdorf Oberstdorf Ramsau Ramsau Lillehammer Lillehammer punkty
- - 16 29 42 44 - - 17
2005
Velenje Velenje Kranj Einsiedeln Einsiedeln Oberstdorf Oberstdorf Lillehammer Lillehammer Park City Park City Lake Placid Lake Placid punkty
- - - - - dq 69 - - - - - - 0
2008
Velenje Velenje Kranj Lillehammer Lillehammer Villach Villach Oberstdorf Oberstdorf Falun Falun punkty
- - - - - 31 51 38 45 - - 0
2009
Velenje Kranj Kranj Villach Villach Lillehammer Lillehammer Pjongczang Pjongczang Wisła Wisła punkty
78 73 63 77 70 - - - - - - 0
2010
Kranj Kranj Velenje Garmisch-Partenkirchen Garmisch-Partenkirchen Courchevel Courchevel Lillehammer Lillehammer Oslo Oslo Ałmaty Ałmaty Wisła Wisła punkty
- - - - 68 52 56 - - - - 37 39 - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 dq  – dyskwalifikacja  -  − zawodnik nie wystartował

Miejsca w klasyfikacji generalnej

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Miejsce[54]
2006/2007 165.

Miejsca w poszczególnych konkursach FIS Cupu

[edytuj | edytuj kod]
Źródło[48]
Sezon 2006/2007
Bischofshofen Bischofshofen Garmisch-Partenkirchen Örnsköldsvik Örnsköldsvik Einsiedeln Einsiedeln Seefeld Chaux-Neuve Chaux-Neuve Zakopane Zakopane Zaō Zaō Sapporo punkty
- - - - - - - 21 - - - - - - - 10
Sezon 2009/2010
Villach Predazzo Predazzo Oberwiesenthal Oberwiesenthal Szczyrbskie Jezioro Szczyrbskie Jezioro Falun Falun Einsiedeln Einsiedeln Notodden Notodden Harrachov Harrachov Szczyrk Szczyrk Lauscha Lauscha Villach Kranj Kranj Zaō Zaō Courchevel Courchevel punkty
63 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 dq  – dyskwalifikacja  -  − zawodnik nie wystartował

