Marian Kociniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marian Kociniak
Marian Kociniak
Data i miejsce urodzenia 11 stycznia 1936
Warszawa
Zawód aktor teatralny i filmowy
Współmałżonek Grażyna Kociniak
Lata aktywności od 1958
Zespół artystyczny
Teatr Ateneum w Warszawie
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Marian Kociniak (ur. 11 stycznia 1936 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1959) i uczeń Ludwika Sempolińskiego. Od 1959 prawie bez przerw występował w macierzystym Teatrze Ateneum. Często występował w Teatrze Telewizji, m.in. w Łuku Triumfalnym, Moskwie Pietuszki, Elegii dla jednej pani, Igraszkach z diabłem oraz w spektaklu Coś w rodzaju miłości. Występował również w Kabarecie Starszych Panów. Na ekranie zadebiutował w 1959 w filmie Pan profesor. Zagrał w ponad 30 filmach. Współpracował także z radiem występując w magazynie „60 minut na godzinę”, gdzie tworzył parę z Andrzejem Zaorskim w skeczach z serii Fajny film wczoraj widziałem, natomiast wykonywana przezeń piosenka „Powtórka z rozrywki” rozpoczyna program pod tym samym tytułem na antenie Programu III Polskiego Radia.

Na popularność aktora miały wpływ kreacje Franka Dolasa w polskiej komedii Jak rozpętałem drugą wojnę światową oraz Murgrabiego z serialu Janosik Jerzego Passendorfera.

W 2003 roku podczas VIII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach artysta odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

Od początku kariery nie wyraża zgody na wywiady. Wyjątek stanowi wywiad dla TVP Info z okazji 50-lecia pracy artystycznej. Z tej samej okazji w kwietniu 2010 trafił do księgarń wywiad-rzeka z aktorem pt. „Spełniony”, autorstwa Remigiusza Grzeli[1][2].

Aktor warszawskiego Teatru Ateneum (1959–2010), od 2010 roku współpracuje z Teatrem na Woli[3].

Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010[4] oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku[5].

Marian Kociniak jest stryjecznym bratem zmarłego w 2007 r. Jana Kociniaka[6].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]