Babie lato (meteorologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Babie lato

Babie lato, złota jesień, Indian summer, potocznie też polska jesień – okres pięknej i ciepłej pogody we wrześniu lub październiku w czasie utrzymywania się układu wyżowego.

Jest on skutkiem ogólnego uspokojenia atmosfery półkuli północnej w okolicach równonocy jesiennej z powodu stosunkowo małych kontrastów termicznych między południem, które już nie jest tak usłonecznione, a północą, która nie zdążyła się jeszcze wychłodzić. Dodatkowym czynnikiem stabilizującym jest nagrzany w okresie letnim ocean.

Na kształtowanie się „babiego lata” na terenie środkowo-wschodniej Europy (w tym Polski) oraz południowej Azji, decydujący wpływ posiada Wyż Południowoazjatycki (czasem Wschodnioeuropejski), słabnący w okresie zimowym.

W Ameryce Północnej tę porę roku nazywa się Indian summer (indiańskie / indyjskie[1][2] lato) i przypada ona na październik lub wczesny listopad. W Szwecji mówi się o Brittsommar - tam przypada ona na październik. W Niemczech babie lato przypada najczęściej na wrzesień i nazywa się Altweibersommer (mylnie tłumaczone na „lato starych bab”, w rzeczywistości nazwa wywodzi się ze staroniemieckiego i dotyczy nici pajęczych) lub po prostu Spätsommer ("późne lato").

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.thefreedictionary.com/Indian
  2. http://pl.bab.la/slownik/angielski-polski/indian

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lehmann, Artur, Altweibersommer, Die Wärmerückfälle des herbstes in Mitteleuropa, 1911.