  1. a b Skład zespołu: Nikołaj Karpienko, Asan Tachtachunow, Radik Żaparow, Iwan Karaułow
  2. a b Skład zespołu: Asan Tachtachunow, Nikołaj Karpienko, Iwan Karaułow, Radik Żaparow
  3. a b Skład zespołu: Asan Tachtachunow, Iwan Karaułow, Nikołaj Karpienko, Radik Żaparow
  4. a b Skład zespołu: Asan Tachtachunow, Aleksiej Korolow, Radik Żaparow, Nikołaj Karpienko
  5. Nota łączna drużyny Kazachstanu. Tachtachunow za swoje skoki uzyskał 225,5 punktu.
  6. Skład kazachskiego zespołu: Iwan Karaułow, Aleksiej Korolow, Asan Tachtachunow.
  7. Nota łączna drużyny Kazachstanu. Tachtachunow za swoje skoki uzyskał 206,5 punktu.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b FIS-Ski – biographie: TAKHTAKHUNOV Assan, Biography. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-14]. (ang.).
  2. Skoki Narciarskie – Asan Tahtahunov (Kazachstan). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-14]. (pol.).
  3. Skoki Narciarskie – Rekordy życiowe skoczków narciarskich. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-14]. (pol.).
  4. FIS Ski Flying World Championships 2008, Oberstdorf (GER), Flying Hill Individual, Results Training. fis-ski.com, 21 lutego 2008. [dostęp 2013-07-05]. (ang.).
  5. z, Список окончательного состава спортсменов и тренеров на 28 Всемирную Зимнюю Универсиаду в городе Алматы (29 января-8 февраля) [online] [dostęp 2017-01-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-18] (kaz.).
  6. Skoki Narciarskie – Asan TACHTACHUNOW (Kazachstan). skijumping.pl. [dostęp 2013-07-17]. (pol.).
  7. 02/03 FIS CONTINENTAL CUP SKI-JUMPING, 1st COC Competition, Velenje (SLO), Grajski Gric K85, FRI 5 JUL 2002. skijump-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2013-07-14]. (ang.).
  8. 02/03 FIS CONTINENTAL CUP SKI-JUMPING, 2nd COC Competition, Velenje (SLO), Grajski Gric K85, SAT 6 JUL 2002. skijump-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2013-07-14]. (ang.).
  9. 02/03 FIS CONTINENTAL CUP SKI-JUMPING, 3rd COC Competition, Oberstdorf (GER), Schattenberg Shcnaze K90, SAT 3 AUG 2002. skijump-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2013-07-14]. (ang.).
  10. TACHTACHUNOW Asan (Kazachstan), Analiza Występów w Letniego Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2002/2003. skijumping.pl. [dostęp 2013-07-06]. (pol.).
  11. Skijumping.pl – Statystyka TACHTACHUNOW Asan (Kazachstan), Analiza Występów w Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2002/2003. skijumping.pl. [dostęp 2013-07-05]. (pol.).
  12. TACHTACHUNOW Asan (Kazachstan), Analiza Występów w Letniego Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2003/2004. skijumping.pl. [dostęp 2013-07-06]. (pol.).
  13. a b TAKHTAKHUNOV Assan - Athlete Information; Season: 2004. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  14. Skoki narciarskie – Puchar Świata 2003/2004. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-14]. (pol.).
  15. a b c TAKHTAKHUNOV Assan - Athlete Information; Season: 2005. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  16. Skoki narciarskie – Puchar Kontynentalny 2004/2005. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-06-22]. (pol.).
  17. Tadeusz Mieczyński: Sigurd Pettersen wygrywa niedzielny trening w Willingen. skijumping.pl, 9 stycznia 2005. [dostęp 2013-07-15]. (pol.).
  18. Andrzej Mysiak: Trening: Pettersen najdalej, faworyci nie startowali!. skokinarciarskie.pl, 9 stycznia 2005. [dostęp 2013-07-15]. (pol.).
  19. a b Skoki narciarskie – Uniwersjada 2005: 13.01.2005 – Seefeld (Austria) K-90. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-03]. (pol.).
  20. a b Skoki narciarskie – Uniwersjada 2005: 14.01.2005 – Seefeld (Austria) K-90. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-03]. (pol.).
  21. a b c Skoki narciarskie – Uniwersjada 2005: 19.01.2005 – Innsbruck (Austria) K-120. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-03]. (pol.).
  22. Этот сезон в Европе показал: лидер в сборной – Асан Тохтахунов. gazeta.kz, 19 marca 2004. [dostęp 2013-07-14]. (ros.).
  23. TAKHTAKHUNOV Assan - Athlete Information; Season: 2006. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  24. Асан Тохтахунов завершил карьеру. gazeta.kz, 21 listopada 2005. [dostęp 2013-07-14]. (ros.).
  25. a b c d e Olga Koszczejewa: Возвращение Асана. gazeta.kz, 23 stycznia 2006. [dostęp 2016-05-08]. (ros.).
  26. Anna Tustikbajewa: ТАХТАХУНОВ СВОЙ ШАНС УПУСТИЛ. gazeta.kz, 10 lutego 2006. [dostęp 2016-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-08)]. (ros.).
  27. a b TAKHTAKHUNOV Assan - Athlete Information; Season: 2007. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  28. „e.on Ruhrgas” FIS World Cup Ski Jumping, 23rd World Cup Competition, Willingen (GER), Large Hill Team, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-13)]. (ang.).
  29. FIS-Ski – biographie: KAZAKHSTAN; Category: World Cup. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
  30. TAKHTAKHUNOV Assan - Athlete Information; Season: 2008. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  31. FIS Ski Flying World Championships 2008, Oberstdorf (GER), Flying Hill Individual, Official Results Final Round. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-09)]. (ang.).
  32. FIS Ski Flying World Championships 2008, Oberstdorf (GER), Flying Hill Team, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-09)]. (ang.).
  33. a b TAKHTAKHUNOV Assan - Athlete Information; Season: 2009. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  34. Monika Szandała: LGP w Pragelato: Descombes Sevoie i Späth najlepsi na treningach. sportowefakty.pl, 4 sierpnia 2008. [dostęp 2013-07-15]. (pol.).
  35. Andrzej Mysiak: PK: Zmoray wygrywa, Bachleda na podium. skokinarciarskie.pl, 8 lutego 2009. [dostęp 2013-07-16]. (pol.).
  36. Skoki narciarskie – Puchar Kontynentalny 2008/2009. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-16]. (pol.).
  37. Ardak Togumow: Итоги зимней Спартакиады. sports.kz, 28 czerwca 2009. [dostęp 2013-07-16]. (ros.).
  38. TAKHTAKHUNOV Assan - Athlete Information; Season: 2010. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  39. TAKHTAKHUNOV Assan - Athlete Information; Season: 2011. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  40. a b International Ski Jump Complex, SKI JUMPING INDIVIDUAL K125, OFFICIAL RESULT. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-23)]. (ang.).
  41. a b International Ski Jump Complex, SKI JUMPING INDIVIDUAL K95, OFFICIAL RESULT. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-23)]. (ang.).
  42. FIS Grand Prix Ski Jumping, 11th Grand Prix Competition, Almaty (KAZ), Large Hill Individual, Official Results. fis-ski.com, 30 sierpnia 2011. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  43. TAKHTAKHUNOV Assan - Athlete Information; Season: 2012. fis-ski.com. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  44. Skoki narciarskie – Uniwersjada 2007: 19.01.2007 – Pragelato (Włochy) K-95. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-03]. (pol.).
  45. Skoki narciarskie – Uniwersjada 2007: 20.01.2007 – Pragelato (Włochy) K-95. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-03]. (pol.).
  46. Skoki narciarskie – Uniwersjada 2007: 22.01.2007 – Pragelato (Włochy) K-125. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-07-03]. (pol.).
  47. a b c TACHTAHUNOV Asan - Athlete Information; World Cup Standings. fis-ski.com. [dostęp 2023-11-28]. (ang.).
  48. a b c d e Adam Kwieciński: TACHTAHUNOV Asan 1986.09.25 KAZ. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2022-10-26].
  49. TACHTAHUNOV Asan - Athlete Information; Grand Prix Standings. fis-ski.com. [dostęp 2023-11-28]. (ang.).
  50. FIS Grand Prix Ski-Jumping - 2008 - Four Nations Grand Prix Standings. fis-ski.com, 2008-08-05. [dostęp 2023-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-22)]. (ang.).
  51. TACHTAHUNOV Asan - Athlete Information; Continental Cup Standings. fis-ski.com. [dostęp 2023-11-28]. (ang.).
  52. Letni Puchar Kontynentalny 2003. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2023-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-07)]. (ang.).
  53. Letni Puchar Kontynentalny 2004. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2023-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-25)]. (ang.).
  54. TACHTAHUNOV Asan - Athlete Information; FIS Cup Standings. fis-ski.com. [dostęp 2023-11-28]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]