Bartłomiej Szkop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bartłomiej Szkop
Ilustracja
Bartłomiej Szkop i Anna Lisak przy projekcie Gr@żyna
Data i miejsce urodzenia

1981
Wrocław

Zawód

reżyser, scenarzysta, producent filmowy

Lata aktywności

od 2006

Bartłomiej Szkop (ur. 1981 we Wrocławiu) – polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent filologii polskiej we Wrocławiu. Twórca internetowych projektów: Klatka B, Baśka Blog oraz Gr@żyna. Jego projekty mają często charakter viralu internetowego. Seriale paradokumentalne Klatka B oraz Baśka Blog łącznie zostały obejrzane na YouTube ponad 100 mln razy, oba projekty doczekały się nagród i wyróżnień branży internetowej (m.in. „WebStar” i „Press”)[1].

W 2011 był autorem kampanii internetowej Platformy Obywatelskiej Praktyczny przewodnik mężów zaufania PiS, w którą zaangażowali się aktorzy Marian Kociniak i Anna Czartoryska. Autor kampanii Music for Life.

Swoje projekty realizował wspólnie z takimi firmami medialnymi, jak ATM Grupa, Agora, Endemol Polska. Zajmował się m.in. doborem obsady oraz obsługą planu do programów tv i reality show, m.in. Big Brother i Bar.

Projekt Gr@żyna[edytuj | edytuj kod]

Projekt „Gr@żyna” (w roli Grażyny Żarko: Anna Lisak) rozgrywał się od wiosny do lata 2012 i podjął temat manipulacji oraz przemocy słownej w Internecie. W trakcie 10 tygodni zdobył czteromilionową widownię, a jego fragmenty, rozmowy z autorami i dyskusje z ekspertami socjologii nt. „Gr@żyny” pojawiły się m.in. w TVN24, TVP2, TVP Info, TVP Kultura. Pisali o nim m.in. „Wprost”, „Gazeta Wyborcza” i Gazeta.pl. Stanowisko w tej sprawie zajął ówczesny Prokurator Generalny RP[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartosz Janiszewski, Uwierzyć w Grażynkę [online], Wprost.pl, 29 lipca 2012.
  2. Magda Piekarska: Między kuksańcem a przywaleniem z pięście jest różnica. wyborcza.pl, 14.05.2010.
  3. Magda Piekarska, Pani Basia, co wciąga do klatki [online], Wyborcza.pl, 14 maja 2009 [zarchiwizowane z adresu 2009-05-20].
  4. tvn24.pl: Projekt Grażyna Żarko, czyli jak wygląda chamstwo w sieci. tvn24.pl, 14.07.2012.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]