Pszczewski Park Krajobrazowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pszczewski Park Krajobrazowy
Logo parku
Logo parku
Położenie gminy:
Międzychód
Miedzichowo
Pszczew
Trzciel
Przytoczna
Międzyrzecz
Data utworzenia 25 kwietnia 1986 r.
Powierzchnia 122,20 km²
Otulina 330,80 km²
Liczba rezerwatów 5
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Pszczewski Park Krajobrazowy
Pszczewski Park Krajobrazowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pszczewski Park Krajobrazowy
Pszczewski Park Krajobrazowy
Ziemia52°28′00″N 15°49′00″E/52,466667 15,816667
Oficjalna strona

Pszczewski Park Krajobrazowypark krajobrazowy w woj. lubuskim i wielkopolskim, założony w 1986.

Park składa się z dwóch części. Pierwsza o pow. 10 250 ha, obejmuje liczne jeziora w dolinie rzeki Obry, m.in. Lubikowskie (pow. 327 ha,) Wielkie, Konin, Piecniewo, Rybojadło, Chłop i Szarcz, zaś druga, znacznie mniejsza (1 970 ha), leżąca kilkanaście kilometrów na wschód, obejmuje fragment doliny niewielkiej rzeki Kamionki. Obszar między nimi należy do otuliny parku. Pod względem fizycznogeograficznym teren parku znajduje się w obrębie Pojezierza Lubuskiego i Pojezierza Poznańskiego.

Rzeźba terenu jest urozmaicona. Występują różne typy krajobrazu (morenowy, sandrowy, dolinny) z: jeziorami polodowcowymi, ozami, sandrami, dolinami rzecznymi z starorzeczami i in. Większość powierzchni parku (64,4%) zajmują lasy, jednak w większości są to lasy młode, o charakterze gospodarczym. Wśród nich przeważają bory sosnowe z ubogim runem, rosnące na piaszczystych terenach sandrowych. Fragmenty dobrze zachowanych lasów liściastych występują w dolinie Kamionki – są to grądy (dęby, graby, jawory) i olsy (olchy z niewielką domieszką jesionów).

Wody stanowią 11,8% powierzchni. Jeziora w dolinie Obry są płytkie i silnie zeutrofizowane, jednak te leżące na północ od nich są zdecydowanie głębsze (średnie głębokości od 5–10 m). Brzegi jezior porośnięte są szerokim pasem roślinności: trzcinowisk, oczeretów, szuwarów. Najważniejsze cieki wodne to: Obra, Struga Lubikowska i Kamionka, będące dopływami Warty.

Najwidoczniejszy element fauny parku stanowi ptactwo wodne, które znajduje tutaj dogodne warunki lęgowe jak i podczas wędrówek. Występują m.in.: łyska, perkoz dwuczuby, kaczka krzyżówka, łabędź niemy, trzcinniczek, trzciniak, potrzos. W lasach liściastych gniazdują: bocian czarny, bielik, siniak, dzięcioł średni i inne. Stwierdzono występowanie co najmniej 27 gatunków ryb, w tym: siei i sielawy, 11 gatunków płazów. Ssakami związanymi ze zbiornikami wodnymi są: bobry i wydry.

W obrębie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego znajdują się rezerwaty przyrody: „Jezioro Wielkie” (pow. 236,3 ha, rok zał. 1991), gdzie gniazdują m.in.: gęsi gęgawy, krakwy, cyranki, cyraneczki, płaskonos; znajduje się tutaj również kolonia czapli siwej (30–50 par); „Jezioro Gołyńskie” (pow. 3,1 ha) oraz jezioro Przydrożne.

Liczba osób mieszkających na terenie parku jest niewielka (około 1100), brak jest przemysłu. Źródłem zanieczyszczeń są wody Obry, zawierające dużo związków biogennych, co nasila proces eutrofizacji jezior, przez które przepływa. Zagrożeniem dla środowiska przyrodniczego parku jest wznoszenie domków letniskowych i ośrodków wczasowych nad brzegami jezior, często nielegalne, oraz wypalanie traw i trzcinisk.

Podstawa prawna[edytuj | edytuj kod]

Data utworzenia formy ochrony przyrody[edytuj | edytuj kod]

  • Uchwała Nr XI-63-86 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gorzowie Wlkp. z dnia 25 kwietnia 1986 r. /Dz. Urz. Woj. Gorz. Nr 9, poz. 105 z 1986 r./
  • Rozporządzenie Nr 9 Wojewody Gorzowskiego z dnia 25 czerwca 1998 r. w sprawie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

Położenie geograficzne i administracyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Szerokość x = 52 st. 28 min 00 sek.
  • Długość y = 15 st. 49 min 00 sek.

Park Krajobrazowy położony jest na terenie:

województwo wielkopolskie:

województwo lubuskie:

Powierzchnia z wyszczególnieniem form własności[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia ogółem Parku – 12.220,00 ha, w tym:

województwo wielkopolskie – 2,920,00 ha – 23,90%,

województwo lubuskie – 9.300,00 ha – 76,10%

Powierzchnia otuliny Parku – 33.080,00 ha, w tym:

województwo wielkopolskie – 14.625,00 ha – 44,21%

województwo lubuskie – 18.455,00 ha – 55,79%

Rezerwaty przyrody[edytuj | edytuj kod]

Opis obiektu poddanego pod ochronę[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Chłop

Teren Parku charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi. Wraz z otulina obejmuje teren gm. Pszczew i częściowo gmin: Międzychód, Międzyrzecz, Przytoczna i Trzciel. Tworzą go dwa odrębne kompleksy. Jest to obszar obniżenia obrzańskiego z jeziorami rynnowymi rozciągający się od Trzciela do Rokitna.

Głównym celem utworzenia Parku jest ochrona i zachowanie walorów krajobrazowych, jego wartości przyrodniczych, kulturowych i dydaktycznych. W 64% teren Parku porośnięty jest lasami, o przewadze drzewostanów sosnowych. Spotyka się tu również fragmenty lasów liściastych. Na obszarze Parku i otuliny znajduje się ponad 50 jezior o powierzchni powyżej 1 ha. cennym elementem krajobrazu Parku i jego otuliny są zabytki kultury materialnej. Do najciekawszych należą:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]