Błędno (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błędno
Jezioro Zbąszyńskie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Zbąszyń
Morfometria
Powierzchnia 742,5 ha (7,42 km²)[1][2]
Wymiary
• max długość
• max szerokość

7,1 km[3]
2,2 km[3]
Głębokość
• średnia
• maksymalna

3,5[2][4] m
9,6[2][4] m
Objętość 26178,7 tys. m³[4]
Hydrologia
Rzeki zasilające Obra
Rzeki wypływające Obra
Położenie na mapie Zbąszynia
Mapa lokalizacyjna Zbąszynia
Błędno
Błędno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Błędno
Błędno
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Błędno
Błędno
Położenie na mapie powiatu nowotomyskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nowotomyskiego
Błędno
Błędno
Położenie na mapie gminy Zbąszyń
Mapa lokalizacyjna gminy Zbąszyń
Błędno
Błędno
Ziemia52°14′33,4″N 15°53′56,3″E/52,242611 15,898972

Błędno[a], Jezioro Zbąszyńskie[3]jezioro w zachodniej Polsce w województwie wielkopolskim, gmina Zbąszyń[5].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jezioro leży w regionie nazywanym Bruzdą Zbąszyńską (315.44)[2]. Jezioro Zbąszyńskie jest jeziorem przepływowym, największym w ciągu Jezior Zbąszyńskich[2][3]. Rzeka Obra dopływa do jeziora z południa poprzez przesmyk od strony Jeziora Nowowiejskiego i odpływa z części środkowej, kierując się najpierw na wschód (około 500 m), a następnie skręcając na północ.

Zbiornik położony jest na południowo-zachodnim krańcu miasta Zbąszyń. W jego bezpośrednim sąsiedztwie położone są wsie: Perzyny i Przyprostynia po stronie wschodniej, Nądnia i Nowa Wieś po stronie północno-zachodniej; a nieco dalej na południe, przy przesmyku łączącym z Jeziorem Nowowiejskim – miejscowość Nowa Wieś Zbąska.

Od północnej strony akwenu przebiega linia kolejowa Berlin-Warszawa ze stacją kolejową Zbąszyń.

Jezioro[edytuj | edytuj kod]

Zachód słońca nad jeziorem

Jest to jezioro rynnowe[2]. Jezioro ma kształt wydłużony, z rynną ukierunkowaną południkowo; jego południową część stanowi poszerzone koryto dopływającej od południa Obry. Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta[3]; zdecydowanie największą część stanowi brzeg płaski, bagnisty, znajdujący się przy wschodniej i północnej stronie[3].

W zlewni całkowitej (z jeziorem: 1290,7 km²[4]) przeważają użytki rolne. Zlewnię bezpośrednią stanowią w większości lasy i tereny zakrzewione (około 60 proc.), pozostałą część zajmują zabudowania i grunty orne oddzielone od jeziora szerokim pasem trzcin[2].

Drugim, większym dopływem zbiornika jest rów bez nazwy, dopływający ze wschodu od strony miejscowości Perzyny. W północnej części jeziora znajduje się także kilka rowów, zaliczanych do odpływów z jeziora: rowy miejskie I i II płynące na północny wschód oraz rów bez nazwy z okolic tzw. Dąbek (okolice zajazdu "Pod Dębami"), odpływający na północ. W pobliżu rowów prowadziła prace Kopalnia Kredy Jeziornej i Torfu w Zbąszyniu[2].

Jezioro Zbąszyńskie należy do typu jezior sandaczowych, czyli płytkich, z brzegami gęsto porośniętymi trzciną i nieco słabiej rozwiniętymi łąkami podwodnymi[4]. Na jeziorze prowadzona jest gospodarka rybacka[4].

Jezioro wykorzystywane jest zarówno do rekreacji pobytowej, jak i do uprawiania sportów wodnych[2][3]. W sezonie przewija się tu około 25 tysięcy osób. Indywidualna zabudowa letniskowa jest nieliczna, rozproszona. Przez jezioro przebiega szlak kajakowy, są tu doskonałe warunki do żeglowania. W Zbąszyniu funkcjonuje plaża miejska z kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu pływającego i campingiem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa obowiązująca według GUGiK

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Choiński ↓.
  2. a b c d e f g h i Pełechaty i Kałuska 2003 ↓, s. 148.
  3. a b c d e f g Anders 1989 ↓, s. 116.
  4. a b c d e f Raport o stanie środowiska w Wielkopolsce w roku 2002. s. 13,18. [dostęp 4 marca 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 lutego 2007)].
  5. Hydronimy 2006 ↓, s. 17.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]