Atomium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Atomium
Atomium
Atomium
Państwo  Belgia
Miejscowość Bruksela
Architekt André Waterkeyn
Wysokość całkowita 102 m
Ukończenie budowy 1958
Położenie na mapie Brukseli
Mapa lokalizacyjna Brukseli
Atomium
Atomium
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Atomium
Atomium
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Atomium
Atomium
Ziemia 50°53′41″N 4°20′28″E/50,894722 4,341111
Strona internetowa
Bruksela widoczna z budowli
Schody wewnątrz budowli

Atomium – monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli. Został zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 (EXPO-58) jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”.

Opis[edytuj]

Budowla ma 103 metry wysokości i waży 2400 ton. Konstrukcja została wykonana ze stali i aluminium. Jest umieszczona na 3 jednakowych dwunogach. Składa się z 9 kul – „atomów” połączonych ze sobą rurami – w których znajdują się schody ruchome (najdłuższe mają 35 metrów). Każdy z „atomów” ma 18 m średnicy. Do najwyższej kuli, gdzie znajduje się platforma widokowa z panoramą Brukseli, prowadzi winda, która wwozi maksymalnie 22 pasażerów w 23 sekundy. Oprócz najwyższej, zwiedzający mogą wjechać jeszcze do 5 innych „sfer”. Znajdują się w nich wystawy stałe lub sezonowe.

W 2008 z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia zbudowania wszystkie pięć dostępnych kul zajmowały ekspozycje poświęcone budowie Atomium oraz wystawie EXPO z 1958. Pozostałe „sfery” są zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Dla zwiedzających udostępniony jest też pawilon u podnóża dźwigarów, gdzie znajdują się m.in. kasy biletowe, dział informacyjny, sklep z pamiątkami, dostęp do windy i ruchomych schodów na górę oraz jedna ze stałych ekspozycji.

Cały kompleks znajduje się w Parku Heysel, przy Boulevard du Centenaire 1020 w brukselskiej dzielnicy Laeken. Jest częścią Brupark (brukselskiego parku rozrywki). W niewielkiej odległości znajduje się też kinopleks oraz Mini Europa. W pobliżu znajdują się też ogrody królewskie w Laeken i pałac obecnego króla Belgów oraz następców tronu.

Projekt i budowa[edytuj]

Atomium zostało zaprojektowane przez belgijskiego inżyniera André Waterkeyna na potrzeby Wystawy Światowej, która odbywała się w Brukseli w 1958. Wnętrza „sfer” wyposażono według pomysłów architektów André i Jeana Polaków.

Renowacja[edytuj]

Według planów Atomium nie miało przetrwać po wystawie światowej w 1958 roku (podobnie jak Wieża Eiffla, którą zbudowano z okazji Expo 1889 w Paryżu). Po blisko pół wieku istnienia budowli zdecydowano się na niezbędną renowację konstrukcji, by dalej mogła być odwiedzana przez turystów. W marcu 2004 rozpoczęto prace: odnowiono restaurację i powierzchnie wystawnicze oraz wymieniono aluminiowe blachy pokrywające sfery – zastąpiono je pokrywami ze stali nierdzewnej. Aby sfinansować roboty budowlane, sprzedano starą pokrywę aluminiową jako pamiątki (za jeden trójkątny kawałek długości 2 m płacono 1,000 euro). Po zakończeniu renowacji Atomium otwarto ponownie 18 lutego 2006 roku.

Pozostałe informacje[edytuj]

  • Do lipca 2016 zdjęcia Atomium, także te robione przez turystów, były objęte prawami autorskimi należącymi do organizacji SABAMSociété d’Auteurs Belge – Belgische Auteurs Maatschappij (Belgijskie Stowarzyszenie Autorów, Kompozytorów i Wydawców)[1][2][3]. W lipcu 2016 weszły w życie zmiany w prawie autorskim wprowadzające w Belgii wolności panoramy, dzięki którym uzyskiwanie zgody na wykorzystanie fotografii nie jest już konieczne[4].
  • Pierwotnie, zamiast Atomium, planowano zbudować jako atrakcję wystawy światowej odwrócony model Wieży Eiffla.
  • Z okazji renowacji budowli w 2006 roku wyemitowano pamiątkowe monety Euro z rysunkiem Atomium na awersie.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 15, 16. ISBN 83-85001-89-1.

Linki zewnętrzne[edytuj]