Pszczewski Park Krajobrazowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pszczewski Park Krajobrazowy
Logotyp Pszczewski Park Krajobrazowy
park krajobrazowy
Państwo  Polska
Położenie  lubuskie: Pszczew, Trzciel, Przytoczna, Międzyrzecz
 wielkopolskie: Międzychód, Miedzichowo
Mezoregion Bruzda Zbąszyńska, Pojezierze Poznańskie
Data utworzenia 25 kwietnia 1986
Akt prawny Uchwała nr XI/63/86 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gorzowie Wlkp.[1]
Powierzchnia 122,20 km²[1]
Powierzchnia otuliny 330,80 km²[1]
Obszary chronione 4 rezerwaty przyrody oraz 1 w otulinie
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Pszczewski Park Krajobrazowy
Pszczewski Park Krajobrazowy
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Pszczewski Park Krajobrazowy
Pszczewski Park Krajobrazowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pszczewski Park Krajobrazowy
Pszczewski Park Krajobrazowy
Ziemia52°28′N 15°49′E/52,466667 15,816667
Strona internetowa

Pszczewski Park Krajobrazowypark krajobrazowy w woj. lubuskim i wielkopolskim, założony w 1986.

Park składa się z dwóch części. Pierwsza o pow. 10 250 ha, obejmuje liczne jeziora w dolinie rzeki Obry, m.in. Lubikowskie (pow. 327 ha,) Wielkie, Konin, Piecniewo, Rybojadło, Chłop i Szarcz, zaś druga, znacznie mniejsza (1970 ha), leżąca kilkanaście kilometrów na wschód, obejmuje fragment doliny niewielkiej rzeki Kamionki. Obszar między nimi należy do otuliny parku. Pod względem fizycznogeograficznym teren parku znajduje się w obrębie mezoregionów Bruzda Zbąszyńska i Pojezierze Poznańskie.

Rzeźba terenu jest urozmaicona. Występują różne typy krajobrazu (morenowy, sandrowy, dolinny) z: jeziorami polodowcowymi, ozami, sandrami, dolinami rzecznymi z starorzeczami i in. Większość powierzchni parku (64,4%) zajmują lasy, jednak w większości są to lasy młode, o charakterze gospodarczym. Wśród nich przeważają bory sosnowe z ubogim runem, rosnące na piaszczystych terenach sandrowych. Fragmenty dobrze zachowanych lasów liściastych występują w dolinie Kamionki – są to grądy (dęby, graby, jawory) i olsy (olchy z niewielką domieszką jesionów).

Wody stanowią 11,8% powierzchni. Jeziora w dolinie Obry są płytkie i silnie zeutrofizowane, jednak te leżące na północ od nich są zdecydowanie głębsze (średnie głębokości od 5–10 m). Brzegi jezior porośnięte są szerokim pasem roślinności: trzcinowisk, oczeretów, szuwarów. Najważniejsze cieki wodne to: Obra, Struga Lubikowska i Kamionka, będące dopływami Warty.

Najwidoczniejszy element fauny parku stanowi ptactwo wodne, które znajduje tutaj dogodne warunki lęgowe jak i podczas wędrówek. Występują m.in.: łyska, perkoz dwuczuby, kaczka krzyżówka, łabędź niemy, trzcinniczek, trzciniak, potrzos. W lasach liściastych gniazdują: bocian czarny, bielik, siniak, dzięcioł średni i inne. Stwierdzono występowanie co najmniej 27 gatunków ryb, w tym: siei i sielawy, 11 gatunków płazów. Ssakami związanymi ze zbiornikami wodnymi są: bobry i wydry.

W obrębie największego na terenie parku rezerwatu przyrody „Jezioro Wielkie” (pow. 236,3 ha, rok zał. 1991) gniazdują m.in.: gęsi gęgawy, krakwy, cyranki, cyraneczki, płaskonos; znajduje się tutaj również kolonia czapli siwej (30–50 par).

Liczba osób mieszkających na terenie parku jest niewielka (około 1100), brak jest przemysłu. Źródłem zanieczyszczeń są wody Obry, zawierające dużo związków biogennych, co nasila proces eutrofizacji jezior, przez które przepływa. Zagrożeniem dla środowiska przyrodniczego parku jest wznoszenie domków letniskowych i ośrodków wczasowych nad brzegami jezior, często nielegalne, oraz wypalanie traw i trzcinisk.

Podstawa prawna[edytuj | edytuj kod]

  • Uchwała Nr XI-63-86 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gorzowie Wlkp. z dnia 25 kwietnia 1986 r. /Dz. Urz. Woj. Gorz. Nr 9, poz. 105 z 1986 r./
  • Rozporządzenie Nr 9 Wojewody Gorzowskiego z dnia 25 czerwca 1998 r. w sprawie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.
  • Rozporządzenie Nr 22 Wojewody Lubuskiego z dnia 15 listopada 2004 roku o zmianie rozporządzenia Nr 9 Wojewody Gorzowskiego z dnia 25 czerwca 1998 r. w sprawie utworzenia Pszczewskiego Parku Krajobrazowego (uchylone wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 17 listopada 2016 r.)[2]

Położenie administracyjne[edytuj | edytuj kod]

Park Krajobrazowy położony jest na terenie:

województwo wielkopolskie:

województwo lubuskie:

Powierzchnia z wyszczególnieniem form własności[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia ogółem Parku – 12 220,00 ha, w tym:

województwo wielkopolskie – 2920,00 ha – 23,90%,

województwo lubuskie – 9300,00 ha – 76,10%

Powierzchnia otuliny Parku – 33 080,00 ha, w tym:

województwo wielkopolskie – 14 625,00 ha – 44,21%

województwo lubuskie – 18 455,00 ha – 55,79%

Rezerwaty przyrody[edytuj | edytuj kod]

Opis obiektu poddanego pod ochronę[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Chłop

Teren Parku charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi. Wraz z otuliną obejmuje teren gminy Pszczew i częściowo gmin: Międzychód, Miedzichowo, Międzyrzecz, Przytoczna i Trzciel. Tworzą go dwa odrębne kompleksy. Jest to obszar obniżenia obrzańskiego z jeziorami rynnowymi rozciągający się od Trzciela do Rokitna[2].

Głównym celem utworzenia Parku jest ochrona i zachowanie walorów krajobrazowych, jego wartości przyrodniczych, kulturowych i dydaktycznych. W 64% teren Parku porośnięty jest lasami, o przewadze drzewostanów sosnowych. Spotyka się tu również fragmenty lasów liściastych. Na obszarze Parku i otuliny znajduje się ponad 50 jezior o powierzchni powyżej 1 ha[2].

Cennym elementem krajobrazu Parku i jego otuliny są zabytki kultury materialnej. Do najciekawszych należą:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pszczewski Park Krajobrazowy. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-06-17].
  2. a b c d Rejestr parków krajobrazowych województwa lubuskiego, stan na 11 maja 2018 r.. [dostęp 2019-02-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]