Wolność panoramy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prawo do wolności panoramy w Europie:

     tak, włącznie z dziełami sztuki

     tak, tylko budynki

     tak, tylko w celach niekomercyjnych

     nie

     brak informacji

Wolność panoramy – regulacja w prawie autorskim w niektórych państwach, pozwalająca publikować zdjęcia dzieł sztuki oraz wszelkich obiektów architektonicznych, których właściciele wystawili je na stałe na widok publiczny, bez konieczności zgody właścicieli tych dzieł.

Tego typu regulacje prawne istnieją np. w Polsce, Niemczech[1], Szwajcarii i Austrii. Prawa do wolności panoramy nie ma natomiast np. we Francji, w Belgii czy we Włoszech.

W niektórych państwach, w przypadku obiektów i instalacji tymczasowych, prawo do wolności panoramy może nie mieć zastosowania. Jeden ze słynnych tego typu przykładów to opakowanie Reichstagu w Berlinie przez parę artystów Christo i Jeanne-Claude.

Wolność panoramy w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce wolno publikować zdjęcia dzieł sztuki, które da się sfotografować z miejsc publicznych (np. ulic, parków, skwerów), natomiast trzeba mieć zgodę właściciela obiektu do sfotografowania go z jego prywatnego terenu (np: we wnętrzu domu, lub stojąc na jego gruncie).

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 w art. 33. pkt. 1., art. 34 i art. 35. stwierdza, że:

Quote-alpha.png
wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia (...). Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy[2][3].


Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Sieniow, Wojciech Włodarczyk: Własność intelektualna w społeczeństwie informacyjnym. Lublin: Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa ; Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, 2007. ISBN 978-83-60361-19-1.